URLدستاوردهای مهم تجهیزات پزشكی؛

معرفی 4 فناوری رباتیك سلامت دیجیتال ایرانی

معرفی 4 فناوری رباتیك سلامت دیجیتال ایرانی

کوتاه کننده لینک: معاونت علمی و فناوری 4دستاورد شرکتهای دانش بنیان در حوزه فناوری رباتیک را معرفی نمود که گام مهمی در عرصه تجهیزات پزشکی برداشته اند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، سلامت یکی از حوزه هایی است که با بهره بردن از تکنولوژی های جدید روند رو به رشدی را طی کرده و تحولی فناورانه در این حوزه رخ داده است.
تجهیزات، روش های درمانی و داروهای گوناگونی به حوزه درمان وارد شده اند که با تکنولوژی های جدید و پیشرفته ای تولید شده و در اختیار بیماران قرار گرفته اند. تجهیزاتی که عرصه سلامت را دگرگون کرده و درمان بیماریها را با شیوه های نوین متحول ساخته است.
طراحی و ساخت ربات های توانبخشی همچون این روش ها است که به یاری افراد سالمند و دارای معلولیت های جسمی آمده است و مشکلات آنها را با کمک فناوری های پیشرفته رفع کرده است. ۴ شرکت فناور نماینده چندین شرکت هستند که محصولات خودرا در این حوزه عرضه نموده اند.
ربات توانبخشی راه رفتن
یک شرکت دانش بنیان با کمک فناوری رباتیک، سلامت دیجیتال را در کشور توسعه داده است. این شرکت، با هدف ساخت دستگاهها و تجهیزات هوشمند در سال ۹۵ تأسیس شد و با به کارگیری افراد متخصص در زمینه برق، مکانیک و پزشکی توانست گامی برای تولید محصولات دانش بنیان بردارد.
ربات توانبخشی زانو، ربات توانبخشی ران و ربات توانبخشی راه رفتن سه محصول این شرکت در حوزه تجهیزات فیزیوتراپی و کاردرمانی است. همین طور این شرکت با به کارگرفتن دانش فنی موفق به ساخت نوعی مفصل ارتوپدی برای اصلاح کانترکچر و یا اسپاسم عضلانی شد.
ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک
همچنین یک شرکت دانش بنیان دیگر در طراحی و ساخت تجهیزات توانبخشی رباتیکی ورود کرده و با بهره بردن از متخصصان داخلی و دانش آموختگان بهترین دانشگاه های ایران در رشته های مرتبط به تولید تجهیزات رباتیکی پرداخته است.
ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک یکی از محصولات این شرکت است. این ربات، از پیشرفته ترین روش ها در توانبخشی کودکان گرفتار فلج مغزی (CP) شمرده می شود.. این دستگاه به کمک بازوهای رباتیکی و با بهره گیری از الگوهای حرکتی هوشمند نحوه گام برداری صحیح را به این کودکان آموزش می دهد. استفاده از نرم افزار واقعیت مجازی و شیوه های امتیازدهی و تشویق کودکان سبب شده این دستگاه بسیار مورد توجه کودکان و خانواده های آنها قرار گیرد. هم اکنون اولین دستگاه تولید شده توسط شرکت تحرک فناور رباتیک در کلینیک حامی مستقر و آماده ارائه خدمات است.
دستگاه رباتیک توانبخشی لوکو ایران
از سوی دیگر، یک شرکت دانش بنیان که توسط فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی راه اندازی شده، طراحی و ساخت دستگاه رباتیک توانبخشی را در پیش گرفته است. نمونه مشابه خارجی این دستگاه با قیمت نزدیک به ۴۰۰ میلیون تومان به کشور وارد می شد اما با تلاش متخصصان این مجموعه، دستگاه مورد نظر در کشور، ایران ساخت شد.
ربات تعادل
محققان در یک شرکت دیگر با طراحی و ساخت سامانه رباتیک هوشمند سنجش و ارزیابی تعادل بدن انسان در توانبخشی (ربات تعادل) به این حوزه ورود کردند. این دستگاه بمنظور ارزیابی وضعیت تعادل و همین طور تمرین دهی برای بهبود وضعیت تعادل افراد استفاده می شود. ماژول های پیش بینی شده در نرم افزار این دستگاه به دو گروه تعادل استاتیکی و تعادل دینامیکی تقسیم بندی می شوند.
در گروه اول، هدف ارزیابی توانایی کاربر در حفظ وضعیت تعادل خود و بهبود آنست. تست ها و تمرین های طراحی شده در این بخش، به شکلی است که انتظار می رود کاربر مرکز تعادل خودرا در مدت زمان مشخصی در یک نقطه ثابت نگه دارد. گروه دوم شامل تست ها و تمرین هایی است که توانایی فرد را در کنترل مرکز تعادل خود هنگام جابجایی آن از یک نقطه به نقطه دیگر مورد ارزیابی قرار می دهد.


منبع:

1399/11/26
22:59:53
0.0 / 5
649
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک