URLپژوهشگران آمریكایی ابداع كردند

لنزهایی كه ۲۰ برابر باریك تر از موی انسان هستند!

لنزهایی كه ۲۰ برابر باریك تر از موی انسان هستند!

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران آمریكایی، نوعی لنز برای دوربین تلفن همراه ابداع نموده اند كه ضخامت آنها ۲۰ برابر كمتر از موی انسان است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، موج جدید تلفن های همراه كه بازار را به سلطه خود درآورده اند، دوربین هایی با قابلیت های باورنكردنی دارند و می توانند تصاویری با كیفیت فوق العاده عرضه كنند. تنها موردی كه همیشه كاربران از آن اظهار نارضایتی كرده اند، لنز ضخیم دوربین پشت تلفن همراه می باشد كه روی صفحه ای شیشه ای قرار می گیرد و ظاهر زیبای تلفن همراه را از بین می برد.
پژوهشگران مهندسی الكترونیك و كامپیوتر "دانشگاه یوتا"(UofU) در آمریكا، نوع جدیدی از لنزهای نوری را ابداع نموده اند كه بسیار باریك تر و سبك تر از لنزهای معمولی تلفن های همراه می باشد و قابلیت تصویربرداری در شب را هم دارد. این لنزها در صورت موفقیت، تحول قابل ملاحظه ای در تلفن های همراه ایجاد خواهند كرد و حتی این توانایی را خواهند داشت تا در پهپادها و دوربین های دید در شب به كار بروند و به سربازان در مأموریت های شبانه كمك كنند.
"راجش منون"(Rajesh Menon)، استادیار مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه یوتا اظهار داشت: ضخامت لنزهای معمولی كه در تلفن های همراه به كار می روند، چند میلی متر است اما ضخامت این لنزهای جدید فقط به چند میكرون می رسد و از لنزهای معمولی، بسیار باریك تر است.
وی ادامه داد: لنزهای ما، ۱۰۰ برابر روشن تر و هزار برابر باریك تر از لنزهای معمولی هستند و در عین حال، به خوبی لنزهای معمولی كار می كنند.


لنزهای معمولی، نور منعكس شده از اجسام را می گیرند و آنرا قبل از رسیدن به سنسور دوربین، منحرف می كنند تا یك تصویر دیجیتالی را شكل دهند اما این لنزهای جدید، ریزساختارهای بسیاری دارند كه می توانند نور را در جهت درست روی سنسور منحرف كنند. این گروه پژوهشی، یك فرایند ساخت را با نوعی پلیمر جدید عرضه كرده اند كه با الگوریتم هایی همراه می باشد. این الگوریتم ها می توانند هندسه ریزساختارها را محاسبه كنند.
منون افزود: می توان این ریزساختارها را مانند پیكسل های بسیار كوچكی از یك لنز تصور كرد. ریزساختارها لنز نیستند اما می توانند با همكاری یكدیگر، عملكرد یك لنز را داشته باشند. این لنزهای جدید، صاف و ۲۰ برابر باریك تر از موی انسان هستند و می توانند قابلیت دیدن اجسام در شب را فراهم نمایند. علاوه بر كاربردهای مطرح شده، قیمت مناسب لنزها هم یك مبحث مهم می باشد. طراحی لنزها می تواند امكان ساخت آنها را از موادی مانند پلاستیك هم فراهم آورد و در نتیجه، هزینه ساخت را كم كند.
این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.1398/07/16
15:25:02
5.0 / 5
1268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک