URLزدن چه ماسك هایی از نزدنشان بهتر است؟

زدن چه ماسك هایی از نزدنشان بهتر است؟

به گزارش كوتاه كننده لینك یك مطالعه جدید نشان داده است كه همه ماسك ها با جنس های مختلف بطور قطع برای پیشگیری از شیوع بیماری برابر نیستند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه "دوک" تکنیک ساده ای را برای آزمایش اثربخشی پارچه ها و طراحی های مختلف ماسک صورت در کاهش انتشار قطرات تنفسی در هنگام صحبت کردن نشان داده اند. این تحقیقات به طرز حیرت انگیزی نشان داده است که برخی ماسک های صورت نه تنها محافظت کمی در مقابل بیماری ایجاد می کنند، بلکه حتی نپوشیدن آنها می تواند بهترتر از پوشیدنشان باشد.
با ادامه شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ در خیلی از نقاط جهان، ماسک های صورت به یک لزوم اجتماعی برای رعایت بهداشت عمومی تبدیل گشته اند و با عنایت به کمبود ماسک های جراحی و ماسک های تنفسی N۹۵ که عموما به درستی مورد استفاده کادر درمان قرار می گیرند و کمتر به عموم مردم می رسند، معمولاً از عموم مردم خواسته می شود در صورت بیرون رفتن از خانه و قرار گرفتن در فضاهای مشترک و مکان های عمومی از هر چه امکان دارد برای پوشاندن صورت خود استفاده کنند.
ماسک های صورت خانگی در حالت ایده آل باید دو تا سه لایه داشته باشند، اما در غیاب پارچه مناسب برای تهیه ماسک خانگی، خیلی از مقامات بهداشتی در سراسر جهان استفاده از گزینه های دیگری از قبیل روسری، باندانا یا دستمال گردن را پیشنهاد داده اند و بعضی از متخصصان می گویند: هرگونه ماسک صورت یا پوششی بهتر از هیچ چیز است.
ازاین رو "اریک وستمن" از دانشکده پزشکی دانشگاه دوک کوشش کرد تا بفهمد کدام یک از ماسک های صورت برای خریداری توسط یک سازمان غیرانتفاعی که به جوامع فقیر در معرض خطر کمک می نماید، مناسب می باشد. وی دریافت که بازار، پُر از محصولاتی است که ادعا می کنند خارق العاده اند اما هیچ روشی برای آزمایش اثربخشی این ماسک ها وجود ندارد.ازاین رو "وستمن" از همکار خود "مارتین فیشر" که مدیر مرکز تصویربرداری پیشرفته نوری و طیف سنجی دانشگاه دوک است، کمک خواست. آنها با استفاده از برخی از مواد آزمایشگاهی متداول که همگی در بازار در دسترس هستند، یک سیستم ارزان قیمت و ساده ساختند تا بتوانند میزان کارایی ماسک های مختلف در پیشگیری از انتشار قطرات تنفسی را در حین صحبت کردن بررسی نمایند.
"فیشر" توضیح داد: ما می خواستیم روشی ساده و کم هزینه بسازیم که بتوانیم از آن برای آزمایش ماسک های مختلف استفاده نماییم و آنرا با دیگران در جامعه به اشتراک بگذاریم. قطعات دستگاه آزمایش در دسترس و ساده هستند و می توانند اطلاعات مفیدی در مورد اثربخشی ماسک ها عرضه کنند.
محققان برای اثبات کارایی روش جدید خود، برخی از ماسک های متداول آزمایش کردند. این آزمایش شامل یک بلندگو بود که ماسک ها روی آن قرار داده می شدند و یک جمله ضبط شده را به مدت ده ثانیه تکرار می کرد و در عین حال، یک لیزر هر قطره ای را که از ماسک عبور می کرد، نمایان می کرد.
"فیشر" می گوید: ما می دانیم که وقتی مردم صحبت می کنند، قطرات کوچکی از دهانشان خارج می شود، ازاین رو بیماری می تواند تنها با صحبت کردن و بدون سرفه یا عطسه هم گسترش یابد. ما همینطور می توانیم ببینیم که بعضی از پوشش ها و ماسک های صورت در مسدود کردن ذرات دفع شده بسیار بهتر از سایرین عمل می کنند.
تعجب ندارد که یک ماسک N۹۵ که به شکل مناسب روی صورت قرار گرفته است، موثرترین کاهش را در انتشار قطرات دارد و ماسک جراحی هم با فاصله اندکی پشت آن قرار می گیرد. در عین حال، اغلب ماسک های پارچه ای خانگی آزمایش شده هم نتایج مثبتی را نشان دادند و سبب پیشگیری از انتشار قطرات تنفسی با فاصله نه چندان زیادی از ماسک های جراحی می شوند.
اما این تصور که هر چیزی بهتر از هیچ چیز است، درست نیست و متأسفانه همه انواع پوشش های صورت در کاهش انتشار قطرات مؤثر نیستند. بعنوان مثال پارچه های بافتنی و بانداناها به صورت قابل توجهی در کاهش حجم قطرات انتشار یافته از دهان عملکرد ضعیفی دارند. اما نتایج حاصل از آزمایش دستمال گردن های جدید که این روزها بعنوان ماسک هم استفاده می شوند، تعجب محققان را برانگیخت.
"وستمن" درباره نتایج آزمایش دستمال گردن می گوید: این تصور که هر چیزی بهتر از هیچ است، صحیح نیست، چون که تعداد ذرات ساطع شده از دستمال گردن ها شبیه به حجم دیده شده در آزمایش های بدون ماسک است.
وی ادامه داد: ما دریافتیم که این پوشش، قطرات بزرگ تنفسی را به ذرات کوچک خرد می کند و اینگونه آنها بیشتر در هوا می مانند و راحتتر در هوا جابجا می شوند.این تحقیق نتیجه گیری می کند که پوشیدن این نوع ماسک نه تنها مفید نیست بلکه می تواند مضر هم باشد و استفاده از آن نسبت به نزدن ماسک خطر بیشتری برای انتقال بیماری دارد. اما این نتیجه هنوز فرضیه است و تحقیقات صریحا اثبات نمی کنند که پوشیدن دستمال گردن سبب افزایش انتقال ویروس می شود. در عوض، این مطالعات نشان می دهد که جمله رایج این روزها در خصوص اینکه پوشیدن هر چیزی بهتر از هیچ چیز است، می تواند درست نباشد.
همینطور این مطالعه نشان داده است که ماسک های N۹۵ در حالیکه از پوشنده به خوبی محافظت می کنند، لزوما برای افراد اطراف پوشنده این نوع ماسک ایمن نیستند، چونکه دریچه این ماسک سبب ایجاد جریان هوای قوی در بیرون ماسک می شود. بنابراین است که اخیراً دستورالعمل های به روز شده استفاده از این نوع ماسک را سفارش نمی کنند.
"فیشر" می گوید: برای درک اینکه چه نوع ماسک هایی در مقابله با کووید-۱۹ بهینه هستند، کار بیشتری لازم است، اما در کوتاه مدت امیدواریم که این روش ساده که توسط دانشگاه دوک تهیه شده است، توسط سازندگان ماسک مورد استفاده قرار گیرد تا محصولاتی را که تولید می کنند، به آسانی آزمایش نمایند.
این مطالعه جدید در مجله Science Advances انتشار یافته است.1399/05/24
15:52:05
5.0 / 5
960
تگهای خبر: آزمایش , تولید , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک