URLواكسن كرونای mRNA سال آینده در ایران عرضه می شود

واكسن كرونای mRNA سال آینده در ایران عرضه می شود

به گزارش کوتاه کننده لینک یک شرکت دانش بنیان ایرانی که در زمینه واکسن کرونا اقدام نموده در صدد است که واکسن بر پایه mRNA را به تولید انبوه برساند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، وحید خدامی مدیر یک شرکت دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه تهران امروز در وبینار «بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشورها و عرضه توانمندی کشور ایران در تولید آن» که به صورت آنلاین در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، اظهار داشت: در این شرکت به مدت ۳ سال است که در زمینه RNA های پیام رسان فعال هستیم اما پیش از آن در خارج کشور به مدت ۱۵-۱۰سال در زمینه RNA ها با همسرم در امریکا فعالیت می کردیم.
وی اضافه کرد: به علت آشنایی با شرکتهای «بیو انتک» و «مادرنا» درباره واکسن سازی با تکنولوژیRNA در این شرکت با هزینه شخصی آغاز به کار کردیم.
محقق ایرانی بازگشته به کشور با اشاره به اینکه پس از بازگشت به ایران به مراکز مختلف در این حوزه پروپوزال هایی را عرضه کردیم، اظهار داشت: متاسفانه این پروپوزال ها با اقبال مواجه نشدند.
خدامی با اشاره به اینکه برای بازگشت سرمایه به مبحث واکسن سرطان با این تکنولوژی تمرکز کرده ایم، اظهار داشت: با انتشار کرونا ویروس درچین، بالافاصله شرکتهای داروسازی دنیا اعلام نمودند که می توانند در عرض ۴۰ روز واکسن کرونا را تحویل بدهند.
وی با اشاره به اینکه با وجود مخالفت ها، این روش برای ساخت واکسن در دنیا به کار گرفته شد، افزود: واکسن شرکت مادرنا ظرف ۴۲ روز تولید شد، در مدت ۲۰ روز FDA تایید نمود و بعد از ۶۳ روز از شناسایی ژنوم ویروس ووهان چین، واکسن مادرنا به نخستین نفر تزریق شد.
این محقق ضمن اشاره به چالش های این تکنولوژی اظهار داشت: این واکسن باید در دمای پایین نگهداری شود البته این چالش ها برطرف شدنی هستند به صورتی که در یک سمپوزیوم آمریکا اعلام گردید بزودی یخچالی تولید می شود و می توان این نوع واکسن را در یخچال نگهداری کرد.
وی اضافه کرد: همینطور قیمت این واکسن هم از چالش ها بود که آن هم در مقیاس بالا ارزان خواهد شد.
خدامی بیان نمود: ما از ۳ سال قبل در این حوزه تحقیق خویش را آغاز کردیم ولی این بیم وجود دارد که امکان دارد در سالهای آینده اتفاقات دیگری رخ دهد و واکسن ها برای کرونا با پلت فرم های مختلف تولید یا تامین گردد.
وی افزود: سیاستگذاران وضعیت استراتژیک کنونی را حتما مد نظر قرار دهند. علاوه بر این، انعطاف پذیری واکسن mRNA با سرعت بالا سازگار می شود.
این محقق عنوان کرد: اوگور شاهین گفته که این واکسن در مقابل ویروس انگلیسی جواب می دهد اما اگر جواب ندهد احیانا بتوانیم ۶ هفته ای واکسن برای آن تولید نماییم.
خدامی با اشاره به اینکه از لحاظ ایمنی و رفع مشکلات در این روش، می توانم بگویم که حل شدنی هستند، اظهار داشت: در طرح خود وارد مراحل خوبی شدیم، با حمایت های معاونت علمی، ۱۱ حوزه مختلف را تولید کردیم.
وی تاکید کرد: ما می توانیم موتاسیون های شایع را به محض تایید تولید نماییم و در خط تولید بیاندازیم.
این محقق با تکیه بر اینکه در سال آینده این واکسن بر پایه mRNA به همراه تیمی متشکل از نخبگان ایرانی به تولید می رسد و عرضه خواهد شد، اظهار داشت: در هر صورت باید این روند مورد حمایت دولت و حکومت قرار گیرد.
دکتر احمد کریمی رئیس هیات مدیره یک شرکت تولیدکننده دارویی هم در این برنامه اظهار داشت: پلتفرمی که در این شرکت برای تولید واکسن کرونا آغاز کردیم بر پایه ویروس غیرفعال بوده است.
رئیس هیات مدیره این شرکت تولیدکننده دارویی با اشاره به اینکه هم اکنون تمام فازهای پیش بالینی بعد از فاز حیوانی این طرح انجام شده است، اظهار داشت: حالا پرونده برای دریافت مجوزها در سازمان غذا و دارو در حال بررسی است.
کریمی اظهار داشت: از آنجایی که بستر آزمایشگاه سطح ایمنی ۳ را داشتیم، خوشبختانه توانستیم پارامترها برای تولید واکسن را رعایت نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه حیوان خانه سطح ایمنی ۳ در این شرکت وجود دارد، اضافه کرد: همه پارامترهای در ارتباط با راه اندازی سایت تولید واکسن کرونا بر مبنای آزمایشگاه سطح ایمنی ۳ در این شرکت رعایت شده است.
رئیس هیات مدیره این شرکت تولیدکننده دارویی ضمن اشاره به اینکه همه پلت فرم های واکسن به آزمایشگاه سطح ایمنی۳ نیاز دارند، اظهار داشت: حتی توانستیم سطح ۳سیار را بسازیم و امکان در اختیار قرار دادن در سرتاسر کشور برای محققان را داریم.
کریمی اظهار داشت: هم اکنون دو نمونه آزمایشگاه سطح ایمنی ۳ را ساخته ایم و در اختیار مراکز تحقیقاتی قرار داده ایم و امیدواریم که بعد از دریافت مجوز مراحل تست بالینی این واکسن را انجام دهیم.
وی تصریح کرد: در دنیا معمول است که واکسن ها و محصولات دارویی را در مرحله تحقیقات پیش خرید می کنند، ازاین رو با یک شرکت بیمه صحبت هایی داشته و قراردادی در خصوص این پیش خرید منعقد کرده ایم.
نماینده وزارت دفاع اظهار داشت: هم اکنون وزارت دفاع حدود یک میلیون دُز واکسن کرونا را با این شیوه از شرکت تحت حمایت خود پیش فروش کرده است.


منبع:

1399/10/12
23:22:11
5.0 / 5
670
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک