URLدانشمندان شورای تحقیقات پزشكی هند:

واكسن سل از افراد مسن در مقابل ویروس كرونا محافظت می كند

واكسن سل از افراد مسن در مقابل ویروس كرونا محافظت می كند

به گزارش كوتاه كننده لینك خراسان رضوی واكسن سل (BCG) كه برای محافظت در مقابل سل كاربرد دارد، در مقابل بیماری كووید-۱۹ هم از افراد مسن محافظت می كند.


به گزارش هندوستان تایمز، دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) تأثیر واکسیناسیون سل بر فراوانی سلول های ایمنی شامل سلول تی، سلول بی، سلول های مونوسیت (گلبول های سفید خون)، زیرمجموعه سلول های دندریتیک (تولیدکننده آنتی ژن) و میزان کل آنتی بادی در گروهی از افراد مسن سالم ۶۰ تا ۸۰ ساله، یک ماه بعد از واکسیناسیون بعنوان بخشی از یک مطالعه بالینی برای درک تأثیر آن بر بیماری کووید-۱۹ ارزیابی کردند.
افراد مسن بالای ۶۰ سال که در معرض بیماری هایی مانند دیابت، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و کلیوی و غیره قرار دارند، بعنوان گروه های پرخطر در نظر گرفته می شوند. آنان در معرض انواع شدید بیماری قرار دارند و همینطور میزان مرگ ومیر بالایی در بین بیماران مبتلابه کووید-۱۹ دارند.
دانشمندان در این تحقیق نتیجه گرفتند: "واکسیناسیون BCG با افزایش زیرمجموعه سلول های حافظه ذاتی و تطبیقی و همینطور سطح کل آنتی بادی در افراد مسن همراه بود که نشان دهنده کاربرد بالقوه آن در عفونت سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) با افزایش ایمنی ناهمگن است.
واکسن BCG بعنوان بخشی از برنامه ایمن سازی جهانی هندوستان (UIP) بیشتر از ۵۰ سال پیش به راه افتاده است و برای نوزادان تازه متولدشده تجویز می شود.
در بیانیه دانشمندان آمده است: "در یک مطالعه در حال انجام، دانشمندان این شورای تحقیقات پزشکی هند دریافتند که واکسن سل سبب افزایش تحریک واکنش سلول های حافظه و تولید کل آنتی بادی در افراد مسن می شود. "
از ماه ژوئیه تا سپتامبر، ۸۶ نفر ازجمله ۵۴ فرد واکسینه شده و ۳۲ فرد واکسینه نشده در این مطالعه شرکت کردند و تمام افراد واکسینه شده یک ماه بعد از واکسیناسیون پیگیری شدند.
متوسط سن در گروه واکسینه شده ۶۵ سال (بین ۶۰ تا ۷۸ سال) و در گروه واکسینه نشده ۶۳ سال (۶۰ تا ۸۰ سال) بود.
چندین آزمایش بالینی جهت بررسی اثر BCG در حال انجام می باشد. دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی هند تحقیق در مورد افراد مسن را انجام دادند چونکه بیشتر مطالعات در این مورد نقش واکسن سل را در محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر افراد ارزیابی می نماید. مطالعات بسیار اندکی در حال بررسی اثر محافظتی واکسیناسیون سل ضد کووید-۱۹ در گروه جمعیت مسن است.
مطالعات قبلی در افراد مسن نشان داده است که واکسیناسیون سل در اندونزی، ژاپن و اروپا در مقابل عفونت های تنفسی نقش محافظتی دارد.
در این مقاله آمده است: "این داده ها که واکسیناسیون سل در بیماران مسن با افزایش زمان مبتلا شدن به نخستین عفونت و محافظت در مقابل عوامل بیماری زای تنفسی ویروسی همراه می باشد، خیلی خوب است. "
نتایج این مقاله در مرحله قبل از چاپ قرار دارد.
منبع:

1399/08/09
15:38:34
5.0 / 5
812
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک