URLربات عیب یاب كه روی تیغه توربین های بادی راه می رود

ربات عیب یاب كه روی تیغه توربین های بادی راه می رود

تولید ربات های حرفه ای روز به روز در حال پیشرفت است و پژوهشگران اخیرا ربات عیب یابی را با الهام از حشرات ساخته اند كه قادر به حركت بر روی تیغه توربین های بادی است.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از نیواطلس، همزمان با افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، روش های پیشرفته ای نیز برای شناسایی مشکلات آنها و تعمیر تجهیزات مورد استفاده بدین منظور ابداع می شود.
یکی از این منابع توربین های بادی هستند که گاهی اجزای مختلف و به خصوص پره های آنها گرفتار نقص فنی می شود. پژوهشگران با الهام از حشرات یک ربات شش پا ساخته اند که می تواند برای کنترل پره های این ربات ها شش پای خودرا به دو طرف هر پره بچسباند.
تولید ربات با چنین قابلیتی برای نخستین بار در جهان انجام شده است. با توجه به این که پره های توربین های بادی در معرض شرایط آب و هوایی گوناگون مانند توفان، گرما و سرمای شدید، بادهای تند و غیره قرار می گیرند، احتمال لطمه دیدن آنها زیاد است و از همین رو کنترل مرتب این پره ها برای شناسایی سریع لطمه های احتمالی آنها ضروری می باشد.
رباتی که بدین منظور تولید شده BladeBUG نام دارد و پاهای آن با تخلیه هوا و ایجاد شرایط خلأ کاملاً به بدنه هر پره می چسبد. سپس این ربات سطح هر پره را اسکن می کند و هرگونه ترک، شکاف یا تغییر شکل احتمالی را شناسایی می کند. با بهره گیری از این ربات هزینه بررسی و عیب یابی توربین های بادی تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند.
انتظار می رود استفاده گسترده از این ربات از سال آینده آغاز شود.

1399/08/21
14:01:00
5.0 / 5
913
تگهای خبر: تولید , ربات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک