URLبا تلاش پژوهشگران سوئدی صورت می گیرد

افزایش كارآیی پنل های خورشیدی در جذب انرژی با كمك نانوذرات

افزایش كارآیی پنل های خورشیدی در جذب انرژی با كمك نانوذرات

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران سوئدی با به كار گرفتن نانوذرات خاصی، لایه جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند كارایی پنل های خورشیدی را در جذب انرژی افزایش دهد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بااینكه پنل های خورشیدی همه روز را در معرض نور خورشید سپری می كنند اما تماس همیشگی آنها با نور به این معنا نیست كه می توانند همه نوری كه به آنها برخورد می كند، جذب كنند. سلول های خورشیدی بطور كلی می توانند نور مرئی را برای تولید انرژی، تحت كنترل خود درآورند اما بخش های دیگر طیف الكترومغناطیسی نادیده گرفته می شوند.
برای این كه سلول های خورشیدی بتوانند از عهده جذب همه بخش های نور برآیند، باید پژوهش های بیشتری صورت بگیرند. پژوهشگران "موسسه سلطنتی فناوری كی تی اچ" (KTH) سوئد، لایه جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند روی سلول های خورشیدی قرار بگیرد و كارآیی آنها را تا 25 درصد افزایش دهد.
یكی از راه هایی كه دانشمندان برای افزایش كارآیی پنل های خورشیدی مورد بررسی قرار می دهند، شارژ آنها با كمك انواع خاصی از نانوذرات است. غنی كردن این ذرات با یون های فلزی مانند لانتانیدها، توانایی استفاده از انواع دیگر نور مانند مادون قرمز و تبدیل آنها به انرژی را برای ذرات فراهم می آورد.
این نانوذرات موسوم به "UCNPs"، مبنای كشف غیرمنتظره پژوهشگران سوئیسی هستند. آنها باور دارند كه نانوذرات UCNPs می توانند به عملكرد پنل های خورشیدی بهبود ببخشند و از تلف شدن بخش زیادی از انرژی خورشیدی پیشگیری كنند.
این گروه پژوهشی، آرایه ای مبتنی بر یك پلیمر ابداع كردند كه از ادغام نانوكریستال ها با مجموعه ای از میكرولنزها تشكیل شده و می تواند با شكل دادن مسیری برای ورود نور، عملكرد نانوذرات UCNPs را تقویت كند.
"هانس آگرن" (Hans Ågren)، استاد شیمی نظری و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: توانایی میكرولنزها در متمركز كردن نور، به نانوذرات امكان می دهد تا پرتو ضعیف نور مادون قرمز را به نور مرئی قابل استفاده در سلول های خورشیدی تبدیل كنند.
به كار گرفتن این لایه روی سلول های خورشیدی معمولی توانست اثر نور مادون قرمز را تعدیل كند و كارآیی تبدیل انرژی را افزایش دهد.
آرگن افزود: ما با كمك این روش توانستیم كارآیی پنل های خورشیدی را تا 10 درصد افزایش دهیم و یقین داریم كه با تلاش بیشتر می توانیم كارآیی آنرا به 20 تا 25 درصد برسانیم.
این پژوهش، در مجله "Nanoscale" به چاپ رسید.
منبع:

1398/08/09
16:42:35
5.0 / 5
1188
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک