URLاستفاده از فناوری كریسپر برای از بین بردن سلول های تومور در موش ها

استفاده از فناوری كریسپر برای از بین بردن سلول های تومور در موش ها

ابزار ویرایش ژن كریسپر/cas9 یكی از امیدوار كننده ترین رویكردها برای پیشرفت درمان بیماری های ژنتیكی همچون سرطان است. به تازگی مركز سیتوژنتیك مولكولی به رهبری ˮساندرا رودریگز-پرالسˮ در مركز تحقیقات ملی سرطان اسپانیا(CNIO) با به كارگیری موثر این فناوری برای از بین بردن ژن های به اصطلاح ˮژن پیوندیˮ یا ˮژن دورگهˮ، گامی نوین در این راستا برداشته اند. این كار می تواند در آینده به توسعه درمان های سرطانی كه به صورت خاص تومورها را بدون اینكه بر سلول های سالم تاثیر بگذارد از بین می برند منجر شود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، ژن پیوندی یا ژن دورگه(Fusion gene) به ژنی گفته می شود که از آمیختگی دو ژن جداگانه پدید آمده باشد. ژن های پیوندی نتیجه اتصال غیر طبیعی قطعات دی. ان. ای از دو ژن مختلف است و این اتفاقی است که به صورت تصادفی طی فرایند تقسیم سلول رخ می دهد. اگر سلول نتواند این خطا را اصلاح کند، از بین می رود و در نهایت ژن های پیوندی هم از بین می روند. اما هنگامی که خطا به عملیات تکثیر منجر شود، سلول حامل، تکثیر می شود و ژن های پیوندی و پروتئین های رمزگذاری شده آنها به یک رویداد تشکیل تومور منتهی می شوند.
ساندرا رودریگز-پرالس، نویسنده اصلی این تحقیق اظهار داشت: خیلی از بازآرایی های کروموزومی و ژن های پیوندی تولیدی ریشه در سارکوم و لوسمی های کودکی دارد. ژن پیوندی همینطور در ۲۰ درصد از موارد و میان تومورهای پروستات، پستان، ریه و مغز یافت می شود و از آنجائیکه فقط در سلول های توموری وجود دارد، بررسی ژن پیوندی به یکی از موضوعات مورد علاقه دانشمندان برای مطالعه تبدیل گشته است.
اما اینجاست که فناوری کریسپر وارد عمل می شود. با استفاده از این تکنولوژی، محققان می توانند توالی های خاصی از ژنوم را مورد هدف قرار دهند و مانند اینکه از قیچی مولکولی استفاده می نمایند، قطعات دی. ان. ای را بریده و کپی کنند و ازاین رو ژنوم را به روشی کنترل شده اصلاح کنند. در مطالعه انجام شده توسط محققان این مطالعه، محققان خطوط سلولی و موش های مبتلا به سارکوم یوئینگ و سرطان خون میلوئیدی مزمن را مورد بررسی قرار دادند که در آن آنها موفق شدند سلول های تومور را با بریدن ژن های پیوندی ایجاد کننده تومور از بین ببرند. این نخستین بار است که فناوری کریسپر برای حذف انتخابی ژن های پیوندی در سلول های تومور با موفقیت استفاده می شود.
سارکوم یوئینگ نوعی تومور بدخیم گرد کوچک آبی رنگ و نادر است که در استخوان ها یا بافت نرم به وجود می آید. این تومور در هر استخوانی می تواند بروز کند ولی بیشتر در لگن، ران و بازو و کتف و دنده ها رشد می کند و سن شیوع آن در نوجوانی یا جوانی است.
منبع:

1399/07/21
14:32:25
5.0 / 5
846
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک