URLپژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی :

ترمیم بیش از اندازه DNA، به بافت لطمه می رساند

ترمیم بیش از اندازه DNA، به بافت لطمه می رساند

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی.تیˮ در بررسی جدیدی نشان دادند كه ترمیم بیش از اندازه DNA می تواند به بافت لطمه برساند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از ام. آی. تی نیوز، آنزیم های ترمیم كننده DNA، از لطمه رسیدن به ژنوم سلول ها جلوگیری می كنند اما گاهی اوقات ترمیم DNA می تواند برای سلول ها مضر باشد و به واكنش التهابی منجر شود كه لطمه شدید به بافت را به دنبال دارد.
حالا پژوهشگران دانشگاه "ام. آی. تی" (MIT) دریافته اند كه التهاب، نقش مؤثری در آسیبی دارد كه در سلول های "گیرنده نور" (photoreceptor) موجود در شبكیه چشم موش ها دیده می شود. آنها حدود ۱۰ سال پیش دریافتند كه فعالیت بیش از اندازه سیستم های ترمیم DNA می تواند به شبكیه چشم موش ها لطمه بزند و سبب نابینایی آنها شود. آنزیم مهمی موسوم به Aag" "glycosylase كه نقش مهمی در این فرآیند بر عهده دارد، در صورت فعالیت بیش از اندازه می تواند به بافت ها لطمه برساند.
"لئونا سامسون" (Leona Samson)، استاد زیست شناسی و مهندسی زیستی دانشگاه ام. آی. تی و سرپرست این پروژه اظهار داشت: با وجود اینكه ترمیم DNA به محافظت از سلول ها كمك می نماید اما در بعضی موارد و در صورت فعالیت بیش از اندازه می تواند واقعاً مضر باشد.
آنزیم Aag glycosylase، به درمان لطمه های DNA كه ناشی از مصرف داروهای موسوم به "عوامل آلكیله كننده" (alkylating agents) هستند، كمك می نماید. این داروها كه معمولاً برای شیمی درمانی استفاده می شوند، در بعضی آلاینده ها وجود دارند.
لطمه های شبكیه كه ناشی از این داروها هستند، در انسان های بیمار دیده نشده اند اما امكان دارد عوامل آلكیله كننده، لطمه مشابهی را به بافت های دیگر انسانی وارد كنند. این پژوهش جدید، نحوه مرگ سلول را در اثر فعالیت بیش از اندازه آنزیم Aag glycosylase نشان داده است.
این پژوهش، در مجله " Science Signaling" به چاپ رسیده است.1397/11/24
16:29:27
5.0 / 5
1177
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک