URLتولید نخستین سونار جهان كه در بیرون آب كار می كند

تولید نخستین سونار جهان كه در بیرون آب كار می كند

به گزارش كوتاه كننده لینك مهندسان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار یك سونار یا ردیاب آوایی تولید كرده اند كه نه تنها در درون آب، بلكه در بیرون آب هم به خوبی كار می كند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از نیواطلس، سونار ابزاری مناسب برای مسیریابی و نقشه برداری از عمق دریاها و اقیانوس هاست، اما تاکنون در خارج از محیط دریا قابل استفاده نبوده است. از طرفی انواع رادار و لیدار برای تحقیق و نقشه برداری سریع از زمین و آسمان به کار گرفته شده اند. اما این وسایل برای مسیریابی و نقشه برداری در زیر آب کاربردی ندارند.
از سوی دیگر ارسال امواج صوتی سونار از خارج از آب به زیر آن ممکن نیست. چونکه آب ۹۹.۹ درصد از انرژی این امواج را جذب می کند. محققان دانشگاه استنفورد روش تازه ای را ابداع نموده اند که ارسال و دریافت علایم سونار را از هوا ممکن کرده و از این طریق نقشه برداری از کف دریاها و تحقیق در مورد زندگی دریایی را تسهیل می کند.
سیستم جدید ابداع شده بدین منظور که پی ای اس اس نام دارد، اشعه لیزر را با پهپاد به سمت سطح آب می تاباند. این اشعه سپس در چارچوب یک فرکانس صوتی به سمت مقصد فرستاده می شود و همزمان با جذب انرژی اشعه لیزر، امواج مافوق صوتی در آب خلق می شوند که می توانند در چارچوب امواج مؤثر سونار عمل کنند. این امواج پیش از بازگشت به سطح آب به اشیای زیر آب برخورد کرده و آنها را جانمایی می کنند.
با توجه به توان بالای نور اشعه لیزر برای حرکت در هوا و در زیر آب از این روش می توان به بهترین نحو برای تصویربرداری سه بعدی از دنیای زیر آب استفاده نمود. یک نرم افزار هم برای تصحیح و افزایش دقت اطلاعات جمع آوری شده بدین منظور به کار گرفته می شود.


منبع:

1399/09/11
13:18:23
5.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک