URLتاثیرگذارترین دانشمندان زن دنیا به انتخاب نهاد زنان سازمان ملل

مریم میرزاخانی در میان ۷ زنی كه دنیا را تغییر دادند

مریم میرزاخانی در میان ۷ زنی كه دنیا را تغییر دادند

به گزارش كوتاه كننده لینك قرن هاست كه زنان سهم به سزایی در علم داشته اند و كارهای ارزشمندی را انجام داده اند. از كشف داروهای حیات بخش گرفته تا اختراعاتی كه جهان را تغییر داده اند؛ ولی در خیلی از موارد، پیشرفت های پرارزش آنها كم اهمیت جلوه داده شده و یا اصلا نادیده گرفته شده است.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، نهاد زنان سازمان ملل به معرفی ۷ دانشمند زن اثرگذار دنیا پرداخته كه در بین آنها نام "مریم میرزاخانی" ریاضی دان فقید برجسته ایرانی هم به چشم می خورد.

سال هاست كه شاخه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تحت تأثیر تعصبات جنسیتی، سبب محروم شدن خیلی از زنان و دختران دنیا از یادگیری علم شده است. دسترسی نابرابر به آموزش و پرورش، فناوری ها و موقعیت های مدیریتی، سبب شده كه تعداد بی شماری از زنان در زمینه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات متوقف شوند و از پیشرفت آنها در این حوزه ها جلوگیری شود.

با وجود تمامی این موانع، زنان و دختران بسیاری در جهان مرزهای علم را جابه جا می كنند و همواره به دنبال چاره هایی برای چالش های جهانی هستند.

كار پرارزش این زنان دید ما به دنیا را دگرگون كرده و داستان آنها سزاوار این است كه بارها و بارها برای جهانیان بازگو شود.

در گزارش زیر به معرفی زنانی می پردازیم كه توسط نهاد زنان سازمان ملل بعنوان زنانی معرفی شده اند كه در هموار كردن مسیر دانش اندوزی برای زنان كوشیده اند.۱- " یویو تو "(Tu Youyou)
یویو تو یك شیمی دان و داروشناس اهل چین است. وی در سال ۲۰۱۵ میلادی موفق به كسب جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشكی شد. یویو تو كه الان بعنوان استاد ارشد در آكادمی چین در بخش داروهای سنتی چینی مشغول به كار است، موفق شده روش درمانی جدیدی برای مقابله با مالاریا عرضه نماید.

اكتشاف وی در حوزه ماده "آرتمیزینین"(artemisinin) سبب شد كه جان میلیون ها نفر نجات پیدا كند. وی بعنوان دانشجوی داروسازی آموخت كه گیاهان دارویی را طبقه بندی كند، مواد موثر را استخراج و ساختار شیمیایی آنها را تعیین كند.

این دانشمند در اوایل كار خود، سال ها عمر خویش را در جنگل های بارانی جنوب چین گذراند تا راجع به عواقب ویرانگر بیماری مالاریا و روش های باستانی درمان این بیماری در چین، اطلاعات كسب كند.

امروزه، تركیباتی كه یویو تو به همراه تیم همكارش اكتشاف كرده اند، توسط سازمان ملل بعنوان نخستین خط دفاعی برای مقابله با مالاریا سفارش می شود.

یویو تو می گوید: آرزوی تمام دانشمندان این است كه كاری انجام دهند كه به جهان كمك نماید.

۲- "كیارا نیرگهین"(Kiara Nirghin)
كیارا نیرگهین محقق اهل آفریقای جنوبی، تنها ۱۹ سال دارد. وی كه برنده رقابت علوم گوكل در سال ۲۰۱۶ میلادی است، می گوید: زمانی كه كودك بودم، همواره این سوال در ذهنم بود كه جهان چگونه كار می كند؟

این دانشمند به علت اختراع یك پلمیر فوق جاذب، برنده جایزه گوگل شد. این پلیمر می تواند بیشتر از ۱۰۰ برابر حجم خویش را حفظ كند. بدین سان كیارا نیرگهین با اختراع خود انقلابی در حفظ منابع آب و محصولات زراعی در دوران خشكسالی بوجود آورده است. این اختراع كه از پوست پرتقال و آووكادو ساخته شده، بسیار ارزان قیمت بوده و زیست تخریب پذیر است.

وی به مناسبت روز جهانی زنان در سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ میلادی اظهار نمود: من همیشه به این فكر بودم كه برای مشكل خشكسالی كاری انجام دهم. چونكه كسی كاری انجام نمی داد.۳-"كاترین جانسون"(Katherine Johnson)
كاترین جانسون یك فیزیكدان آمریكایی - آفریقایی است كه در اوایل به كارگیری كامپیوتر ها با ناسا همكاری می كرد.

وی به خاطر دقت در محاسبات فضانوردی مشهور است و دهه ها كارهای فنی در ناسا انجام داد. در طول این زمان، مسیرهای پرتابی، زمان پرتاب ها و مسیرهای اضطراری برگشت خیلی از پروازها همچون نخستین مأموریت های ناسا در برنامه مریخ با حضور جان گلن و آلن شپرد و در سال ۱۹۶۹ پرواز به ماه با آپولو ۱۱ طی برنامه شاتل های فضایی را محاسبه می كرد.

وی از معدود زنان آفریقایی - آمریكایی است كه در ناسا فعالیت نموده است. كاترین جانسون در طول دوران فعالیتش با تبعیض جنسیتی و نژادی روبه رو شد اما می دانست كه به تیم تحقیقاتی متعلق می باشد.

وی كه الان ۱۰۱ سال دارد، گفته كه محققان ناسا به سوال های من و این كه تنها زن حاضر در گروه بودم، عادت كرده بودند.

كاترین جانسون از زنان ثابت قدم در حوزه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است و معتقد است: زنان قادرند هر كاری را كه مردان قادر به انجام آن هستند، انجام دهند.


۴-"ماری كوری"(Marie Curie)
ماری كوری فیزیكدان و شیمی دان لهستانی - فرانسوی است كه جان خویش را در راه علم از دست داد.
كارهای تحقیقاتی كوری پایه و اساس علوم نوین هسته ای است. از پرتوهای ایكس گرفته تا رادیوتراپی برای درمان سرطان.
ماری كوری اولین زنی است كه برنده جایزه نوبل شد. او نخستین زنی است كه جایزهٔ علمی نوبل دریافت كرده است و نخستین فردی است كه دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف كسب كرده است. او ابتدا این جایزه را در رشتهٔ فیزیك در ۱۹۰۳ و سپس در رشته شیمی در ۱۹۱۱ دریافت كرد.
موفقیت های وی شامل نظریه رادیواكتیویته، روش هایی برای جداسازی ایزوتوپ و كشف دو عنصر پولونیم و رادیوم است.
كوری در ۱۹۳۴ به خاطر كم خونی آپلاستیك كه ناشی از پرتوزایی اشعه ایكس بود، دارفانی را وداع گفت. وی این پرتوها را به خاطر تحقیقاتش در مراكز پزشكی نظامی در جنگ جهانی اول دریافت كرده بود.
كوری در زمان حیات خود با تشویق همگان برای دنبال كردن احساسات خود اظهار داشته بود: در زندگی از هیچ چیز نترسید. تنها آنرا درك كنید. حال زمان آن رسیده كه بیشتر بفهمید و كمتر بترسید.
میراث باقی مانده از ماری كوری الهام بخش زنان و دختران در شاخه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است.
۵-"مارسیا باربوسا"(Marcia Barbosa)
مارسیا باربوسا فیزیك دان اهل برزیل و از اعضای هیأت علمی دانشگاه بوستون است. وی به علت تحقیقات خود در مورد ساختارهای پیچیده مولكول آب شناخته شده است.
باربوسا گفته كه "آب" عجیب است!" وی اعتقاد دارد كه ناهنجاری های مولكول های آب می تواند به رفع مشكل كمبود آب شیرین در جهان كمك نماید.
باربوسا مجموعه ای از مدلهای خواص آب را توسعه داده است كه می تواند درك ما در مورد موضوعات متنوع را بهبود ببخشد.
از میان این موضوعات می توان به نحوه وقوع زلزله، لایه های پروتئین، تولید انرژی های پاك و درمان بیماری ها اشاره نمود.
وی در سال ۲۰۱۳ میلادی موفق به كسب جایزه " L'Oréal" یونسكو برای زنان در علم شد.
علاوه بر تحقیقات پرارزش وی در زمینه كاری اش، باربوسا چندین كنفرانس را در زمینه فیزیك برپا كرده و مقالات گوناگونی را در زمینه تنوع جغرافیایی و جنسیتی در علم تالیف كرده است.
او با برگزاری سمینارهایی، كمبود زنان در علم را مورد بررسی قرار می دهد.


۶-"سگنت كلمو"(Segenet Kelemu)
سگنت كلمو یك پاتالوژیست مولكولی گیاهی است كه تحقیقات مهم او برای كمك به كشاورزان كوچك دنیا برای كشت محصولات غذایی بیشتر، موثر بوده است.
وی اظهار كرده كه سهم من از زندگی ایجاد تفاوت در زندگی مردم و بهبود كشاورزی در آفریقا است.
كلمو كه اهل اتیوپی است، در یك خانواده كشاورز فقیر متولد شده و نخستین زن آن منطقه بود كه مدرك دانشگاهی به دست آورد.
وی اظهار داشت: در روستای ما دختران در سنین پایین ازدواج می كردند ولی خوشبختانه من با ازدواج مخالف بودم و مصمم شدم كه به دانشگاه بروم.
كلمو در سال ۲۰۱۴ میلادی موفق به كسب جایزه " L'Oréal" یونسكو برای زنان در علم شد و از نگاه مجله "فوربز" آفریقا بعنوان یكی از ۱۰۰ زن اثرگذار آفریقایی انتخاب گردید و در سال ۲۰۱۵ میلادی بعنوان یكی از اعضای آكادمی جهانی علوم انتخاب|شد.


۷-"مریم میرزاخانی"(Maryam Mirzakhani)
مریم میرزاخانی فقید، نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز و استاد تمام دانشگاه استنفورد هم در بین هفت زن دانشمندی است كه دنیا را تغییر داده اند.
وی در ابتدا رویای نویسنده شدن را در سر داشت و به هنگام نوجوانی در دوره دبیرستان به استعداد خیره كننده خود در ریاضیات پی برد. زمینه ای كه تا آخر عمر پیرامون آن كوشش كرد و موفقیت های بزرگی را رقم زد.
میرزاخانی در سال ۱۹۹۴ میلادی، بعنوان نخستین دانشجوی ایرانی انتخاب گردید كه مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات را به دست آورد و از ۴۲، نمره ۴۱ را به دست آورد.
وی بعد از دریافت مدرك كارشناسی ریاضی از دانشگاه شریف، تحصیلات خویش را در دانشگاه "هاروارد" ادامه داد. میرزاخانی پیش از این توانسته بود اثبات ساده ای برای یك قضیه پیچیده ریاضی را در ماهنامه انجمن ریاضی آمریكا به چاپ برساند. او تا مقطع دكتری به تحصیل در هاروارد ادامه داد، بعد از آن به "پرینستون" رفت و بعد از دریافت درجه استاد تمامی در این دانشگاه، از سپتامبر ۲۰۰۸ به تدریس در دانشگاه "استنفورد" مشغول شد.
از او افتخارات زیادی به جا مانده، از قرار گرفتن در لیست ۱۰ نفره نشریه "پاپیولر ساینس" بعنوان افرادی كه افق های تازه ای در مرزهای جهان گشوده اند تا دریافت مدال فیلدز كه بالاترین نشان افتخار در رشته ریاضی است.
میرزاخانی فقید راجع به تحقیقات خود گفته بود كه هرچه بیشتر وقت خویش را صرف ریاضیات می كرد، هیجان زده تر می شد.
این دانشمند بزرگ ایرانی در سال ۲۰۱۷ میلادی جهان را به درود گفت ولی سهم ارزشمند ای در زمینه ریاضیات به جا گذاشت.
فعالیت اعجاب انگیز میرزاخانی در علم، راه را برای خیلی از ریاضیدانان زن جهان هموار كرد.
1398/11/27
14:58:00
5.0 / 5
2220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک