URLاز بین بردن سلول های سرطانی به روشی متفاوت

از بین بردن سلول های سرطانی به روشی متفاوت

به گزارش كوتاه كننده لینك دانشمندان موسسه پزشكی ˮسنفورد بورنهام پربایزˮ(SBP) در مطالعه اخیرشان نشان داده اند كه پیشگیری از ساخت ساختارهای منافذ هسته ای كه كانال های بزرگی هستند كه جریان مواد را از داخل و خارج سلول كنترل می كنند، بدون آنكه سلول های سالم صدمه ببینند، سبب كوچك شدن تومورهای مهاجم در موش ها می شود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، این مطالعه که در مجله "Cancer Discovery" انتشار یافته است از کشف یک پاشنه آشیل جدید برای سرطان اطلاع داده که امکان دارد به درمان های بهتر برای تومورهای کشنده مانند ملانوم، لوسمی و سرطان روده بزرگ منجر شود.
دکتر "مکسیمیلیانو دی آنجلو"(Maximiliano D'Angelo) از موسسه پزشکی "سنفورد بورنهام پربایز" اظهار داشت: ساختارهای منافذ هسته ای، درهایی هستند که همه مواد از آن عبور می کنند تا وارد هسته سلول شوند. از آنجائیکه سلول های سرطانی به سرعت در حال رشد و تقسیم هستند، نیاز آنها به مرکز منافذ هسته ای بیشتر از سلول های طبیعی است. مطالعه ما نخستین مطالعه ای است که نشان داده است با پیشگیری از تشکیل این درهای هسته ای می توان سلول های سرطانی را به صورت انتخابی از بین برد.
از آنجائیکه سلول های سرطانی وابستگی زیادی به روند حمل و نقل هسته ای دارند(حرکت مولکول ها از راه منافذ هسته ای) مورد هدف قرار دادن ساختار انتقال هسته ای یک استراتژی امیدوار کننده برای درمان سرطان است.
دی آنجلو امیدوار است که مورد هدف قرار دادن ساختار منافذ هسته ای که فقط بر سلول های تقسیم کننده تاثیر می گذارد و ازاین رو سلول های سرطانی را از بین می برد، امکان دارد راهی مطمئن برای درمان انواع سرطان باشد.
با این وجود تابحال این فرضیه هنوز آزمایش نشده بود. در این مطالعه دی آنجلو و دیگر محققان این فرضیه را با پیوند سلول های تومور انسانی که قادر به تشکیل ساختارهای منافذ هسته های در موش نیستند، آزمایش کردند. سه نوع مختلف سلول توموری - ملانوما، سرطان خون و سرطان روده بزرگ - که بخصوص به ساختار منافذ هسته ای متکی هستند، آزمایش شد. دانشمندان دریافتند که تومور همه این موش ها کوچکتر و رشد تومور هم کندتر شد.
"استفن ساکوما"(Stephen Sakuma) دانشجوی کارشناسی ارشد در آزمایشگاه دی انجلو اظهار داشت: یافته های ما اثبات مهمی از این مفهوم است که این روش می تواند به نوع جدیدی از درمان سرطان منجر شود که امکان دارد بخصوص برای سرطان های تهاجمی یا متاستازی که درمان آن دشوار است مفید باشد.
حالا که دانشمندان نشان داده اند که رویکرد آنها موثر است، آنها در حال کوشش برای یافتن دارویی هستند که بتواند از ایجاد ساختارهای منافذ هسته ای جلوگیری کند. این کار در مرکز ژنومیک شیمیایی "Conrad Prebys" یکی از پیشرفته ترین مراکز غیرانتفاعی کشف دارو در جهان در حال انجام می باشد.
منبع:

1399/07/09
21:36:04
5.0 / 5
1045
تگهای خبر: آزمایش , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک