URLفناوری در آینه انقلاب-۴

توقف واردات با تولید داروهای ایرانی

توقف واردات با تولید داروهای ایرانی

به گزارش كوتاه كننده لینك دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینكه رتبه ایران از لحاظ تولید مقالات در داروسازی، هشتم است، اظهار داشت: تولید این داروها طی یك سال اخیر جلوی واردات یك میلیارد دلاری دارو را گرفته است.دكتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب پیشرفت تولید دارو در كشور پس از انقلاب به خبرنگار مهر اظهار داشت: ایران تا یك دهه قبل وارد كننده داروهای زیستی بود كه پس از كوشش های پژوهشگران توانستیم در تولید داروهای زیستی به خودكفایی برسیم.
به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری آمارنامه دارویی نشان میدهد از ۲۲ داروی تولید شده یك میلیارد دلار واردات داشتیم اما با تولیدی كه توسط شركت های دانش بنیان صورت گرفت فعلاً واردات یك میلیارد دلاری متوقف شده است.
وی با تاكید بر اینكه ما موفق شدیم صنعت داروسازی زیستی را به خارج از كشور ببریم، اشاره كرد: برخی داروهای زیستی كه توسط پژوهشگران شركت های دانش بنیان تولید شده به روسیه و چندین كشور دیگر صادر شده است؛ در اصل این محصولات جایگزین نمونه های امریكایی و اروپایی شده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری افزود: این كاملاً مشهود است كه داروی تولیدی ایرانی از كیفیت بالایی برخوردار بوده برای اینكه صادر شده و جای محصول امریكایی را گرفته است. اگر كیفیت آن بالا نبود جای محصول امریكایی را نمی گرفت.
قانعی اشاره كرد: در واقع محصولی كه تولید شده رقابتی بود؛ می بینیم كه روسیه جز ابر قدرت هاست و وقتی به این كشورها دارو صادر می نماییم یعنی سرعت پیشرفت كشور بالا بوده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه كرد: تابحال ۲۲ داروی زیستی به تولید رسیده در بازار كشور پخش شده و صادرات هم داشته اند.
وی درباب رتبه بندی و جایگاه ایران از منظر داروسازی اظهار داشت: رتبه ایران از لحاظ تولید مقالات در داروسازی، هشتم است كه این رتبه بالایی در این عرصه محسوب می شود.
قانعی اضافه كرد: پیش از انقلاب ما حرفی در حوزه داروسازی برای گفتن نداشتیم و رتبه ای هم به خود اختصاص ندادیم اما پیشرفت اصلی علم داروسازی در دهه اخیر بوده كه حالا در جایگاه خوبی هم هستیم.


منبع:

1398/11/21
15:31:43
5.0 / 5
1907
تگهای خبر: تولید , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک