URLرمزگشایی زبان های فراموش شده توسط هوش مصنوعی

رمزگشایی زبان های فراموش شده توسط هوش مصنوعی

الگوریتم هوش مصنوعی موسسه فناوری ماساچوست با رمزگشایی زبان های گمشده و فراموش شده می تواند به كشف پرارزش دانش از دست رفته در طول قرون و اعصار كمك نماید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تعدادی از پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک سیستم هوش مصنوعی جدید بوجود آورده اند که می تواند یک زبان منسوخ و فراموش شده را بدون اطلاع از ارتباط آن با سایر زبان ها به صورت خودکار رمزگشایی و ترجمه کند.
این الگوریتم امکان دارد به دانشمندان کمک نماید تا همه دانش های پنهانِ جا گذاشته شده در گذشته را کشف کنند، دانشی که تابحال قابل رمزگشایی نبوده است.
محققان MIT ضمن آزمایش سیستم خود توانستند یک مطالعه دانشگاهی به تازگی انجام شده را در خصوص اینکه زبان ایبری(Iberian) با زبان باسکی(Basque) ارتباط ندارد، تایید کنند.
محققان به سرپرستی پروفسور "رجینا بارزیلای" می خواهند الگوریتم آنها فقط با استفاده از چند هزار کلمه در نهایت توانایی رمزگشایی زبان های از دست رفته ای را داشته باشد که تابحال قابل رمزگشایی نبوده اند.
همانطور که محققان MIT در بیانیه مطبوعاتی درباره سیستم جدید هوش مصنوعی خود توضیح داده اند، اغلب زبان هایی که در طول تاریخ بشریت وجود داشته اند حالا دیگر صحبت نمی شوند و پیشبینی می شود حداقل در 100 سال آینده نیمی از زبان هایی که امروز صحبت می شوند هم از بین بروند.
سیستم هوش مصنوعی جدید MIT می تواند به رمزگشایی از زبان های از دست رفته کمک نماید و به ما در بازیابی دانش و خرد ارزشمندی که در دل فرهنگ های این زبان ها متولد شده است، کمک نماید.
این الگوریتم بر مبنای اصول کلیدی زبان شناسی تاریخی مانند این واقعیت که زبان ها به صورت کلی فقط به روش های خاص و قابل پیشبینی تکامل می یابند، استوار است. بعنوان مثال، زبان ها به صورت کلی هنگام تکوین از زبان های قبلی، بعضی از اصوات را جایگزین می کنند و به ندرت پیش می آید که یک صدا را ایجاد یا حذف نمایند.
قدرت پیشبینی این الگوریتم به آن امکان می دهد تا کلمات را از یک زبان باستانی بخش بندی و مدل سازی کرده و آنها را به یک زبان مرتبط ترسیم کند. با این کار، این سیستم می تواند خانواده های زبانی را هم شناسایی کند.
منبع:

1399/08/04
17:35:48
5.0 / 5
1021
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک