URLنمایشگاه CES 2020؛

سطل زباله ای كه پسماندهای غذا را كمپوست می كند

سطل زباله ای كه پسماندهای غذا را كمپوست می كند

كوتاه كننده لینك: یك سطل زباله فناورانه در نمایشگاه CES 2020 معرفی شده است كه بجای فقط دفع پسماند غذاها، آنها را پوسال یا كمپوست می كند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، كمپوست سازی روشی خارق العاده است كه افراد عادی می توانند به وسیله آن به مبارزه با تغییرات آب و هوایی كمك كنند و فشار روی محل های دفن زباله محلی را كاهش دهند. روش دفع و دفن زباله مملو از ضایعات مواد غذایی فرآیندی پرزحمت و بد بو است كه طی آن خیلی از ضایعات نیز به راحتی به اطراف پراكنده می شوند.
در صورتیكه با نصب سطل زباله جدید موسوم به "سپورا"(Sepura) در زیر سینك آشپزخانه، تمام كاری كه باید انجام دهید این است كه بشقاب خودرا درون آن خالی كنید.
"سپورا" چه از نظر شكل و چه از نظر عملكرد بطور مؤثر پسماندهای غذا را كمپوست می كند. در صورتیكه سطل های زباله معمولی زباله ها را تنها خرد می كنند و مواد زائد غذایی را به اندازه كافی خرد نمی كنند، "سپورا" می تواند به صورت خودكار مواد جامد را از مایعات جدا كنند و زباله ها را درون یك محفظه ضد بو می ریزد كه می توان آنرا در باغچه حیاط خانه خالی كرد.
با "سپورا" دیگر نیازی به نگرانی در مورد ضایعات مواد غذایی سفت و حجیم نیست و كاربر می تواند تقریباً هر چیزی را به شرطی كه از لوله تخلیه رد شود، درون سینك بریزد. بعنوان مثال می توان با خیال راحت هسته آووكادو، پوسته تخم مرغ و ​​حتی استخوان مرغ و ماهی را درون آن انداخت. ریختن مواد نیمه جامد مانند فلفل دلمه نیز هیچ مشكلی ایجاد نمی كند، برای اینكه تكه های نیمه جامد و جامد نظیر گوشت، لوبیا و چربی سفت شده بطور خودكار از مایعات جدا می شوند.
نصب این سطل نیز آسان است. بسادگی می توان دستگاه جداكننده را به قسمت زیرین سینك آشپزخانه وصل كرد، لوله تخلیه را به یك طرف جداكننده و طرف دیگرش را به سطل وصل كرد.
پوشش این سطل با یك فیلتر كربن دوبرابر شده است، بدین سبب حتی در صورت پر شدن سطل نیز هیچ بوی بدی از آن بیرون نخواهد آمد.
وقتی "سپورا" پر شود به لطف چهار چراغ LED كه میزان پر بودن سطل را نشان می دهند، حتی لازم نیست تا زمانی كه می خواهید سطل را خالی كنید، كاور آنرا بردارید.
پوسال یا كمپوست، پسماندهای آلی تجزیه شده و نسبتاً پایدار حاصل پروسه پوسش هستند و پوسش یا كمپوست كردن عمل پوساندن و تجزیه بقایای گیاهی، حیوانی یا زباله های شهری همین طور لجن فاضلاب است كه تحت شرایط خاص و روش های گوناگون انجام می گیرد. این عمل شاید كهن ترین روش بازیافت باشد. مواد آلی موجود در توده مصرفی برای كمپوست از ضایعات كشاورزی، مواد خوراكی و زباله هایی است كه از راه تجزیه هوازی و بی هوازی به خاك سیاه و سفید غنی تبدیل می شوند كه بعنوان كود در كشاورزی مصرف می شود.
پروسه كمپوست بسیار ساده است و به دست افراد با تجربه در خانه های خود، كشاورزان در زمین های شان و به شكل صنعتی نیز انجام می شود. كمپوست حاصل فعالیت بیولوژیكی میكروارگانیسم هایی است كه توانایی شكستن مولكول های درشت مواد آلی را دارا هستند.
این كود كه از پسماندهای كشاورزی، خانگی و خوراكی تولید می شود، یكی از عالی ترین كودها برای مصارف كشاورزی بشمار می رود و تولیدكنندگان گل و گیاه نیز امكان بهره گیری از این كود را دارند. منیزیوم و فسفات موجود در این كود سبب آبرفتی شدن خاك های كشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاك می شود. كمپوست، خاك بسیار غنی و مورد استفاده است كه در مكان هایی همچون در باغ ها، محوطه سازی، باغداری و كشاورزی، بعنوان كود به كار می رود كمپوست بعنوان یك آفت كش طبیعی برای خاك نیزهست. در خاك پوسال اكوسیستم ها برای كنترل فرسایش، زمین و جریان بهسازی خاك، ساخت و ساز تالاب، و بعنوان پوشش دفن زباله بسیار مفیدست.
مقرر است عرضه و فروش "سپورا" با قیمت 340 دلار از پاییز پیش رو آغاز شود.
منبع:

1398/10/18
18:52:22
5.0 / 5
1606
تگهای خبر: تولید , سیستم , صنعت , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک