URLواكسنی كه پیشرفت آلزایمر را كند می كند

واكسنی كه پیشرفت آلزایمر را كند می كند

كوتاه كننده لینك: یك واكسن كه پلاك های سلول عصبی را هدف قرار می دهد و موجب كاهش سرعت پیشرفت آلزایمر می شود، یكی از موارد نادر است كه هیچ عارضه جانبی التهابی روی بیماران آلزایمری نشان نداده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یکی از غم انگیزترین بیماری هایی که انسان می تواند تجربه کند بطور قطع از دست دادن تمام یا حداقل قسمت بزرگی از خاطرات زندگی خود است و در بسیاری موارد نه فقط جلوگیری از این روند امکان پذیر نیست بلکه حتی شرایط طی سالیان بدتر هم می شود.
با این وجود واکسن جدیدی که موسوم به "E22W42 DC" توسط پژوهشگران "دانشگاه بهداشت فلوریدای جنوبی"(USF Health) ساخته شده، نشان داده که ایمنی درمانی با هدف قرار دادن انواع نوروتوکسیک پپتید آمیلوئید بتا که موجب ایجاد پلاک بین سلول های عصبی می شود، می تواند از پیشرفت بیشتر بیماری آلزایمر جلوگیری کند.
دکتر "چوانهای کائوکومپارس" محقق ارشد این مطالعه می گوید: آنچه در مورد این واکسن جدید بسیار مهم به نظر می آید، این است که این واکسن پتانسیل این را دارد که بدون اثرات جانبی التهابی کار کند و از آنجائیکه التهاب، یکی از علایم اصلی بیماری آلزایمر است، یک عارضه جانبی التهاب عصبی مانند ریختن هیزم بر روی آتش است.
وی ادامه داد: این واکسن درمانی از سلول های ایمنی بدن برای هدف قرار دادن مولکول های سمی Aβ که به شکل لطمه زا در مغز جمع می شوند، استفاده می نماید و با اهمیت تر از همه، بدون ایجاد واکنش خود ایمنی ناخواسته و در رابطه با واکسن در موش های مسن، اثرات تعدیل سیستم ایمنی را به وجود می آورد.
این واکسن بر روی موش هایی که از نظر ژنتیکی برای مبتلاشدن به ناهنجاری های شناختی مانند انسان مهندسی شده بودند، در مرحله پیش بالینی آزمایش شد و موش ها در این آزمایش به چهار گروه تقسیم شدند.
گروه اول با واکسن "E22W42 DC" واکسینه شدند. به گروه دوم "پپتید آمیلوئید بتا" برای تحریک سلول های ایمنی داده شد و به گروه سوم سلول های دندریتیک که حاوی بتا پپتید آمیلوئید نبود، تزریق شد. گروه آخر نیز شامل موش های مسن سالم بود.
بطور کلی، نتایج کاملاً قابل اعتمادی به دست آمد. گروهی که با "E22W42 DC" واکسینه شده بودند نسبت به گروه سوم خطاهای کمتری در حافظه نشان دادند. علاوه بر این، سطح التهاب گروه واکسینه شده همانند گروه سالم بود.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که واکسن "E22W42 DC" "پتانسیل کمی برای ایجاد واکنش در سیستم ایمنی بدن دارد.
آزمایشات بالینی درمان های ضد آمیلوئید تا حالا موفقیت آمیز نبوده است و یکی از نخستین های آن در سال 2002 به حالت تعلیق درآمد، برای اینکه موجب التهاب سیستم عصبی مرکزی شده بود.
این واکسن هم اکنون در حال توسعه است و می تواند به تقویت سیستم ایمنی سالمندان کمک نماید و از ادامه بیماری جلوگیری کند. بیایید امیدوار باشیم که آزمایشات این واکسن 100 درصد موفقیت آمیز باشد و این واکسن به زودی ارائه شود.
تحقیقات در مورد آزمایشات این واکسن در مجله Alzheimer’s Disease انتشار یافته است.1399/08/02
16:13:21
5.0 / 5
817
تگهای خبر: آزمایش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک