URLدبیر ستاد زیست فناوری مطرح كرد:

اعلام آمادگی برای واگذاری تولید داروهای بیوتكنولوژی به صنایع بزرگ

اعلام آمادگی برای واگذاری تولید داروهای بیوتكنولوژی به صنایع بزرگ

به گزارش كوتاه كننده لینك دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در كشور اظهار داشت: ما آماده هستیم كه تولید صنعتی داروهای بیوتكنولوژی را به شركت ها و صنایع بزرگ واگذار نماییم.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از مهر، زیست فناوری یا بیوتكنولوژی علمی نوین است كه در قرن بیستم رشد چشم گیر آن سبب شده كه زندگی انسان را تحت تأثیر قرار دهد. این فناوری كه مبتنی بر زیست شناسی است به صورت روز افزون در صنایع مختلف همچون داروسازی، علوم غذایی، پزشكی و كشاورزی كاربرد پیدا كرده است.
امروزه فراورده های مختلفی در زندگی انسان مورد استفاده قرار می گیرند كه حاصل به كارگیری دانش زیست فناوری و به خصوص فناوری تولید فراورده های نوتركیب است. محصولات نوتركیب كه با دستكاری های ژنتیك و تغییرات DNA در موجودات مختلف همراه می باشد باعث تحول عظیمی در تنوع فراورده های دارویی مورد مصرف شده است.
فراورده های دارویی نوتركیب مولكول هایی با وزن مولكولی بالا هستند و عملكرد آنها راندمان بالاتری نسبت به مولكول های داروهای شیمیایی دارد چونكه مولكول هایی هستند از جنس طبیعت. مواد اولیه دارویی، واكسن های نوتركیب و سیستم های نوین دارو رسانی و ژن رسانی با هدف دارو درمانی و ژن درمانی همچون محصولات در حوزه نوتركیب به شمار می روند.
در كشور ما محققان توانسته اند از علم زیست شناسی در تولید داروهای نوتركیب بهره ببرند. بر مبنای آمار مسئولان حوزه زیست فناوری، هم اكنون ۲۲ داروی بیوتكنولوژی در بازار موجود هستند. همینطور داروهای نوتركیب دیگری در دست تولید هستند اما در این میان مشكلاتی همواره بر سر راه وجود دارد كه دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به بعضی از آنها اشاره نموده است.
دكتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ضعف تولید دارو در كشور همچون داروهای بیوتكنولوژی اظهار نمود: یكی از ضعف های ما در كشور این است كه تعداد كارخانه تولید كننده صنعتی برای دارو كم هستند كه برای رفع این مشكل باید زیرساخت هایی به وجود بیاید.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینكه ما در فناوری تولید دارو به خوبی پیشرفت كرده ایم تصریح كرد: ما آماده هستیم كه تولید صنعتی داروهای بیوتكنولوژی را به شركت ها و صنایع بزرگ واگذار نماییم تا شاهد این باشیم كه داروهای نوتركیب ساخته دست محققان كشور به بازار وارد شوند و از این طریق بتوانیم ارزش افزوده داشته باشیم.
وی با بیان پیشنهادی برای رفع مشكل نداشتن كارخانه بزرگ برای تولید دارو در كشور اظهار داشت: پیشنهاداتی در خصوص ورود صندوق نوآوری و شكوفایی برای رفع این مشكل شده است تا داروی های زیست فناوری تولید و به بازار برسد.
قانعی با اشاره به اینكه صندوق نوآوری و شكوفایی می تواند در سود تولید دارو سهیم شود اما می تواند بعنوان یك زیرساخت برای تولید داروهای نوتركیب به میدان آید، اظهار داشت: امیدواریم كه این معضل حل شود و بتوانیم داروهای بیوتكنولوژی را به تولید صنعتی برسانیم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تصریح كرد: ما آماده هستیم كه تولید صنعتی داروی بیوتكنولوژی را به شركتهای بزرگ واگذار نماییم.

1398/02/25
13:27:25
5.0 / 5
1304
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک