URLگرفتار كردن یك سیاه چاله در كرم چاله با رایانه های كوانتومی

آیا فیزیكدانان در حال ساخت دستگاه دور نوردی هستند؟

آیا فیزیكدانان در حال ساخت دستگاه دور نوردی هستند؟

به گزارش كوتاه كننده لینك دانشمندان در تلاش هستند تا با استفاده از كامپیوتر های كوانتومی و شبیه سازی سیاهچاله ها، یك كرم چاله دورنورد ایجاد كنند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس گزارش مجله Quanta، یك گروه از فیزیكدانان نظری در حال استفاده از كامپیوتر های كوانتومی و استفاده از مدار كوانتومی كه از سیاهچاله ها تقلید می كند، هستند تا به مدل سازی یك كرم چاله در زندگی واقعی بپردازند كه راهی برای طی هر مسافتی در یك لحظه را ممكن می كند.
گرفتاری سیاه چاله
وقتی به سیاه چاله فكر می نماییم، معمولا یك تاریكی مطلق شیطانی را تصور می نماییم كه همه چیز را به سمت خود می كشد و می خورد. اما تحقیقات جدید نشان داده است اجرامی كه به یك سیاه چاله می افتند، با یك سیاهچاله دیگر درگیر می شوند و به زمانی در فضا، در جایی در بی نهایت در كیهان منتقل می شوند.
نام دیگر این فرایند، انتقال یا دورنوردی كوانتومی است كه یك عامل بهره برداری كلیدی برای مهندسان در ساخت كامپیوتر های كوانتومی است. درك فیزیك این رخداد سنگین است، اما واقعیت حركت از یك سیاه چاله به سیاه چاله دیگر در نظریه هیچ فرقی با انتقال اطلاعات رمزگذاری شده بین دستگاه های دیجیتالی مرتبط ندارد.
دورنوردی(Teleportation) مفهومی است كه به جابه جایی ماده بین دو نقطه بدون پیمودن متداول فضای بین دو نقطه مورد نظر، اشاره دارد. به عبارت دیگر انتقال یك ماده از یك نقطه به نقطه دیگر بدون عبور از فضای فیزیكی ما بین آنها است. این فناوری شامل تبدیل ماده به داده-نور، انتقال به مقصد و تبدیل مجدد به ماده اولیه است.
سیاهچاله ها در كامپیوتر های كوانتومی
البته كه مهندسی یك سیاهچاله فراتر از حد مهارت انسانی است، اما محققان دانشگاه مریلند به نامهای "برایان سوئینگل" و "كریستوفر مونرو" می گویند كه می توانند كامپیوتر هایی با مدار كوانتومی بعنوان جایگزین بسازند كه مانند سیاه چاله ها عمل می كنند.
به قول آنها مدار كوانتومی می تواند درست مانند یك سیاه چاله كوچك عمل كند كه اگر كار كند، این سیاه چاله مصنوعی هیچ تفاوتی با یك سیاه چاله واقعی نخواهد داشت.
در صورت موفقیت فیزیكدانان، آنها اطلاعات كوانتومی را لحظه هایی پیش از اینكه همان اطلاعات وارد مدار دوم شوند به یك "مدار سیاه چاله ای" ارسال می كنند كه آنرا می خورد و اطلاعات در مدار دوم به سرعت در لحظه جمع آوری و رمزگشایی می شوند.
این اتفاقی جدید است، چونكه اطلاعات منتقل شده به صورت رمزگذاری شده بیرون می آیند و وقت گیرنده را برای رمزگشایی می گیرد. در این حالت جدید، گیرنده یك كامپیوتر كوانتومی است كه دقت مطلوب را عرضه می دهد.
فناوری جدید دورنوردی
انتقال از راه دور بیشتر در داستان های علمی-تخیلی شایع است كه از آن جمله می توان به جنگ ستارگان اشاره نمود. همینطور این مفهوم در باورهای عامیانه نوعی توانایی فرابشری به شمار می رفته است و داستان های زیادی هم در این حوزه بیان شده است.
تا قبل از كشف كوانتوم، دورنوردی از دیدگاه فیزیك غیرمنطقی و خرافی انگاشته می شد. با این وجود سال ها طول كشید تا بعد از كشف فوتون و خاصیت دوگانه موجی - ذره ای نور الكترومغناطیس، وجود دورنوردی در ذرات بنیادین به اثبات برسد. این اكتشافات سبب آغاز پژوهش ها در این حوزه شد. الان در خیلی از گروه های فیزیك كوانتوم و ذرات بنیادین در این حوزه تحقیق می شود.
پژوهشگران دانشگاه فناوری "دلفت" هلند در ماه مه ۲۰۱۴ برای اولین بار موفق به دورنوردی اتم ها بین دو نقطه در فاصله سه متری از یكدیگر شدند كه می تواند به معنای امكانپذیر بودن دورنوردی انسان در آینده باشد.
در این پژوهش، اطلاعات رمزگذاری شده به ذرات زیراتمی را بین دو نقطه در فاصله سه متری از یكدیگر با دقت صد درصدی منتقل كردند. اطلاعات به راحتی از یك سمت به سمت دیگر منتقل شد و هیچ عاملی نتوانست این فرایند را مختل كند. این دستاورد اولین گام برای توسعه شبكه های شبه اینترنت بین كامپیوتر های كوانتومی فوق سریع به حساب می آید.
"رونالد هنسون" سرپرست این تحقیقات اظهار داشت: آنچه ما دورنوردی می نماییم، حالتی از ذره است. اگر اعتقاد داشته باشیم كه ما چیزی جز مجموعه ای از اتم های به هم متصل نیستیم، از نظر اصولی، می توانیم خویش را از یك نقطه به نقطه دیگر دورنوردی نماییم. اما این فرایند نه تنها در عمل امر بسیار بعید به نظر می آید بلكه انجام آن هم بسیار خطرناك می باشد. با این وجود با عنایت به این كه هیچ قانون فیزیك بنیادی مانع از این فرایند نیست، دورنوردی را نمی توان منتفی دانست. اما زمان چنین كاری در آینده بسیار دور خواهد بود.
حالا تحقیق فیزیكدانان دانشگاه مریلند در مورد گرفتاری و درهم تنیدگی سیاه چاله در بدترین حالت به پیشرفت فناوری محاسبات كوانتومی كمك خواهد نمود.
"نورمن یائو" دانشمند دانشگاه كالیفرنیا بركلی اعتقاد دارد كشاندن یك سیاه چاله به سمت سیاه چاله دیگر امكان دورنوردی را در سریع ترین زمان ممكن فراهم می آورد.1398/12/15
19:18:56
5.0 / 5
1680
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک