URLیافته های جدید پژوهشگران برزیلی درباره اختلالات مغزی

با آموزش مغز آنرا تغییر دهید

با آموزش مغز آنرا تغییر دهید

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران برزیلی در بررسی جدیدی نشان دادند كه می توان برخی اختلالات را با آموزش مغز درمان كرد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، كمتر از یك ساعت آموزش مغز با كمك "بازخورد عصبی" یا "نوروفیدبك"(neurofeedback) می تواند اتصالات و ارتباطات نورونی را میان مناطق گوناگون مغز تقویت كند.
پژوهش جدیدی كه در مؤسسه آموزشی و پژوهشی "IDOR" برزیل انجام شده، راهی را برای پیشرفت رویكردهای درمانی در مقابل بیماری هایی مانند سكته و پاركینسون نشان داده است.
"تئو مارینز"(Theo Marins)، دانشمند زیست پزشكی این مؤسسه اظهار داشت: ما می دانیم كه مغز، توانایی شگفت آوری در سازگاری دارد اما نمی توانیم تغییرات آنرا به سرعت كشف نماییم. درك نحوه تأثیر ما بر عملكرد مغز، كلید اصلی درمان اختلالات عصبی به حساب می آید.
بازخورد عصبی، روش امیدواركننده ای برای تنظیم نواحی ناكارآمد مغز است كه با اختلالاتی مانند درد و افسردگی مزمن در ارتباط هستند. با استفاده از این روش، می توان فعالیت مغز را در زمان حقیقی ارزیابی كرد و به سرعت آنرا تحت كنترل درآورد.
در این پژوهش، ۳۶ فرد سالم مورد بررسی قرار گرفتند تا افزایش آن دسته از نواحی مغز كه با حركت دست در ارتباط هستند، بررسی شود. پژوهشگران از شركت كنندگان خواستند تا به جای حركت طبیعی دست، فقط حركت را تصور كنند.
۱۹ نفر از شركت كنندگان، آموزش واقعی مغز را دریافت نمودند و ۱۷ نفر با روش بازخورد عصبی آموزش دیدند. شبكه های عصبی مغز بیماران بلافاصله قبل و پس از آموزش مغزی كه حدود ۳۰ دقیقه به طول انجامید، اسكن شد تا تأثیر بازخورد عصبی بر ارتباطات مغزی بررسی شود.
این پژوهش نشان داد كه "جسم پینه ای"(corpus callosum) مغز، سازگاری را زیاد می كند و شبكه عصبی كنترل كننده حركات بدن را تقویت می كند. جسم پینه ای، بخشی از مغز پستانداران است كه دو نیمكره مغزی راست و چپ را به هم متصل می كند.
روش بازخورد عصبی، طی آزمایش توانست همه این سیستم را تقویت كند. آموزش هم تأثیر مثبتی بر شبكه مغزی شركت كنندگان داشت و توانست بخشی از مغز كه صدمه به آن، باعث سكته، پاركینسون و افسردگی می شود، تحت تأثیر قرار دهد.
"فرناندا تاور مول"(Fernanda Tovar Moll)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما در این بررسی نشان دادیم كه بازخورد عصبی می تواند ابزار خوبی برای تحریك تغییرات مغزی با سرعت بالا باشد. هدف كنونی ما، انجام پژوهش های جدیدی جهت بررسی بیمارانی است كه به اختلالات عصبی گرفتار می شوند.
این پژوهش، در مجله "Neuroimage" به چاپ رسید.1398/01/26
16:18:18
5.0 / 5
1199
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک