URLناسا فهرست فضانوردان اعزامی پروژه آرتمیس را اعلام كرد

نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در لیست بازگشت به كره ماه

نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در لیست بازگشت به كره ماه

ناسا فهرستی ۱۸ نفره از فضانوردان واجد شرایط برای انجام ماموریت های اولیه پروژه بازگشت به ماه موسوم به ˮآرتمیسˮ را اعلام نمود که تلفیقی از فضانوردان پیشکسوت و جدیدالورود است و نام ˮیاسمین مقبلیˮ فضانورد ایرانی تبار ناسا نیز در آن دیده می شود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، آژانس فضایی آمریکا(ناسا) لیستی از فضانوردان واجد شرایط برای انجام نخستین مأموریت های پروژه "آرتمیس"(Artemis) برای بازگشت به کره ماه را به اعلام نموده است که یک ترکیب از فضانوردان کهنه کار و جدید است.
این ۱۸ نامزد نه تنها در زمینه های مختلفی تخصص دارند، بلکه از افراد نسبتا نورسیده گرفته تا بعضی از باسابقه ترین های ناسا در آن حضور دارند. این لیست انتخاب شده است تا تیم "آرتمیس" را تشکیل دهد و بعنوان بخشی از برنامه "آرتمیس" به زمینه سازی مأموریت های بعدی فضانوردان در ماه کمک نماید.
فضانوردان تیم "آرتمیس" از طیف متنوعی از سوابق، تخصص و تجربه برخوردار می باشند. برنامه "آرتمیس" نخستین زن تاریخ و مرد بعدی را در سال ۲۰۲۴ روی ماه فرود می آورد و حضور پایدار انسان در ماه را تا آخر دهه جاری میلادی رقم خواهد زد.
این فضانوردان به ناسا کمک می کنند تا برای مأموریت های "آرتمیس" در آینده که سال آینده با توسعه سیستم های فرود انسانی با شرکای تجاری ناسا، کمک به توسعه آموزش، تعریف الزامات سخت افزاری و مشاوره در مورد توسعه فنی شروع می شود، آماده شود.
"پت فورستر" سرپرست فضانوردان ناسا اظهار داشت: ما هنگام بازگشت به ماه، کار بسیار مهیجی در پیش رو داریم و برای تحقق آن به همه نیروی فضانوردی ناسا نیاز است. قدم زدن روی سطح ماه برای همه ما یک رویای واقعی است و هر نقشی که ما برای تحقق آن بتوانیم ایفا نماییم، سبب افتخار است. من به این گروه از زنان و مردان افتخار می کنم و می دانم که هر یک از آنها به نمایندگی ناسا و ایالات متحده در پروژه "آرتمیس" کار برجسته ای انجام می دهند.
هشت فضانورد در لیست، محصول کلاس های سال ۲۰۱۷ هستند و چندین فضانورد کارکشته از سال ۲۰۱۳ همچون "کریستینا کخ" و "ویکتور گلاور" فضانورد و خلبان کپسول "کرو دراگون" که اخیرا از ایستگاه فضایی بین المللی بازگشته اند هم در آن حضور دارند.
برخی از آنها هم مانند "استفانی ویلسون" که از سال ۱۹۹۶ در نقش فضانورد حضور دارد و "جوزف آکابا" از سال ۲۰۰۴ بسیار باتجربه هستند.
اما نکته قابل توجه برای ما ایرانی ها، مشاهده نام "یاسمین مقبلی" فضانورد ایرانی تبار ناسا در این لیست است. "یاسمین مقبلی"(Jasmin Moghbeli) در سال ۲۰۱۷ به گروه فضانوردان ناسا پیوست. وی که عضو تفنگداران دریایی ایالات متحده بود، در بالدوین نیویورک بزرگ شده است. وی لیسانس و فوق لیسانس خویش را در رشته مهندسی هوا فضا دریافت کرده است. او همینطور از مدرسه خلبانی آزمایشی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شده و پیش از ورود به ناسا، خلبانی بالگردهای "H-۱" را آزمایش کرده است.


"یاسمین مقبلی" متولد سوم تیر ۱۳۶۲ خورشیدی، خلبان و سرگرد نیروی دریایی آمریکا و فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا است. او فارغ التحصیل موسسه ام آی تی، مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا و دانشکده خلبانی نیروی دریایی ایالات متحده است و بیشتر از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف را در سابقه دارد.
هنوز معلوم نیست که کدام یک از ۱۸ نفر پرواز خواهند کرد و امکان دارد خیلی از این فضانوردان، نقش های پشتیبانی را انجام دهند. آنها با شرکت هایی که در حال توسعه فرودگرهای ماه هستند، همکاری خواهند کرد و در مورد آموزش، تعیین شرایط سخت افزاری و امور فنی مشورت خواهند داد. آنها همینطور بعنوان چهره عمومی برنامه "آرتمیس" عمل خواهند کرد.
این حرکت، ناسا را ​​یک قدم به بازگرداندن انسان به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک می کند. باآنکه هم اکنون در حالیکه چند هفته مانده به استقرار دولت جدید ایالات متحده، معلوم نیست که برنامه "آرتمیس" چگونه ادامه خواهد یافت، چون که اولویت ها به سادگی می توانند تغییر کنند و امکان دارد این برنامه با تاخیر مواجه شود.1399/09/21
22:25:18
5.0 / 5
737
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , شركت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک