URLاندازه گیری تنش سازه های بتنی هوشمند شد

اندازه گیری تنش سازه های بتنی هوشمند شد

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران در كشور موفق به ساخت سنسوری هوشمند شده اند كه به وسیله آن می توان میزان تنش در سازه های بتنی را اندازه گیری نمود.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تغییر كاربری ساختمان ها موضوعی مهم می باشد. ساختمان ها برمبنای كاربری آنها طراحی می شوند. حال اگر این كاربری تغییر كند مثلا ساختمان مسكونی به اداری تبدیل گردد معادلات به هم می ریزد. مثلا نیروی وزن وارد شده به ستون ها افزایش می یابد و امكان تخریب ساختمان وجود دارد.
محققان در دانشگاه حكیم سبزواری با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به طراحی و ساخت نوعی سنسور شدند كه نیروی وارد شده به ستون های ساختمان را بر حسب ولتاژ نشان میدهد.
مجتبی لزگی نظرگاه مجری طرح پژوهشی «طراحی و ساخت سنسور كامپوزیتی سیمان-پیزوالكتریك برای اندازه گیری تنش در سازه های بتنی» اظهار داشت: این سنسور تلفیقی از كامپوزیت و سیمان است كه داخل آن پیزو الكتریك (ماده ای كه با فشار موجب ایجاد اختلاف ولتاژ و در نهایت تولید برق می شود) قرار دارد. این سنسور نشان میدهد فشار وارد شده به ساختمان به چه میزان است. بدین سبب با راهكارهایی باید نسبت به تقویت ساختمان با تغییر كاربری آن اقدام نمود.
وی اضافه كرد: سازه های عمرانی همواره در معرض نیروهای دینامیكی مانند وزش شدید باد، زمین لرزه و نیز ارتعاشات ناشی از ماشین آلات و تاسیسات مكانیكی قرار دارند. اعمال نیروهای دینامیكی به بعضی از این سازه ها همچون ساختمان های با ارتفاع زیاد و نیز پل های با دهانه های بزرگ، سبب ایجاد لرزش های شدید و تغییر شكل های بزرگ در آنها می شود.
به گفته وی، ارتعاشات شدید و تغییر شكل های بزرگ در چنین سازه هایی علاوه بر به مخاطره انداختن ایمنی و پایداری كلی سازه­، سبب پریشانی خاطر استفاده كنندگان نیز می شود. حل این مسأله، موجب ارائه ایده­ سازه­ هوشمند شامل مونیتورینگ و كنترل فعال ارتعاشات و تغییرشكل های سازه شد. سنسور وسیله­ای است كه زمانیكه در معرض شرایط محیطی مانند دما، نیرو و جابجایی قرار می گیرد، یك سیگنال خروجی الكتریكی، مكانیكی و مغناطیسی متناسب با آن از خود نشان میدهد.
این محقق اضافه كرد: توانایی­ سازه های هوشمند در حس كردن ‍، واكنش نشان دادن و حداقل كردن اثرات اغتشاشات وارده بر خود منجر به استفاده­ وسیع از آنها در خیلی از شاخه های مهندسی مانند هوافضا، عمران، الكترونیك، روباتیك و بیومكانیك شده است. مواد هوشمند به سبب توانایی واكنش به تحریكات محیطی بطور وسیعی بعنوان سنسور و محرك به كار می روند. همچون این مواد می توان به مواد پیزوالكتریك، آلیاژهای حافظه­ دار (SMA) و فیبرهای نوری اشاره نمود.
وی افزود: مواد پیزوالكتریك قابلیت تبدیل انرژی مكانیكی به الكتریكی و همین طور تبدیل انرژی الكتریكی به انرژی مكانیكی را دارا دارند. از دیگر خاصیت های این مواد كه سبب استفاده­ وسیع از آنها در سازه های هوشمند شده است، می توان به سبكی و فشردگی، سهولت استفاده و انعطاف پذیری در محیط های مختلف اشاره نمود.
به گفته وی، باوجود خاصیت های منحصر بفرد مواد پیزوالكتریك، تابحال از آنها برای اندازه گیری تنش در سازه های بتنی استفاده نشده است. یكی از اهداف این تحقیق، پر كردن این خلا بود. این سنسور بیشترین كاربرد را در سازه هایی با تغییر كاربری دارد تا از میزان فشار وارد شده بر ستون ها آگاهی داشت.


منبع:

1398/12/04
13:27:11
5.0 / 5
1971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک