URLدر دانشگاه استنفورد انجام شد

ابداع نوعی انسولین با عملكرد فوق العاده سریع

ابداع نوعی انسولین با عملكرد فوق العاده سریع

پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ در بررسی جدید خود، نوعی انسولین عرضه كرده اند كه عملكردی فوق العاده سریع دارد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه استنفورد، گروهی از پژوهشگران، نوع فوق العاده سریعی از انسولین را ابداع نموده اند که می تواند چهار برابر سریع تر از گزینه های تجاری کنونی عمل کند. این داروی جدید تابحال تنها روی حیوانات آزمایش شده، اما پژوهشگران امیدوارند که بتوانند در آینده، آزمایش آنرا روی انسان نیز آغاز کنند.
"اریک اپل" (Eric Appel)، پژوهشگر "دانشگاه استنفورد" (Stanford University) و از نویسندگان این پروژه اظهار داشت: دیگران اغلب بر عوامل درمانی موجود در فرمول بندی دارو تمرکز می کنند اما ما با تمرکز بر مواد افزودنی غیرفعال می توانیم پیشرفت های بزرگی در کارآیی کلی دارو به دست آوریم. مولکول های انسولین، گزینه خوبی هستند؛ در نتیجه ما تصمیم گرفتیم تا فرمولی را با بهره گیری از آنها ابداع نماییم که می توان آنرا در یک ویال قرار داد تا مشکل پایداری دارو را حل کند.
بیشتر انواع تجاری انسولین، از مولکولی در چندین شکل تشکیل شده اند. یک مولکول انسولین در شکل فعال خود، بعنوان یک "مونومر" (Monomer) شناخته می شود اما این شکل فعال، به خصوص هنگامی که در ویال دارو نگه داشته می شود، ثبات چندانی ندارد.
یک شکل پایدارتر انسولین، "hexamer" نام دارد که از شش مولکول به هم پیوسته انسولین تشکیل شده است. انسولین در شکل hexamer، عملکرد کندی دارد و بدن باید آنرا به مونومرها تجزیه کند.
پژوهشگران دانشگاه استنفورد تصمیم گرفتند تا راهی پیدا کنند که به ذخیره کارآمد انسولین مونومر در ویال ها بپردازند، بطوریکه به سرعت تجزیه نشود. آنها در این پژوهش، صدها مواد افزودنی متفاوت پلیمر را بررسی کردند و نهایتا یکی از آنها را یافتند که می تواند انسولین منومر را ثابت نگه دارد.
نتایج آزمایش نشان داد که این فرمول می تواند پایداری خودرا تا ۲۴ ساعت حفظ کند؛ در صورتیکه انسولین تجاری طی این آزمایش، در کمتر از ۱۰ ساعت تجزیه شد. پژوهشگران نتیجه گرفتند که این فرمول جدید، ثابت است اما باید به این سواخ پاسخ می دادند که آیا فرمول آنها روی ارگانیسم ها هم کارآیی انسولین را دارد.
پژوهشگران در این آزمایش، از خوک های مبتلا به دیابت استفاده کردند تا اثر دارو را مورد بررسی قرار دهند. آنها به واکنش های سریعی رسیدند و مشاهده نمودند که انسولین طی پنج دقیقه، به ۹۰ درصد اوج فعالیت خود رسید.
فرضیه پژوهشگران این است که یافته های این پژوهش، در مورد انسان نیز صدق می کند و داروی ارائه شده، چهار برابر سریع تر از انسولین های کنونی عمل خواهدنمود.
این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.1399/04/13
12:23:01
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: آزمایش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک