URLنانوذرات جداسازی نفت از آب را می افزایند

نانوذرات جداسازی نفت از آب را می افزایند

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران در دانشگاه تهران با استفاده از نانو ذرات روش هایی برای افزایش جداسازی آب از نفت را بررسی كردند و به نتایجی برای بازیافت بیشتر نفت رسیدند.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، استفاده از ابزارهای جدید در تولید و مصرف منابع انرژی با عنایت به افزایش تقاضای جهانی تبدیل به موضوعی مهم شده است. نفت از منابع مهم انرژی است. پروسه جداسازی آن از آب یكی از مهم ترین عملیات ها در صنعت نفت می باشد كه پژوهشگران همواره در تلاش هستند با استفاده از ابزارهای مناسب این عملیات به بهترین نحو صورت گیرد.
در همین راستا پژوهشگران دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انجام پروژه «بررسی روش های افزایش جداسازی نفت از آب با استفاده از نانو ذرات» در این راه گام برداشتند تا با ارائه روشی مناسب میزان برداشت نفت از میادین را بالا برند.
در این پژوهش آنها از نانو ذرات استفاده كردند. روش های مختلفی برای جداسازی بین فاز نفت و آب وجود دارد كه در این میان فناوری نانو با نگرش جدید، ابزارهای مناسبی جهت استفاده در این عرصه فراهم نموده است.
همچنین با استفاده از فناوری نانو می توان ذراتی را تهیه كرد كه در جداسازی بین این دو فاز موثر باشند و در حضور آنها جداسازی افزایش یابد. همین طور تزریق نانو ذرات به سبب كاهش كشش سطحی میان نفت و آب به كار می آید. نانو ذرات به خوبی بر روی سطح بستر قرار می گیرند و این قابلیت را دارند با ایجاد یك سطح یكنواخت و آبدوست بر روی سنگ، نفت را از سطح سنگ جدا كنند.
پس با عنایت به افزایش جمعیت و نیاز بیشتر به انرژی گسترش فناوری های جدید برای توسعه عملی ازدیاد بازیافت نفت مورد نیاز است و در این میان فناوری نانو این ظرفیت را دارد كه تغییرات چشم گیری در حوزه های متنوع نفتی همچون افزایش جداسازی نفت و آب ایجاد كند.
در این پروژه نیز پژوهشگران افزایش راندمان جداسازی نفت و آب با عنایت به اهمیت زیاد این انرژی فسیلی و همین طور ضرورت استفاده از مواد آب گریز برای نفت زدایی برای مقابله با آلودگی های زیست محیطی هدف قرار دادند.


منبع:

1398/08/13
18:27:15
5.0 / 5
1123
تگهای خبر: ابزار , تولید , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک