URLدانشمندان یك نسخه میكروسكوپی از لبخند ژكوند را خلق كردند

مونالیزای كوانتومی!

مونالیزای كوانتومی!

به گزارش كوتاه كننده لینك دانشمندان یك نسخه میكروسكوپی از نقاشی معروف مونالیزا را با استفاده از نقاشی كوانتومی روی یك بوم با عرضی كمتر از یك تار موی انسان بازسازی كردند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، نقاشی مرموز مونالیزای لئوناردو داوینچی به صورت مینیاتوری روی یك "بوم كوانتومی" منحصر به فرد با عرض كمتر یك تار موی انسان بازسازی شده است.
فیزیكدانان از لیزر برای ایجاد یك نسخه كوانتومی از شاهكار معروف داوینچی در یك ماده در یك حباب گازی كوانتومی فوق سرد استفاده كردند.
این كار توسط تابش معكوس لیزر روی نقاشی معروف و به سمت یك میكروسكوپ برای كوچك كردن آن و سپس عكاسی از نتیجه انجام شد.
اشعه لیزر با خصوصیت های عجیب و غریب ماده كوانتومی برای تغییر چگالی اتم ها فعل و انفعال انجام داد تا پیكسل هایی با سایه روشن متفاوت را ایجاد كند.
محققان دهها تصویر دیگر همچون "شب پر ستاره" ونگوگ و عكسی از یكی از فیزیكدانان را با استفاده از این تكنیك كپی كردند.
"تیلر نیلی" فیزیك دان دانشگاه كوئینزلند و همكارانش این كار علمی-هنری را با خنك كردن گاز روبیدیوم تا چند میلیاردم یك درجه بالاتر از صفر مطلق كه سردترین دمای امكان دارد انجام دادند.


دكتر نلی اظهار داشت: این گاز منجمد نمی گردد چونكه بیش از اندازه رقیق است و در عوض بعنوان یك حباب گاز كوانتومی عمل می كند.
وی اضافه كرد: ما سپس این تصویر را روی یك پروژكتور لیزری انداختیم اما به جای بزرگ كردن تصویر، آنرا از میكروسكوپ عبور دادیم تا تصویر كوچك شود. سپس تصویر روی یك منطقه با وسعت حدود ۱۰۰ میكرونی ایجاد می شود.
این مساحت یك تار موی انسان است كه بین ۱۷ تا ۱۸۱ میكرون عرض دارد كه دیدن تصویر را برای چشم غیرمسلح تقریباً غیر ممكن می كند چون كه هر پیكسل فقط ۵۰ اتم عرض دارد.
ماده كوانتومی عجیب و غریب كه بوم نقاشی را برای محققان آماده می كند نوعی از مایع بوز-اینشتین غلیظ شده است كه پنجمین حالت مرموز ماده در كنار مواد جامد، مایع، گاز و پلاسما است.
این نوع ماده زمانی كه ماده به صفر مطلق (منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد یا منفی ۴۵۹ درجه فارنهایت) نزدیك می شود، ایجاد می شود، جایی كه اتم ها در كنار یكدیگر به ندرت حركت می كنند و به صورت یكنواخت عمل می كنند.
این مواد دارای خواص كوانتومی عجیبی هستند كه در مقیاس وسیع قابل مشاهده هستند همچون اینكه می توانند بدون اصطكاك بعنوان یك "فوق مایع"(superfluid) جریان یابند.


دكتر نلی و همكارانش در حال مطالعه این خصوصیت های غیر معمول بودند كه كشف كردند كه چگونه می توانند شكل جدیدی از كارهای هنری را ایجاد كنند.
دكتر نلی می گوید: ما هیچگاه قصد انجام این كار را نداشتیم. ما در اصل به دنبال درك بهتر اسرار حل نشده از نحوه جریان مایعات بودیم. ما امیدوار بودیم كه بینش های جدیدی در مورد نحوه كار دنیای روزمره از لحاظ كوانتوم میكروسكوپی به دست بیاوریم و به ما كمك نماید تا به تكنولوژی های پیشرفته كوانتومی جدید برسیم.
وی اضافه كرد: در همین حال به صورت ناگهانی فهمیدیم كه می توانیم كوچك ترین نسخه های ممكن را از شاهكارهای هنری جهان بسازیم.
البته ایجاد این تابلوهای كوانتومی به سادگی تاباندن نور روی یك ماده مثل نمایش یك فیلم سینمایی در سینما نیست. هنگامی كه محققان لیزرها را به ماده می تابانند، نور برای اندازه گیری سیستم عمل می كند كه نشان داده است كه اتم ها در جایی نیستند كه لیزرها در حال تابش هستند. در نتیجه اتم ها در مناطق تاریك تر تصویر متمركز می شوند و ازاین رو اثر هنری خلق می شود.
دكتر نلی اظهار داشت: حالت چگالیده بوز-اینشتین با تابش نور از بین می رود و حالت كوانتومی با عمل اندازه گیری نابود می شود. ازاین رو سایه ها در تصاویر، چگالی اتم ها را نشان داده است.
اگرچه تصاویر تولید شده تنها به صورت سیاه و سفید هستند اما محققان می توانند نسخه های رنگی را هم با ایجاد سه تصویر با سایه های آبی، سبز و قرمز بسازند و سپس آنها را با استفاده از كامپیوتر تركیب كنند.
محققان گفتند كه این تصاویر اولیه نشان دهنده پتانسیل ماده كوانتومی بعنوان یك ماده جدید برای تولید آثار هنری است.1398/03/02
20:02:42
5.0 / 5
1294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک