URLتصویر مریخ نورد كنجكاوی از 2 سیاره زمین و زهره

تصویر مریخ نورد كنجكاوی از 2 سیاره زمین و زهره

كوتاه كننده لینك: مریخ نورد ˮكنجكاویˮ(Curiosity) ناسا بتازگی از آسمان شب سیاره سرخ تصویری از دو سیاره زمین و زهره به ثبت رسانده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، مریخ نورد کنجکاوی در حدود ۷۵ دقیقه بعد از غروب آفتاب در ۵ ژوئن ۲۰۲۰ و بعد از گذشت دو هزار و ۷۸۴ روز مریخی از حضور کنجکاوی در آنجا، از دوربین خود معروف به "مستکم" (Mastcam) برای ثبت تصویری خارق العاده بهره برد و موفق به ثبت دو تصویر پانوراما از زمین و زهره در یک قاب شد.
در تصویر، به علت وجود گرد و غبار موجود در هوا هر دو سیاره همانند نقاط کوچک نورانی قابل مشاهده هستند.
از تصویر ثبت شده توسط این مریخ نورد می توان به شرایط فعلی مریخ پی برد. در طول این فصل در مریخ، گرد و غبار بیشتری در هوا وجود دارد تا نور خورشید را منعکس کند.
"مارک لمون" ( Mark Lemmon)، محقق موسسه علوم فضایی در بولدر کلرادو اظهار داشت: وقتی این تصویر از زهره به ثبت رسید، حتی ستاره های نسبتاً روشن قابل رؤیت نبودند. در قسمت پایین تصاویر جدید، قست بالای یک خصوصیت صخره ای به نام "برج بات" (Tower Butte) قرار دارد که کنجکاوی بیشتر از یک سال در آنجا در حال کاوش بوده است. از زمان فرود کنجکاوی در سال ۲۰۱۲، این مریخ نورد از غروب خورشید در مریخ که آبی رنگ است و عبور سیارک ها و همینطور عبور سیاره عطارد از مقابل خورشید و دو قمر مریخ به نامهای "فوبوس" و "دیموس" تصاویری را به ثبت رسانده است.
مریخ نورد کنجکاوی پیچیده ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی ۶ چرخه ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۸۹۹ کیلوگرم وزن دارد و می تواند بر روی سطح سیاره حرکت نماید و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتی متر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می دهد تا بیشتر از ۱۰ سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از کل کفِ گودال گیل و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.
این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می تواند از خاک نمونه برداری و سنگ ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می کند. این مریخ نورد که هم اکنون در مأموریت به سر می برد، هنگام حرکت در مریخ و ارسال داده های جدید در مورد محیط مریخ و تغییرات آن به مرور زمان، نمونه هایی را از هر لایه جمع آوری می کند. شاید کنجکاوی در مأموریت های آینده خود بتواند لایه های بیشتری را برای ارزیابی ساختار صخره های مریخ مورد بررسی قرار دهد. این مأموریت ها می توانند از اسرار بیشتری در مورد مریخ میلیون ها سال پیش پرده بردارند.
منبع:

1399/03/30
12:12:55
5.0 / 5
1020
تگهای خبر: آزمایش , ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک