URLابداع سنسوری كه سطح آرسنیك خاك را بررسی می كند

ابداع سنسوری كه سطح آرسنیك خاك را بررسی می كند

به گزارش کوتاه کننده لینک پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی. تیˮ در بررسی جدید خود، سنسوری ابداع نموده اند که می تواند به بررسی سطح آرسنیک موجود در خاک بپردازد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، آرسنیک مانند خیلی از فلزات سنگین می تواند خاک و آب های زیرزمینی را آلوده کند و این موضوع، تهدیدی برای سلامتی انسان و محیط زیست به حساب می آید. شاید یک سنسور زیستی جدید بتواند با بررسی سطح آرسنیک در محیط زیر زمین، به از بین بردن خطرات این عنصر شیمیایی بسیار سمی کمک نماید.
یک پروژه پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داد که چطور می توان از آرسنیک برای تمیز کردن مجاری آلوده آب استفاده نمود. دانشمندان "مرکز پژوهش و فناوری سنگاپور- ام آی تی"(SMART) که از زیرمجموعه های دانشگاه "ام.آی. تی"(MIT) به حساب می آید، یک سنسور زیستی جدید ابداع نموده اند تا با کمک آن از توانایی طبیعی برخی گونه های گیاهی در جذب آرسنیک استفاده کنند. آنها گونه های گیاهی را با سنسورهای نوری نانومقیاس همراه می کنند تا امکان بررسی تراکم عناصر زیر زمین فراهم گردد.
این پژوهش که بر تغییرات پویایی درونی بافت گیاه هنگام جذب آرسنیک از خاک تمرکز دارد، آنالیت هایی را که گیاه استخراج می کند و به واسطه سامانه ریشه انتقال می دهد، ارزیابی می نماید. نانوحسگرهای نوری که در بافت گیاه قرار می گیرند، با عنایت به میزان جذب آرسنیک، تغییراتی را در شدت فلورسنس نشان می دهند. هنگامی که این سیستم با تجهیزات الکترونیکی قابل حمل مانند پلت فرم "رزبری پای"(Raspberry Pi) همراه می شود، امکان بررسی تراکم فلزات سنگین خاک را فراهم می آورد.
"سلیم لو"(Salim Lew)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: نانوحسگر گیاهی ما نه تنها به این که اولین نمونه در نوع خود به حساب می آید، بلکه به خاطر مزایای قابل توجه آن نسبت به روش های معمول بررسی سطح آرسنیک در محیط زیر زمین و احتیاج به زمان کمتر، قابل توجه است. ما باور داریم که این نوآوری نهایتا کاربرد گسترده ای در صنعت کشاورزی و فراتر از آن خواهد داشت.
پژوهشگران برای نشان دادن نحوه استفاده از این تکنولوژی به صورتی که محصولات خوراکی آلوده نشوند، آنرا برای شناسایی آرسنیک در برنج و اسفناج به کار گرفتند و سپس توجه خویش را بگونه ای از سرخس معروف به "سرخس دوپایه"(Pteris cretica) معطوف داشتند که توانایی جذب و تحمل مقدار زیادی آرسنیک را دارد.
این کار، بستری را فراهم نمود تا پژوهشگران، یک فناوری فوق العاده حساس نسبت به آرسنیک عرضه کنند که می تواند غلظت بسیار پایین فلز را هم تشخیص دهد. "مایکل استرانو"(Michael Strano)، استاد دانشگاه ام آی تی و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این یک ابداع فوق العاده هیجان انگیز است چونکه ما برای اولین بار، یک سنسور نانوبیونیک ساخته ایم که می تواند آرسنیک را که تهدیدی جدی برای محیط زیست و سلامت عمومی به حساب می آید، شناسایی کند.
وی ادامه داد: این سنسور جدید به علت داشتن مزایای بی شمار نسبت به روش های قدیمی، می تواند تحول برانگیز باشد چونکه نه تنها در زمان صرفه جویی می کند، بلکه استفاده از آن نسبت به روش های دیگر، ساده تر است و دقت بیشتری هم دارد.
این پژوهش، در مجله "Advanced Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/25
12:12:09
5.0 / 5
826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک