URLتركیب نانومیله و نور خورشید برای حذف آلاینده های آب

تركیب نانومیله و نور خورشید برای حذف آلاینده های آب

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران با بهره گیری از تركیب نانومیله و نور خورشید، آلایندگی های آب را حذف كردند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، برای حذف برخی آلودگی های آب، پژوهشگران نانومیله های طلا را به شکلی طراحی کردند که نور خورشید را جذب کرده و با اثر فتوکاتالیستی مواد آلاینده را حذف می کند. این روش ارزان و تجدیدپذیر است.
مقدار کمی آلودگی نظیر آفت کش، دارو و یا اسیدهای پرفلرواکتانیک در منابع آبی می تواند خطرات زیادی برای سلامت انسان به دنبال داشته باشد. این میکروآلاینده ها معمولا از مراحل تصفیه آب عبور کرده و وارد سیستم آب آشامیدنی می شوند.
برخی از فرم های تصفیه شیمیایی آب، نظیر روش های مبتنی بر اوزون، پراکسید هیدروژن یا پرتوفرابنفش می تواند در تصفیه آب بسیار موثر باشند اما آنها نیز پرهزینه و انرژی بر هستند.
مرکز تحقیقات مهندسی نانوسیستم تصفیه آب با بهره گیری از فناوری نانو (NEWT) نانوذرات جدیدی ساختند که می تواند به فناوری هایی منجر شود که به رفع این محدودیت ها کمک می نماید.
دانشمندان خیلی از موسسه های تحقیقاتی مشتاق خواص نانوذرات طلا هستند تا از خواص نوری گرمایی و فتوکاتالیستی این نانوذرات در بخش درمان یا دیگر حوزه ها استفاده کنند.
با این حال، نانوذرات طلا چندان در تصفیه آب مورد استفاده قرار نگرفته اند که قسمتی از این بی توجهی به سبب مشکل پراکندگی نانوذرات در آب، بدون تثبیت کننده ها است. در واقع مواد پایدار کننده نانوذرات طلا برای تصفیه آب مناسب نیستند و بدون آنها نیز نانوذرات طلا چندان برای تصفیه کاربرد ندارند.
این گروه تحقیقاتی با طراحی و سنتز نانومیله های طلا این مشکل را حل کردند. روی سطح این نانومیله های طلا به صورت نیمه از پوشش سیلیکا استفاده شده است. وجود این نیمه پوشش سیلیس اهمیت زیادی دارد چونکه سبب جدا ماندن نانومیله ها در آب می شود.
جاهونگ کیم می گوید: ما با نانوذرات طلا شروع و سپس راهی برای تثبیت آنها ارائه کردیم. با بهره گیری از پوشش جزئی، نانومیله ها در آب پراکنده می شوند و این برای حوزه تصفیه آب بسیار کاربردی است.
نانومیله های طلا به شدت نور را جذب و آنرا به گرما تبدیل می کنند. گرمای تولید شده در یک محل در اطراف نانومیله، از گرم کردن کل آب موثرتر خواهد بود. این روش خیلی کم هزینه و تجدیدپذیر است برای اینکه در آن از نور خورشید استفاده می شود. در این روش، نانومیله های طلا نور خورشید را جذب کرده و آب را گرم می کند و در نهایت، سبب از بین رفتن آفت کش ها و مواد دارویی می شوند.


منبع:

1399/04/11
13:56:26
5.0 / 5
1039
تگهای خبر: تولید , سیستم , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک