URLمحققان اظهار كردند:

صدمه مغزی كووید-۱۹ در اثر حمله مستقیم ویروس نیست

صدمه مغزی كووید-۱۹ در اثر حمله مستقیم ویروس نیست

به گزارش کوتاه کننده لینک خراسان رضوی محققان موسسه ملی سلامت آمریکا، تأثیر کووید-۱۹ بر مغز بیماران را بررسی کردند و نشانه های صدمه ناشی از نازک شدن و نشت رگ های خونی مغز را در نمونه های بافت مغز بیمارانی که اندکی بعد از مبتلا شدن به بیماری فوت کردند را یافتند.


به گزارش مدیکال نت، دکتر آویندرا نات، محقق ارشد و مدیر بالینی انجمن ملی اختلالات عصب شناختی و سکته مغزی اظهار داشت: «ما دریافتیم، مغز بیمارانی که از راه سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) گرفتار عفونت می شوند، امکان دارد مستعد صدمه مویرگ های خونی باشد. نتایج ما نشان داده است که این صدمه شاید ناشی از پاسخ التهابی بدن به ویروس باشد. امیدواریم این نتایج به پزشکان کمک نماید تا طیف کاملی از مشکلاتی که بیماران متحمل می شوند را درک کنند و بتوانیم درمان های بهتری پیدا نماییم.»
باآنکه کووید-۱۹ در درجه اول یک بیماری تنفسی است، بیماران اغلب گرفتار مشکلات عصب شناختی ازجمله سردرد، هذیان، اختلال عملکرد شناختی، سرگیجه، خستگی و از دست دادن حس بویایی می شوند. این بیماری همینطور امکان دارد سبب شود که بیماران گرفتار سکته مغزی و سایر صدمه های عصب شناختی هم شوند.
نتایج چندین تحقیق نشان داده است که این بیماری می تواند سبب التهاب و صدمه رگ های خونی شود. دریکی از این مطالعات، محققان شواهدی از مقادیر کمی سارس-کوو-۲ را در مغز برخی بیماران یافتند. بااین وجود، دانشمندان هنوز در تلاش هستند تا چگونگی تأثیر این بیماری بر مغز را بیابند.
در این تحقیق، محققان نمونه های بافت مغز ۱۹ بیمار را که بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ بین ماه مارس و جولای سال ۲۰۲۰ فوت کرده بودند را موردبررسی دقیق قراردادند. نمونه ها از ۱۶ بیمار توسط دفتر معاینه اصلی پزشکی در شهر نیویورک و سه مورد دیگر توسط بخش صدمه شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه آیووا در آمریکا تهیه شده است.
بیماران در دامنه وسیع سنی ۵ تا ۷۳ سالگی قرار داشتند و طی چند ساعت تا دو ماه بعد از گزارش علایم درگذشتند. خیلی از بیماران دارای یک یا چند عامل خطرزا ازجمله دیابت، چاقی و بیماری های قلبی عروقی بودند. هشت نفر از بیماران در خانه یا در محیط های عمومی ازبین رفتند. سه بیمار دیگر به علت ضعف از پای درآمدند و ناگهان درگذشتند.
در ابتدا، محققان از اسکنر ویژه و پرقدرت تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) استفاده کردند که دارای حساسیت چهار تا ۱۰ برابر بیشتر از اسکنرهای ام آر آی است تا نمونه هایی از پیازهای بویایی و ساقه مغز را در هر بیمار بررسی نمایند. تصور می شود که این مناطق به کووید-۱۹ بسیار حساس هستند. پیازهای بویایی حس بویایی و ساقه مغز تنفس و ضربان قلب ما را کنترل می کند. با اسکن های انجام شده مشخص شد که هر دو منطقه دارای لکه های روشن فراوانی هستند که اغلب نشان دهنده التهاب و لکه های تیره رنگی که نشان دهنده خونریزی است.
محققان سپس از اسکن ها بعنوان راهنما جهت بررسی دقیق لکه ها در زیر میکروسکوپ استفاده کردند. آنان دریافتند که لکه های روشن حاوی رگ های خونی نازک تر از حد طبیعی بوده و گاهی اوقات سبب نشت پروتئین های خون مانند فیبرینوژن به مغز می شوند. به نظر می آید این مورد واکنش ایمنی را تحریک می کند. لکه ها توسط سلول های تی از خون و سلول های ایمنی مغز به نام میکروگلیا احاطه شده بودند. در مقابل، لکه های تیره حاوی رگ های خونی لخته و نشتی اما بدون هیچ پاسخ ایمنی بودند.
دکتر نات اظهار داشت: «ما خیلی متعجب شدیم. در ابتدا انتظار داشتیم صدمه ای ببینیم که ناشی از کمبود اکسیژن باشد. در عوض، مناطق صدمه چند کانونی را مشاهده کردیم که به طورمعمول با سکته های مغزی و بیماری های التهابی عصبی همراه می باشد.»
سرانجام، محققان هیچ نشانه ای از عفونت در نمونه های بافت مغز مشاهده نکردند، هرچند که از چندین روش برای تشخیص مواد ژنتیکی یا پروتئین های سارس-کوو-۲ استفاده کردند.
نات اضافه کرد: «تاکنون، نتایج ما از آن حکایت می کند که صدمه ای که مشاهده کردیم امکان دارد توسط ویروس سارس-کوو-۲ به وجود نیامده و به صورت مستقیم به مغز سرایت نکرده باشد. در آینده، ما می خواهیم بررسی نماییم که چگونه کووید-۱۹ به عروق خونی مغز صدمه می رساند و آیا کووید-۱۹ بعضی از علایم کوتاه مدت و طولانی مدت را که در بیماران مشاهده می نماییم، تولید می کند.»
نتایج این تحقیق در مجله New England Journal of Medicine انتشار یافته است.1399/10/15
23:55:07
5.0 / 5
571
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک