URLفیزیكدان دانشگاه نیویورك:

ایلان ماسك به كمك ربات ها می تواند رویای سكونت در مریخ را تحقق ببخشد

ایلان ماسك به كمك ربات ها می تواند رویای سكونت در مریخ را تحقق ببخشد

کوتاه کننده لینک: یکی از پژوهشگران ˮدانشگاه شهری نیویورکˮ باور دارد که ˮایلان ماسکˮ می تواند رویای سکونت انسان در مریخ و داشتن تمدن فضایی را تحقق ببخشد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، "ایلان ماسک"(Elon Mask)، اولین شخصی نیست که می خواهد سکونت گاهی را در مریخ بسازد.
"کارل ساگان"(Carl Sagan)، ستاره شناس مشهور نیز دهه ها پیش اصرار کرد که انسان باید قبل از آن که سیارک های منظومه شمسی باردیگر به زمین برخورد کنند، به یک گونه چندسیاره ای تبدیل گردد.
ساگان از دنیا رفته است اما پروفسور "میشیو کاکو"(Michio Kaku)، فیزیکدان و استاد آینده پژوه "دانشگاه شهری نیویورک"(CUNY) می گوید که حالا ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) می تواند رویای تمدن فضایی را تحقق ببخشد.
ساگان در سال ۱۹۹۶ درگذشت اما چشم انداز وی در مورد فراتر رفتن انسان از زمین، جالب تر شده است برای اینکه تهدیدات جهانی مانند تغییرات اقلیمی، همه گیری کووید-۱۹ و شرایط حساس این سیاره رو به افزایش هستند.
وی قبل از درگذشت خود اظهار داشت: زمین حداقل پنج دوره بزرگ انقراض را تجربه کرده است و اگر این مساله به قدر کافی نگران کننده نباشد، احتمال این که زمین در قرن بعدی مورد هجوم یک جهان کوچک تهدیدکننده تمدن قرار بگیرد، کمتر از یک در هزار است. احتمال مرگ در یک پرواز تجاری، یک در دو میلیون است.
پروفسور کاکو باور دارد که ایلان ماسک می تواند رویای ساگان را با روشی واقع بینانه تر و خلاقانه تر به ثمر برساند. بگفته کاکو، کوشش های کنونی ایلان ماسک در مقابل تهدیدات رویاروی بشر، کارآمدتر از کوشش های صورت گرفته در سال ۱۹۹۶ است.
برای نمونه، ماسک در سال ۲۰۱۹، در یک توئیت نوشت که نهایتا سنگ بزرگی با زمین برخورد خواهدنمود و تاکید داشت که مکانیسم های دفاعی زمین برای نجات دادن انسان های این سیاره، صفر است.
کاکو اظهار داشت: ما باید بعنوان یک سیاست بیمه ای، اطمینان حاصل نماییم که انسان، به یک گونه دوسیاره ای تبدیل می شود. این سخنان کارل ساگان است.
وی ادامه داد: البته حالا ایلان ماسک با گفتگو در مورد یک گونه چندسیاره ای، این دیدگاه را احیا کرده است. او می خواهد با بهره گیری از "موشک های فیوژن"(fusion rockets) که با ترکیبی از بودجه های خصوصی و دولتی تامین مالی شده اند، تا یک میلیون سکونت گاه بسازد و به مریخ بفرستد.
با این وجود، کاکو از چالش های بزرگ پیش روی انسان در راه ساکن شدن روی مریخ چشم پوشی نمی نماید. یک مانع بزرگ، هزینه سفر به مریخ است. حتی برای ثروتمندترین فرد روی زمین که ایلان ماسک است، سفر به مریخ، یک پروژه مالی جدی بشمار می رود.
کاکو باور دارد که بهترین راه برای کاهش هزینه ها، ارسال ربات ها به مریخ است تا در آنجا زیستگاه هایی را برای فضانوردان آینده بسازند.
وی در این زمینه اظهار داشت: با فرستادن ربات های دارای قابلیت خودتکثیری به مریخ، به تدریج لشکری از ربات ها تشکیل می شوند که می توانند شهری در سیاره سرخ بسازند. باتوجه به این که طبیعت و قوانین فیزیک، سرانجام موجب نابودی بشر خواهند شد، مقصد نهایی ما در فضا خواهد بود.
با گذشت حدود یک سال از شیوع یک بیماری همه گیر در اوج فاجعه های بزرگ آب و هوایی، عجیب نیست که به یک ناامیدی خفیف گرفتار شوید و وضعیت موجود را بعنوان یک وضع عادی جدید بپذیرید، اما بگفته پروفسور کاکو، فشار ایلان ماسک برای تحقق نظریه کارل ساگان در خصوص تبدیل شدن انسان به شکلی چندسیاره ای، حالا فوریت دارد، برای اینکه امید به داشتن آینده ای روشن تر را حداقل برای بعضی از گونه ها فراهم می آورد.
منبع:

1399/10/21
21:01:13
0.0 / 5
615
تگهای خبر: ربات , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک