URLپژوهشگران به دنبال نابودی تمام جهش های كروناویروس

پژوهشگران به دنبال نابودی تمام جهش های كروناویروس

کوتاه کننده لینک: گروهی از دانشمندان آلمانی در مطالعه اخیرشان فعالیت آنزیمی که در تکثیر ویروس کرونا ضروی است را شناسایی کرده و به دنبال توسعه رویکردهای درمانی جدید هستند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، در سراسر جهان واکسن های مختلفی مقابل پاتوژن "کووید-۱۹"(COVID-۱۹) توسعه یافته و مورد تایید قرار گرفته اند و الان نیز تعدادی از آنها به افراد تزریق می شوند با این وجود در مورد اینکه آیا این داروها در مقابل جهش های مختلف این ویروس نیز موثر هستند یا خیر، تردیدهایی وجود دارد. بعنوان مثال گفته می شود تا حالا تمام واکسن های تولید و تأیید شده در مقابل جهش ویروس کرونا برزیلی بی اثر هستند.
حالا پژوهشگران ممکنست رویکرد جدیدی برای از بین بردن تمام جهش های فعلی و احتمالی آینده کروناویروس سندرم شدید حاد تنفسی ۲(سارس-کوو-۲) پیدا کرده باشند و آن آنزیمی است که در همه ویروس های کرونا وجود دارد.
قابل ذکر است یک گروه از پژوهشگران به سرپرستی پروفسور "جان زیبور"(John Ziebuhr) ویروس شناس دانشگاه یوستوس-لیبیش گیسن آلمان با همکاری دانشمندان دانشگاه فیلیپس ماربورگ آلمان و هلند و روسیه به این نتیجه رسیده اند. آنها در مطالعه شان که در مجله "PNAS" انتشار یافت، اعلام نمودند یک ساختار بالقوه هدفمند برای روش های درمانی جدید ضد ویروسی بیماری کووید-۱۹ با فعالیت آنزیمی حفظ شده شناسایی کرده اند.
کرونا ویروس ها دارای ماده ژنتیکی متشکل از آر. ان. ای هستند که توسط آر. ان. ای پلیمراز بعنوان قسمتی از عملیات تکثیر(انتشار ویروس) تقویت می شود. پلیمرازها، آنزیم هایی هستند که در همه موجودات زنده یافت می شوند و در تکثیر نقش مهمی دارند.
برخلاف ویروس های دیگر، آر. ان. ای پلیمرازهای کرونا ویروس ها دارای یک دامنه پروتئینی اضافی به نام NiRAN هستند. این امر منحصراً در ویروس هایی از دسته "Nidovirales" یافت می شود که ویروس های کرونا نیز به آن دسته تعلق دارند.
این گروه تحقیقاتی حالا توانسته نشان دهد که این دامنه اضافی برای تکثیر ویروس، ضروری می باشد. پژوهشگران در این زمینه گفتند: این دامنه یک اصلاح شیمیایی به نام پروتئین Nmylation را کاتالیز می کند. در این فرایند، آر. ان. ای پلیمراز با بهره گیری از حوزه NiRAN خود با پروتئین دیگری از "مجموعه تکثیر نسخه برداری ویروسی"(viral replication-transcription complex) تعامل می کند و یک مونوفسفات نوکلئوزید(NMP) به دست آمده از تقسیم "تری فسفات نوکلئوزید"(NTP) را انتقال می دهد.
دانشمندان در مطالعه خود مولکول "NMPylation" را نیز کشف کردند و گفتند که مونوفسفات نوکلئوزید به یک پروتئین متصل کننده آر. ان. ای ویروسی کوچک به نام nsp۹ منتقل می شود. پژوهشگران در ادامه اظهار کردند: این واکنش آنزیمی بطور خاص اتفاق می افتد و اسید آمینه های باقی مانده درگیر این مراحل نیز در میان ویروس های کرونا شناخته شده هستند.
پروفسور زیبور اظهار داشت: آزمایشات نشان میدهد که هم فعالیت NiRAN و هم NMPylation nsp۹ خاص برای تکثیر ویروس کرونا ضروری می باشد. این مطالعه یک مبنای عالی برای مطالعات عملکردی سایر کارهای NMPylation Nidovirus فراهم می آورد و به ما در توسعه داروهای آنتی ویروس جدید کمک می نماید.
منبع:

1399/11/08
23:47:36
0.0 / 5
573
تگهای خبر: آزمایش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک