URLبا تلاش پژوهشگران ایتالیایی مشخص شد

ژنی كه فعالیت الكتریكی نورون های مغز را كنترل می كند

ژنی كه فعالیت الكتریكی نورون های مغز را كنترل می كند

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران ایتالیایی در بررسی جدید خود، ژنی را یافتند كه به كنترل فعالیت الكتریكی نورون های مغز كمك می نماید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران ایتالیایی در بررسی جدیدی دریافتند که یک ژن می تواند به تعدیل فعالیت الکتریکی نورون ها در غشای مغز کمک نماید.
این ژن موسوم به Foxg1"" می تواند به هماهنگی عملکرد صدها ژن دیگر کمک نماید که برای رشد سیستم عصبی مرکزی ضروری می باشد. این پژوهش جدید نشان میدهد که تحریک پذیری نورون ها همچون ارتباط میان آنها و انجام دادن وظایف نیز به همین ژن وابسته است.
پژوهشگران برای ارزیابی این موضوع، به بررسی مدلهای حیوانی پرداختند که فعالیت ژن Foxg1 در آنها به صورت مصنوعی تغییر یافته بود. آنها در بررسی های خود دریافتند عدم فعالیت این ژن، معمولا در بیماران مبتلا به "سندروم رت" (Rett syndrome) و فعالیت مازاد آن، در بیماران مبتلا به "سندروم وست" (West Syndrome) دیده می شود.
درک این مکانیسم، به پژوهشگران امکان می دهد تا عملکرد سیستم عصبی مرکزی و نقش آنرا در سلامت و بیماری بهتر درک کنند و گامی اساسی برای ارزیابی درمان های احتمالی آینده بردارند.


پروفسور "آنتونلو مالاماسی" (Antonello Mallamaci)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانستیم که این ژن، نقش مهمی در رشد سیستم عصبی مرکزی دارد. ما در پژوهش های پیشین، نقش این ژن را در رشد سلول های خاصی از مغز، آستروسیت ها و دندریت های عصبی نشان دادیم. این ژن در بیماران مبتلا به سندروم رت و سندروم وست، به جهش های خاصی گرفتار می شود که به فعالیت کم یا مازاد آن می انجامند.
وی ادامه داد: اگر این ژن، فعالیت زیادی داشته باشد، فعالیت الکتریکی در غشای مغز نیز افزایش می یابد. علاوه بر این، هنگامی که نورون ها فعال می شوند، به کار بیشتر تمایل پیدا می کنند.
بگفته مالاماسی، گام بعدی پژوهشگران این خواهد بود تا نقش ژن های تعدیل کننده به خصوص ژن هایی که فعالیت آنها توسط Foxg1 تنظیم می شود، درک کنند. این ارزیابی، نقش مهمی در درک جامع تر عملکرد این ژن خواهد داشت.
این پژوهش، در مجله " Cerebral Cortex" به چاپ رسید.1399/02/21
23:20:39
5.0 / 5
1342
تگهای خبر: الكتریكی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک