URLیك علت مهم چاقی در كودكان مشخص شد

یك علت مهم چاقی در كودكان مشخص شد

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران ˮدانشگاه كمبریجˮ (University of Cambridge) در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند تفاوت های ساختاری مغز یك علت مهم در چاقی كودكان است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه جدید محققان دانشگاه كمبریج نشان داده است تفاوت در ساختار مغز با چاقی در كودكان مرتبط می باشد.
پژوهشگران این مطالعه اظهار كرده اند پیوندهای محكمی بین ساختار مغز، شاخص توده بدنی و عملكرد شناختی وجود دارد.
در خیلی از مطالعات قبلی، چاقی هم در كودكان و هم در بزرگسالان با اختلال در "عملكرد اجرایی" (executive function) مرتبط شناخته شده بود. عملكرد اجرایی مجموعه ای از فرآیندهای شناختی است كه توسط لوب پیشانی اداره می شود و با رفتارهای افراد همچون تصمیم گیری، خودكنترلی و تنظیم احساسات مرتبط می باشد. برای درك بهتر این ارتباط پژوهشگران دانشگاه كمبریج داده های ۲۷۰۰ كودك بین ۹ تا ۱۱ سال را مورد بررسی قرار دادند.
"پال فلچر" (Paul Fletcher) پژوهشگر این مطالعه اظهار داشت: این مجموعه داده منحصر به فرد و با دسترسی آزاد به ما امكان می دهد روابط بین ساختار مغز، عملكردهای شناختی و وزن بدن را بررسی نماییم. پیوندهایی كه مشاهده كردیم نشان داده است كه تفاوت های بسیاری در ساختار مغز و عملكرد شناختی كودكان چاق وجود دارد.
این مطالعه ارتباط قابل توجه بین افزایش شاخص توده بدنی و كاهش ضخامت قشر مغز را نشان داد. چاقی همینطور به نازك شدن ناحیه قشر پیش پیشانی مرتبط بود. سایر داده های این گروه ارتباط بین چاقی و عملكرد شناختی پایین را تایید كردند.
"لیسا رونان" (Lisa Ronan) پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما تفاوت های بسیار واضحی در ساختار مغز بین كودكانی كه چاق هستند و كودكانی كه دارای وزن سالم بودند، مشاهده كردیم. البته آزمایشات بیشتری برای اثبات این مورد وجود دارد و ازاین رو حالا قطعا نمی توانیم بگوییم چاقی سبب تغییر ساختار مغز كودكان می شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Cerebral Cortex" منتشر گردید.1398/08/03
14:35:52
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک