URLپژوهشگران آمریكایی ابداع كردند

خمیر دندانی كه از سكته قلبی پیشگیری می كند!

خمیر دندانی كه از سكته قلبی پیشگیری می كند!

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران آمریكایی، نوعی خمیر دندان ابداع نموده اند كه می تواند با حفظ بهداشت دهان، از بروز سكته و حمله قلبی پیشگیری كند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از آی نیوز، پژوهشگران در دهه های اخیر، از ارتباط میان سلامت دهان و بیماری های التهابی مانند سكته و حمله قلبی و همینطور تأثیر آنها بر كل بدن صحبت كرده اند. التهاب كه نقشی جدی در بروز بیماری تصلب شرایین دارد، با اندازه گیری دقیق پروتئین واكنشی سی(C-Reactive Protein) مشخص می شود كه یك نشانگر حساس جهت بررسی خطر احتمالی سكته و حمله قلبی به حساب می آید.
پژوهشگران "دانشگاه فلوریدا آتلانتیك"(FAU)، "موسسه پژوهشی مارشفیلد"(Marshfield Clinic Research Institute) و "دانشگاه ویسكانسین- مدیسن"(UW) با همكاری یكدیگر، یك آزمایش تصادفی انجام داده اند تا تأثیر نوعی خمیر دندان معروف به "پلاك اچ دی"(Plaque HD) را در كاهش پروتئین واكنشی سی مورد بررسی قرار دهند.
پلاك اچ دی، اولین خمیردندانی است كه پلاك دندان را تشخیص می دهد و امكان پاك كردن آن با مسواك زدن وجود دارد. فرمول ساخت این خمیر دندان، تركیبات منحصر به فردی را شامل می شود و عوامل پاك كننده ای را در بر دارد كه با تضعیف ساختار پلاك دندان، به بررسی و پاكسازی موثرتر آن كمك می كنند.
همه داوطلبان این آزمایش، اصول مشابهی را برای مسواك زدن رعایت كردند و این كار را با خمیر دندان پلاك اچ دی انجام دادند.
"چارلز هنكنز"(Charles Hennekens)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: یافته های كنونی، مشابه یافته های آزمایش پیشین ما هستند. تشخیص این كه خمیر دندان می تواند سكته ها یا حملات قلبی را كم كند، به آزمایشی تصادفی در مقیاس بزرگ نیاز دارد. نتایج این پژوهش می توانند پایه محكم تری برای انجام دادن آزمایش هایی از این دست باشند. این آزمایش ها در صورت داشتن نتیجه مثبت، نتایج قابل توجهی در حوزه بالینی و سلامت عمومی خواهند داشت.
پژوهشگران در آزمایش تصادفی خود، تأثیر پلاك اچ دی را بر پیشرفت تصلب شرایین در سرخرگ های كاروتید و كرونری بررسی می كنند چونكه التهاب سیستماتیك در این سرخرگ ها، مبحث بسیار مهمی است.
نتایج این آزمایش تصادفی نشان داد كه پلاك اچ دی، كاهش قابل توجهی را در پروتئین واكنشی سی بوجود می آورد.
این پژوهش، در مجله "American Journal of Medicine" به چاپ رسید.1398/12/05
21:49:35
5.0 / 5
1726
تگهای خبر: آزمایش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک