URLپژوهشگران آمریكایی:

التهاب مزمن در میانسالی، عامل مشكلات حافظه در پیری است

التهاب مزمن در میانسالی، عامل مشكلات حافظه در پیری است

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه التهاب مزمن در میانسالی می تواند به مشكلات حافظه در پیری منجر شود.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدید "دانشگاه جانز هاپكینز" (Johns Hopkins University) آمریكا نشان داده است التهاب مزمن در میانسالی، می تواند به مشكلات فكر و حافظه در سنین بالاتر منجر شود.
التهاب مزمن كه تا ماه ها یا سال ها در بدن باقی می ماند، می تواند ناشی از اختلالات خودایمن مانند روماتیسم مفصلی، ام اس، استرس فیزیكی یا دلیلهای دیگر باشد. از طریق های كاهش التهاب مزمن، می توان به ورزش منظم، رژیم غذایی سالم ضد التهاب و خواب كافی اشاره نمود.
"كینان واكر" (Keenan Walker)، استاد دانشگاه جانز هاپكینز و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: التهاب مزمن برای بدن بسیار مضر است و می تواند به بیماری قلبی، سكته و سرطان منجر شود. از آنجائیكه پژوهش های دیگر، التهاب مزمن و اثرات آنرا بر مغز افراد پیر بررسی نموده اند، ما در پژوهش خود آغاز التهاب را در میانسالی بررسی كردیم و نشان دادیم این مشكل، به كاهش شناختی در سنین بالاتر منجر می شود.
پژوهشگران به مدت ۲۰ سال، حدود ۱۲۳۳۶ نفر با میانگین سنی ۵۷ سال را مورد بررسی قرار دادند. آنها در آغاز بررسی، نمونه خونی شركت كنندگان را گرفتند و چهار زیست نشانگر التهاب یعنی "فیبرینوژن" (fibrinogen)، میزان گلبول سفید خون، "عامل فون ویلبراند" (von Willebrand factor) و "فاكتور هشت" (factor VIII) را بررسی كردند.
این گروه پژوهشی برای هر زیست نشانگر، یك رتبه التهابی در نظر گرفتند. آنها سپس سه سال، زیست نشانگر دیگری موسوم به "پروتئین واكنشی سی" (C-reactive protein) را بررسی كردند. شركت كنندگان این آزمایش برمبنای رتبه التهاب و سطح پروتئین واكنشی سی، به دو دسته تقسیم شدند.
مهارت های مربوط به فكر و حافظه آنها باز از آغاز پژوهش، به مدت شش تا ۹ سال مورد بررسی قرار گرفت و سپس در انتهای آزمایش دوباره بررسی گردید.
پژوهشگران دریافتند شدت كاهش مهارت ها در گروهی كه بالاترین سطح نشانگرهای التهاب را دارند، شدیدتر از گروهی است كه پایین ترین سطح زیست نشانگرهای التهابی را دارا هستند.
كاهش مهارت ها در گروهی كه بالاترین سطح پروتئین واكنشی سی را داشتند، ۱۲ درصد شدیدتر از گروهی بود كه دارای سطوح پایین تری بودند.
تحلیل های بیشتر نشان داد كه كاهش فكری در رابطه با التهاب در مقایسه با دیگر جنبه های فكری مانند زبان و عملكرد اجرایی، در نواحی خاصی از حافظه برجسته تر است.
این پژوهش، در مجله " Neurology" به چاپ رسیده است.1397/11/26
21:25:30
5.0 / 5
1161
تگهای خبر: آزمایش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک