URLتعطیلی برخی مراكز فضایی ناسا به سبب كرونا

تعطیلی برخی مراكز فضایی ناسا به سبب كرونا

كوتاه كننده لینك: تابحال افراد بسیاری در جهان به ویروس كرونا كه حالا بیماری ˮكووید-19ˮ نام گرفته مبتلا شده اند. حالا دو كارمند ناسا نیز به این ویروس آلوده شده اند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از سی. ان. بی. سی، در حالی كه تأخیر در برنامه های فضایی موضوع جدیدی نیست اما بتازگی شركت های فضایی معروفی چون ناسا، بوئینگ، لاكهید مارتین و بلواوریجین خیلی از برنامه ها و سفرهای كاری را به علت شیوع این بیماری به تعویق انداخته اند و بنابرگزارش ها مهندسان نرم افزار این شركت ها دوركاری می كنند و از خانه بر روی پروژه ها نظارت دارند.
دولت ها و سازمان های گوناگون جهان برای مقابله با گسترش "كرونا ویروس" اقدامات مختلفی را انجام داده اند كه یكی از آنها "قرنطینه" است ولی این روش ها برای فضانوردان ناسا چندان هم عجیب نیست برای اینكه این افراد پیش از اعزام به فضا و اقامت شش ماهه و یا بیشتر در خارج از زمین، قرنطینه می شوند تا با سلامتی كامل به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام شوند.
قرار است فضانوردان جدید "ایستگاه فضایی بین المللی" قبل از پرتاب، به مدت دو هفته قرنطینه شوند. این اقدام برای حصول اطمینان از سلامتی آنها انجام می شود تا به همراه خود، بیماری به ایستگاه فضایی بین المللی نبرند.
"برندی دین"(Brandi Dean) از دفتر روابط عمومی ناسا اظهار كرد، این اقدام "تثبیت سلامتی" نام دارد و برای فضانوردان، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. برای اینكه هر روزی كه فضانوردان در شرایط بدون گرانش زندگی می كنند، سیستم ایمنی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.
بعد از تأیید ابتلای یكی از كارمندان مركز پژوهش های "ایمز" ناسا حالا بنابر خبرها تست كرونا یكی دیگر از كارمندان مركز مارشال ناسا در آلاباما نیز مثبت شده است و بنابراین كارمندان مركز مارشال حالا دوركاری می كنند.
علاوه بر این مجتمع بازدید كننده خصوصی در مركز فضایی كندی ناسا در فلوریدا اعلام نمود كه از ۱۶ مارس ( امروز) بسته می شود.
ویروس كرونا دو مورد از بزرگترین كنفرانس های صنعت فضایی را نیز تحت تأثیر قرار داده است برای مثال كنفرانس Satellite ۲۰۲۰ كه اوایل هفته گذشته در واشنگتن انجام شد بسیار كوتاه انجام شد و در مدت زمان كوتاهی این كنفرانس به انتها رسید و افراد كمی هم در این كنفرانس شركت كرده بودند و سی و ششمین سمپوزیوم فضایی در كلرادو نیز به تعویق افتاد. معمولا هر ساله ده ها هزار نفر در این كنفرانس ها شركت میكردند.
حال در این حین باید دید ماموریت دمو-۲ شركت اسپیس ایكس كه مقرر است دو ماه آینده صورت گیرد لغو خواهد شد یا خیر.
شركت فضایی "اسپیس ایكس" می خواهد تا حدود دو ماه دیگر دو فضانورد ناسا را به فضا بفرستد."گوین شاتول"(Gwynne Shotwell) رئیس و مدیرعامل اجرایی شركت حمل و نقل فضایی آمریكایی "اسپیس ایكس" روز گذشته اعلام نمود این شركت می خواهد تا ماه مه سال جاری دو فضانورد ناسا را در اولین پرواز سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد. وی طی "كنفرانس ستلایت ۲۰۲۰ "(Satellite ۲۰۲۰) در واشنگتن دی. سی بعد از اعلام این خبر تصریح كرد مدت زمان این ماموریت هنوز معلوم نیست. اظهارات وی از آن حكایت می كند كه اسپیس ایكس در تلاش است تا به هدف خود برسد و اولین شركت آمریكایی باشد كه فضانوردان ناسا را به فضا می فرستد.
در حال حاضر یكی از چالش های آمریكا و ناسا كمبود ناوگان برای پروازهای فضایی از سال ۲۰۱۱ میلادی است. برای اینكه تا آن زمان پروازهای مداری با استفاده از شاتل فضایی انجام می شد كه در سال ۲۰۱۰ میلادی بازنشسته شد. از آن زمان تابحال فضانوردان ناسا بوسیله فضاپیمای روسی "سایوز"(Soyuz) و موشك های این كشور به سمت "ایستگاه فضایی بین المللی" می روند. در این راستا ناسا به شركت های خصوصی فضایی آمریكایی همچون "اسپیس ایكس" تكیه كرده كه این موقعیت را به نفع آمریكایی ها تغییر دهند. بطور ویژه كپسول "دراگون" شركت "اسپیس ایكس" و "استارلاینر" شركت "بوئینگ" به اعزام انسان به سمت "ایستگاه فضایی بین المللی" خواهند پرداخت. در سال ۲۰۱۴ میلادی این دو شركت موفق شدند بودجه ای را برای انجام این ماموریت و تكمیل فضاپیماهای خود دریافت نمایند.
"ایلان ماسك" و "جیم برایدنستاین" رئیس ناسا گفته اند: این ماموریت سرنشین دار كه "دمو-۲"(Demo-۲) نام دارد، زمانی كه صورت گیرد، لحظه ای به یادماندنی را برای پروازهای فضایی و آمریكا رقم خواهد زد.
كارمندان اسپیس ایكس در دفتر مركزی شركت در كالیفرنیا در همین حال به كار خود ادامه می دهند و هنوز شركت تعطیل نشده است.
شركت بلو اوریجین نیز تابحال موردی از ابتلای كارمندانش به این ویروس مشاهده نكرده اما اعلام نموده برای مقابله با این ویروس آماده اند و برخی برنامه های خودرا به تعویق انداخته اند و محیط كار را تا حد امكان تمیز نگه داشته اند.
شركت بوئینگ نیز در اطلاعیه ای اظهار داشت كه برای مقابله با این ویروس نكات بهداشتی را رعایت و از برگزاری جلسات خودداری می كنند.

منبع:

1398/12/26
21:33:32
5.0 / 5
1854
تگهای خبر: سیستم , شركت , صنعت , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک