URLسوئیچ های تك اتمی پرظرفیت جایگزین تراشه ها می شوند

سوئیچ های تك اتمی پرظرفیت جایگزین تراشه ها می شوند

به گزارش كوتاه كننده لینك محققان دانشگاه تگزاس از تولید تراشه های كامپیوتری جدیدی اطلاع داده اند كه مبتنی بر استفاده از تك اتم ها و تحركات آنها برای ذخیره سازی اطلاعات هستند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از نیواطلس، تراشه های تک اتمی یکی از کوچک ترین ابزار موجود در جهان برای ذخیره کردن اطلاعات دیجیتال محسوب می شوند و مبتنی بر استفاده از اتم های چند نانومتری هستند.
تراشه های جدید که اتم ریستور نام گرفته اند، زمینه را برای تولید سیستم های حافظه جدیدی هموار می کنند که ظرفیت بالایی برای ذخیره سازی اطلاعات دارند.
تراشه های تک اتمی در صورت قرار گرفتن در معرض ولتاژهای خاص برق، شاهد تغییر مقاومت الکتریکی خود خواهند بود و این تحول در شدت و ضعف مقاومت مذکور ذخیره سازی داده ها و قرائت آنها را ممکن می کند. تک اتم های اتمریستورها بر روی سطح این محصول که آغشته به دی سولفید مولیبدن (MoS2) است جابجا می شوند و این جابجایی میزان رسانایی آنرا تغییر می دهد.
تغییر میزان رسانایی اتمریستورها سبب می شود بتوان از آنها برای تولید محصولات برقی مختلف و کم حجم به سادگی استفاده نمود. ابعاد نهایی تراشه ای که بدین شکل تولید می شود یک نانومتر در یک نانومتر است و ضخامت آن هم از یک اتم فراتر نمی رود. اگر ابعاد این اتمریستورها به یک سانتیمتر مربع افزایش یابد از آنها می توان برای ذخیره سازی ۲۵ ترابایت اطلاعات استفاده نمود. این ظرفیت ۱۰۰ برابر بیشتر از پرظرفیت ترین حافظه های فلاش موجود در بازار است.
محققان می گویند این دستاورد جدید علمی انقلابی در زمینه تولید حافظه های کوچک و بسیار پرظرفیت، سیستم های کامپیوتری پیشرفته، مجموعه های مخابراتی رادیویی و غیره بوجود می آورد.

1399/09/05
13:12:33
5.0 / 5
939
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک