URLبررسی سرطان بدخیم پوست با كمك یك مولكول در ادرار!

بررسی سرطان بدخیم پوست با كمك یك مولكول در ادرار!

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران اسلواكی در بررسی جدیدی دریافتند كه می توان با كمك یكی از مولكول های ادرار، به بررسی غیرتهاجمی یك سرطان بدخیم پوستی پرداخت.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، شاید بزودی بتوان برای پی بردن به واکنش سرطان نسبت به درمان، به جای جراحی های دردناک از یک مولکول ادرار استفاده نمود. پژوهشگران "دانشگاه پاول جوزف شافاریک "(upjs) اسلواکی، نوعی مولکول فلورسنت را در ادرار شناسایی کرده اند که امکان تشخیص افراد مبتلا به ملانومای بدخیم را فراهم می آورد.
پیگیری پیشروی سرطان، مبحث بسیار مهمی است چونکه به پزشکان امکان می دهد تا بدانند که آیا بیمار نسبت به درمان واکنش نشان داده است یا خیر. بیماران مبتلا به ملانومای بدخیم، هم اکنون باید بافت برداری های تهاجمی را تحمل کنند تا پیشروی سرطان آنها مشخص و ردیابی شود اما در این روش جدید، پزشکان فقط از بیمار می خواهند تا نمونه ادرار خویش را عرضه کنند و سپس مولکول فلورسنت، پیشروی بیماری را به سرعت و با هزینه کم نشان داده است.
احتیاج به این روش واقعا قابل توجه است چونکه بررسی و درمان ملانومای بدخیم، چالش های بسیاری را به همراه دارد. این نوع از سرطان پوست، بسیار تهاجمی است و به سرعت به قسمت های دیگر بدن هم می رسد؛ در نتیجه بررسی پیشروی آن اهمیت زیادی دارد. روش های کنونی، بیمار را تحت جراحی های تهاجمی قرار می دهند تا نمونه ای از بافت مورد نظر برداشته شود و سپس پژوهشگران در آزمایشگاه، به بررسی آن بپردازند. این روش علاوه بر تهاجمی بودن، به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد. همه این عوامل باعث می شوند که بیمار به خاطر ترس، برای تشخیص بیماری اقدام نکند.
"ایوانا شپاکوا"(Ivana Špaková)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: نتایج بررسی های ما نشان می دهند که ما می توانیم از بررسی مولکول ادرار، بعنوان یک روش غیرتهاجمی برای ارزیابی پیشروی ملانوما و واکنش آن نسبت به درمان استفاده نماییم.
این پژوهش، در مجله "Open Chemistry Journal" به چاپ رسید.1399/05/23
11:46:23
5.0 / 5
989
تگهای خبر: آزمایش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک