URLدبیر ستاد توسعه زیست فناوری:

ایران صنعت داروسازی زیستی را به خارج از كشور برد

ایران صنعت داروسازی زیستی را به خارج از كشور برد

به گزارش كوتاه كننده لینك دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینكه ما تمام زیست فناوری را مدیون پس از انقلاب هستیم، اظهار داشت: موفق شدیم صنعت داروسازی زیستی را به خارج از كشور ببریم.دكتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پیشرفت های حوزه زیست فناوری در ایران اظهار نمود: شكل گیری هسته های اولیه زیست فناوری از سال ۷۰ به بعد در ایران بود كه این نشان از عمر دو دهه ای زیست فناوری در كشور است.
قانعی با اعلان اینكه اما در دهه اخیر زیست فناوری آغاز به اوج گرفتن كرد، اضافه كرد: ما شاهد این هستیم كه طی پنج سال اخیر شكوفایی صنعت دارو بواسطه زیست فناوری صورت گرفت به نحوی كه رتبه ایران در آسیا بالا رفت و طبق گزارش انكتاد موجب شد در حوزه زیست فناوری در غرب آسیا رتبه اول را داشته باشیم.
جزو ۵ كشور اول آسیا در زیست فناوری هستیم
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با اعلان اینكه هم اكنون هم در كل آسیا جزء پنج كشور اول در حوزه زیست فناوری هستیم، بیان كرد: اگر این رتبه ایران در حوزه زیست فناوری را با سند چشم انداز مقایسه نماییم می بینیم كه حوزه زیست فناوری از سند چشم انداز خیلی جلوتر است و در منطقه رقیب ندارد.
وی با اعلان اینكه زیست فناوری در دهه اول رتبه نداشت، اشاره كرد: ایران از لحاظ علمی و تولید مقالات در كلیه علوم رتبه شانزدهم را به خود اختصاص داده و رتبه زیست فناوری ۱۲ است؛ یعنی زیست فناوری ۴ رتبه از میانگین رتبه كلیه علوم جلوتر است.
رتبه هشتم ایران در زمینه تولید علم در داروسازی
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینكه رتبه ایران از لحاظ تولید مقالات علمی داروسازی در دنیا هشتم است، اظهار داشت: تولید این داروها طی یك سال اخیر جلوی واردات یك میلیارد دلاری دارو را گرفته است.
قانعی با اعلان اینكه ایران تا یك دهه قبل وارد كننده داروهای زیستی بود كه پس از كوشش های پژوهشگران توانستیم در تولید داروهای زیستی به خودكفایی برسیم، آمارنامه دارویی نشان میدهد از ۲۲ داروی یك میلیارد دلار واردات داشتیم اما با تولیدی كه توسط شركت های دانش بنیان صورت گرفت فعلاً واردات یك میلیارد دلاری متوقف شده است.
موفق شدیم صنعت داروسازی زیستی را به خارج از كشور ببریم
وی با تاكید بر اینكه ما موفق شدیم صنعت داروسازی زیستی را به خارج از كشور ببریم، اشاره كرد: برخی داروهای زیستی كه توسط پژوهشگران شركت های دانش بنیان تولید شده به روسیه و چندین كشور دیگر صادر شده است؛ در اصل این محصولات جایگزین نمونه های امریكایی و اروپایی شده است. در واقع محصولی كه تولید شده رقابتی بود؛ می بینیم كه روسیه جزء ابرقدرت هاست و وقتی به این كشورها دارو صادر می نماییم یعنی سرعت پیشرفت كشور بالا بوده است.


منبع:

1399/01/17
16:05:42
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: تولید , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک