URLدرمان جدید سرطان با تركیب شیمی درمانی و نور درمانی

درمان جدید سرطان با تركیب شیمی درمانی و نور درمانی

كوتاه كننده لینك: یك مطالعه جدید، شیمی درمانی و نور درمانی را در یك درمان نویدبخش سرطان تركیب كرده است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حال حاضر هیچ راهی برای از بین بردن سرطان وجود ندارد. پزشكان همه روش ها را از پرتو درمانی گرفته تا مواد شیمیایی و ذرات واكنش پذیر با نور بهره برده اند و نتایج متفاوتی را بر طبق شاخصهای مختلف عرضه كرده اند.
حالا یك مطالعه جدید دو رویكرد شیمی درمانی و نور درمانی را با یك نتیجه امیدواركننده در یك دارو تركیب كرده است.
شیمی درمانی شامل ورود دارو به بدن برای مبارزه با سرطان است و یكی از رایج ترین آنها "سیس پلاتین"(cisplatin) است. این دارو به DNA سلول های تومور متصل می شود و با ساختار آن مخلوط می شود و تا زمانی كه بتواند این سلول ها را نابود كند از آنها جدا نمی گردد.
از جانب دیگر، "فتودینامیك درمانی"(PDT) با وارد كردن یك تركیب فلزی به داخل تومور كار می كند و پزشكان سپس تومور را با نور لیزر نابود می كنند. این كار سبب ایجاد گونه هایی از اكسیژن واكنشی می شود كه با سلول ها واكنش می دهند و آنها را نابود می كنند.
پژوهشگران دانشگاه علوم پاریس(PSL) و دانشگاه عبرو(Hebrew) این دو روش را در یك دارو كه "Ru-Pt" نامیده می شود، تركیب كرده اند.
ماده شیمی درمانی این داروی جدید، "سیس پلاتین" به همراه "فنیل بوتیرات" ماده شیمیایی دیگری است كه اثرات "سیس پلاتین" را تقویت می كند. قسمت PDT نیز یك مجموعه فلزی متشكل از "روتنیوم(II)" است.
این دو مؤلفه با یك جداساز مولكولی به یكدیگر متصل شده اند كه با دقت طراحی شده تا در فاصله مناسبی از هم قرار گیرند و در كار یكدیگر تداخل ایجاد نكنند.
ایده این است كه وقتی این داروی تركیبی به محل تومور برسد، قسمت شیمیایی با شرایط موجود در آنجا فعال شود، در صورتیكه یك نور لیزر با طول موج عمیق قرمز بر روی آن منطقه می تابد تا قسمت PDT فعال شود.
شیمی درمانی یا كیموتراپی (chemotherapy) یكی از روش های درمان سرطان یا تخفیف موقت آن، با استفاده از برخی داروهای خاص است، كه در اصطلاح پزشكی به آنها شیمی درمانی گفته می شود. كار اصلی این داروهای خاص از بین بردن سلول های بیمار بدون آزار به بافتهای مجاور آن است.
این نوع از درمان اثراتی هم بر روی سلول ها و بافت های سالم بدن دارد. یكی از اثرات این درمان ریزش موهای بدن، خشك شدن پوست و لاغری است. به زبان ساده تر داروی شیمی درمانی موجب ریزش موهای بدن همچون موهای سر می شود.
یكی از روش های رایج جلوگیری از ریزش مو پس از شیمی درمانی، خنك كردن پوست سر حین شیمی درمانی است. این روش در گذشته توسط كلاه های حاوی مواد خنك كننده كه حین شیمی درمانی در ضمن چند مرحله دمای پوست سر را كاهش می دادند انجام می شد. اما امروزه این كار با استفاده از دستگاه مدرن خنك كننده پوست سر كه تا به امروز توسط دو كمپانی dignitana و paxman ارائه می شد، انجام می شود. اخیرا این محصول در ایران توسط كمپانی آرنا طب تولید شده است. میزان موفقیت این روش ۷۵ الی ۹۰ درصد است. البته در مواردی باتوجه به نوع سرطان و نوع دارو این روش جوابگو نیست.
شیمی درمانی، یك شیوه رایج در معالجه بیماری هاست، كه سلول ها و بویژه سلول های میكروارگانیسم ها و سلول های سرطانی را با استفاده از داروهای شیمیای و مواد شیمیایی از بین می برد. مدلول شیمی درمانی تنها به داروهایی كه برای درمان غدد سرطانی استفاده می شود محدود نمی شود؛ بلكه آنتی بیوتیك ها را نیز در بر می گیرد.
نخستین نوع مدرن ماده شیمی درمانی ارسفنامین بود كه به پاول ارلیخ برمی گردد. همین طور تركیبات آرسنیكی بود كه در سال ۱۹۰۹ كشف شد و برای معالجه سیفلیس به كار برده شد. پس از آن سولفانامیدها توسط دومگ و پنیسیلین توسط الكساندر فلمینگ كشف شد. كاربرد دیگر عامل های شیمی درمانی، سایتواستاتیكی (شامل مواردی كه بعداً به توضیح آنها خواهیم پرداخت)، برای درمان بیماری هایی مانند: سفت شدگی بافتها، رماتیسم، ورم مفاصل و بیماری هایی كه به صورت خود به خودی در مقابل معالجه ها مقاوم می شوند است.
نور درمانی (Light therapy) یا فتوتراپی (phototherapy) كه بطور كلاسیك بعنوان هلیودرمانی (heliotherapy) نامیده می شد، شامل قرار گرفتن در معرض نور روز یا طول موج خاصی از نور با استفاده از لیزر، دیودهای ساطع كننده نور، لامپهای فلورسنت، لامپهای دیكرونیك یا لامپ های بسیار روشن، نور تمام-طیف، كه معمولاً با دستگاه های مختلف كنترل می شود، است. نور برای مدت زمان تجویز شده و در بعضی موارد، در یك زمان خاص از روز تجویز می شد.
استفاده مشترك از این واژه با درمان اختلالات پوستی (عمدتاً پسوریازیس)، اختلال خواب و بعضی از اختلالات روانی هم راه است. نور درمانی هدایت شده به پوست، برای درمان آكنه ولگاریس، اگزما و زردی یا یرقان نوزادان نیز استفاده می
شود. نور درمانی كه شبكیه چشم را مورد هدف قرار می دهد در درمان اختلالات ریتم شبانه روزی مانند سندرم خواب مرحله ای متاخر استفاده می شود و همین طور می تواند برای درمان اختلال خلقی فصلی، و با حمایت هایی برای اختلالات روانی غیر فصلی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
دیگر كاربردهای پزشكی نور درمانی شامل كنترل درد، تسریع بهبود زخم، رشد مو، بهبود در خواص خون و گردش خون و بیماری ها و اختلالات در رابطه با سینوس نیز می شود. خیلی از این كابردها از درمان با لیزر كم توان و درمان با نور قرمز در محدوده ۶۲۰–۶۶۰ نانومتر استفاده می نمایند.
پژوهشگران این داروی تركیبی را بر روی سلول های سالم و سرطانی رشد یافته در آزمایشگاه آزمایش كردند و دریافتند كه "Ru-Pt" قادر به از بین بردن سلول های سرطانی بمراتب بیشتری نسبت به هر یك از این دو روش درمانی بطور جداگانه است.
در حقیقت، این داروی تركیبی روی آن دسته از سلول های سرطانی كه در مقابل سایر داروها مقاوم بودند نیز كاملاً خوب عمل كرد و این سلول ها را تا ۱۰ برابر بیشتر از درمان های فردی نابود كرد.
نتایج اولیه این دارو امیدوار كننده بوده است. اما تابحال تنها روی سلول های آزمایشگاهی آزمایش شده است، بدین سبب هنوز راهی طولانی وجود دارد تا بتوان آنرا روی انسان آزمایش كرد.
این تحقیق در مجله Angewandte Chemie انتشار یافته است.
منبع:

1398/12/26
14:39:31
5.0 / 5
1623
تگهای خبر: آزمایش , تولید , سایت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک