URLتولید دارو در فضا

تولید دارو در فضا

کوتاه کننده لینک: خراسان رضوی آخرین مأموریت تجدید تجهیزات ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) حمل محموله ای بسیار ویژه از دانشگاه آدلاید بعنوان بخشی از پروژه توسعه تکنیک هایی است که به فضانوردان اجازه می دهد داروها را در مأموریت های طولانی در اعماق فضا تولید کنند.


به نقل از نیوز، از نخستین روزهای پرواز فضایی، خدمه برای حفظ سلامتی در مأموریت های خود، مجموعه ای از داروها را به همراه دارند؛ این داروها معمولا در هر جعبه کمک های اولیه خانگی هم یافت می شود و شامل آنتی بیوتیک ها و مسکن های مختلفی برای کمک به آنان در مقابله با شرایط اضطراری است.
هم اکنون، ISS دارای یک کابینت پزشکی است که به طورمعمول تأمین می شود، اما تمایل بشریت برای رفتن به دورتر از منظومه شمسی مشکلی بوجود می آورد. تاریخ انقضاء خیلی از داروها و شرایط سخت سفر در فضا سبب می شود که داروها خیلی سریع تر از زمانی که در زمین هستند، تخریب شوند. این بدان معناست که باید روشی برای تأمین دارو در مأموریت های مریخ ایجاد کرد که امکان دارد به مدت سه سال طول بکشد.
برای غلبه بر این مشکل، گروهی به سرپرستی پروفسور ولکر هسل، مدیر تحقیقات مرکز منابع فضایی اندی توماس و استاد دانشکده مهندسی شیمی و مواد پیشرفته دانشگاه آدلاید به همراه آلفا اسپیس (Alpha Space) و اسپیس تنگو (Space Tango) بسته های حاوی ۶۰ قرص ارسال کردند که مانند داروهای کاملا معمولی به نظر می رسند، اما درواقع طوری پیکربندی شده اند که گویی در فضا تولید شدند.
مواد فعال موجود در قرص ها ایبوپروفن و ویتامین C هستند، اما مواد تثبیت کننده شامل مواردی مانند سیلیس، سیلیکات منیزیم و فسفات کلسیم است که در ماه یافت می شوند. این ها در پلتفرم آزمایشگاه ایستگاه فضایی بین المللی آلفا اسپیس (MISSE) قرار می گیرند که در خارج از ایستگاه فضایی نصب شده است. در آنجا قرص ها در معرض خلاء، درجه حرارت شدید، بی وزنی و تابش سخت فضا قرار دارند.
۶ ماه بعد، قرص ها برداشته و به زمین بازگردانده می شوند تا گروه آدلاید آنها را برای مشاهده علایم بی ثباتی و خرابی بررسی می کند. هدف این است که با استفاده از داده های این آزمایش، روش هایی برای تأمین نیاز دارویی خدمه فضایی آینده عرضه شود تا داروهای موردنیاز خویش را تهیه کنند.
پروفسور هسل می گوید: «این قرص ها که در دانشگاه آدلاید ساخته شده اند بعد از گذراندن ۶ ماه در فضا، به زمین برمی گردند و آزمایش خواهد شد که تأثیر محیط فضایی بر روی آنها چه بوده است. محافظت در مقابل اشعه در طراحی قرص ها گنجانده شده است. با تغییر در تداخل بین مواد تشکیل دهنده و دارو قادر خواهیم بود نحوه تأثیر این تغییرات بر پایداری داروها را بررسی نماییم.»1399/12/04
13:37:32
0.0 / 5
577
تگهای خبر: آزمایش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک