URLروش های جدید جهت هدایت اشعه گاما با فركانس بالا

روش های جدید جهت هدایت اشعه گاما با فركانس بالا

دانشمندان ˮدانشگاه دولتی كازانˮ، ˮدانشگاه ای اند ام تگزاسˮ و ˮموسسه فیزیك كاربردیˮ(آكادمی علوم روسیه) در مطالعه اخیرشان روش های جدیدی برای هدایت اشعه گاما با فركانس بالا با استفاده از علم آكوستیك عرضه كرده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان این مطالعه سوئیچ نوری را پیدا کرده اند که با تغییر دادن زمینه صوتی می تواند از اشعه گاما کوانتوم عبور کرده یا آنرا متوقف نماید.
صوت شناسی یا آکوستیک یکی از شاخه های علم فیزیک است و مبحث آن بررسی موج های مکانیکی در گازها، مایع ها و جامدها، همچون نوسان ها، صدا، فراصوت و فروصوت است.
دانشمندان طی این مطالعه و در یک آزمایش، شفافیت یک محیط رزونانس در مقابل اشعه گاما را تحریک کردند.
خاصیت این پدیده تبدیل طیف خط طیف نوری به یک ساختار شانه ای متشکل از خطوط ماهواره ای است که توسط فرکانس میدان آکوستیک از خط اصلی پراکنده شده است. خط طیف نوری خط تیره یا روشن در یک طیف پیوسته است و هنگامی که در یک فرکانس محدود نور نشر یا جذب می شود به وجود می آید.
آنها برای آزمایش از اشعه گاما کوانتوم با انرژی ۱۴.۴ کیلوولت استفاده کردند که در هنگام فروپاشی و تغییر وضعیت هسته آهن-۵۷ تولید می شود.
"فاریت وگیزو"(Farit Vagizov) رئیس "آزمایشگاه طیف سنجی موسبائر"(Mossbauer Spectroscopy Lab) اظهار داشت: با انجام آزمایشاتی بر روی جاذب حاوی هسته های آهن-۵۷ با کمک مبدل پیزو الکتریک توانستیم شفافیت پرتوهای گاما را اندازه گیری نماییم. جاذب به یک مبدل پیزوالکتریک متصل شده بود که در یک فرکانس و دامنه خاص ارتعاش می کرد. در دامنه نوسان سازگار با شاخص تعدیل ۲.۴، جذب فوتون ها با انرژی ۱۴.۴ کیلوولت ولت ۱۴۸ بار سرکوب شد. این اثر مشابه اثر شفافیت الکترومغناطیسی نوری است که از تابش در یک محدوده فرکانس برای کنترل انتقال الکترونیکی اتم ها در محدوده فرکانس دیگر استفاده می شود.
منبع:

1399/05/06
15:20:03
5.0 / 5
1096
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک