URLدبیر ستاد نانو خبر داد:

تاكید رهبری روی كاربرد فناوری نانو در كشاورزی

تاكید رهبری روی كاربرد فناوری نانو در كشاورزی

به گزارش كوتاه كننده لینك دبیرستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: مقام معظم رهبری بر كاربرد نانو در كشاورزی تاكید دارند كه روی این مساله تمركز داریم.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از مهر، دكتر سعید سركار امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو گفت: ما در تلاش هستیم كه توسعه علمی در این حوزه به خوبی صورت گیرد و نتیجه این اقدام این بود كه ما برای سومین سال است كه رتبه چهارم خودرا در كمیت و كیفیت تولید علم حفظ نموده ایم.
وی با تاكید بر اینكه ما اساسا به این رتبه قانع نیستیم و هدف ما رفتن به رتبه های بالاتر است، اظهار داشت: ما در عرصه تولید علم متوقف نشده ایم و به دنبال توسعه علمی و فناوری هستیم.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، امروز شاهد آن هستیم كه بیشتر شركت های صنعتی در حوزه نانو فعالیت می نمایند تا كیفیت محصولات خودرا ارتقا دهند.
وی اضافه كرد: افزایش رقابت پذیری و توسعه بازارها رویكرد خوبی با استفاده از فناوری نانو در صنعت داشته و ما امروز شاهد رسوخ نانو در بیشتر از ۱۵صنعت هستیم.
سركار درباب نمایشگاه های نانوی امسال و سال قبل اظهار داشت: سال قبل تعداد ۸۵ شركت در این نمایشگاه حضور داشتند، امسال به ۱۲۵ شركت افزایش یافت و با یك افزایش ۵۰ درصدی روبرو می باشیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: اولویت ما بحث توسعه صادرات است و تمركز ما این است كه صنعت را توانمند نماییم تا شركت ها بتوانند محصولات خودرا به كشورهای دیگر صادر كنند. خوشبختانه شاهد این هستیم كه محصولات نانو به بیشتر از ۴۵ كشور دنیا صادر می شود و ما شاهد شكوفایی بیش از پیش این مجموعه هستیم.
وی بیان كرد: كاربرد نانو در زندگی روزمره توانسته است هزینه های درمان را تا حدی كاهش دهد؛ تابحال ۸۰ محصول در بخش سلامت با فناوری نانو تولید شده است.
سركار اظهار داشت: عرصه دیگری كه نانو به خوبی وارد زندگی مردم شد، بخش ساختمانی است؛ هم اكنون حدود ۱۰۰ فناوری و محصول نانو در عرصه ساختمان وارد بازار شده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: مقام معظم رهبری تاكید نمودند كه ما یك اولویت ویژه ای را برای كاربرد نانو فناوری در كشاورزی قائل شویم چونكه غذای مردم وابسته به كشاورزی است و یك صنعت فراگیر شمرده می شود.
وی اشاره كرد: ما پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری روی كاربرد فناوری نانو در حوزه كشاورزی آبیاری و آفت كش های غیرسمی كودهای نانویی كه با مقدار اندك اثرگذاری بالایی دارد و خصوصاً با بسته بندی نانو كه ماندگاری محصولات كشاورزی را بیشتر می كند، اقداماتی را انجام داده ایم.
سركار عنوان كرد: در حوزه نانو الیاف، پوشش ها و تجهیزات نانو تكنولوژی صادراتی را خصوصاً به كشورهای كره جنوبی و چین انجام دادیم. همین طور مواد مایه نانو به اروپا صادر می شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: بخشی كه هم اكنون كارش انجام می شود، بحث آب و تصفیه پساب صنعتی و كاربرد نانو فناوری در بخش آب است؛ در این عرصه مشتریان بسیار خوبی خصوصاً چین داریم و فعالیت گسترده خواهیم داشت.
وی درباب آزمایشگاه نانو اظهار داشت: یكی از فعالیت های خوبی كه در این عرصه انجام شد، آموزش برای دوره های دانش آموزی بود تا دانش آموزان بتوانند با انجام آزمایش های نوین با این فناوری آشنا گردند.
سركار بیان كرد: در حال حاصل بیشتر از ۸۵ آزمایشگاه نانو در سراسر كشور با كمك معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش شكل گرفته و این امر سبب شد این سطح آموزش قبل از دانشگاه صورت گیرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینكه این الگو از طرف خیلی از كشورها مورد استقبال قرار گرفت، اظهار داشت: در چین ۵ آزمایشگاه راه اندازی كردیم؛ امیدواریم ۵ آزمایشگاه دیگر به قرارداد برسد.


منبع:

1398/07/19
19:16:36
5.0 / 5
1169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک