URLهدیه كریسمس فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی چیست؟

هدیه كریسمس فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی چیست؟

كوتاه كننده لینك: ناسا روز ۴ دسامبر توسط فضاپیمای ˮدراگونˮ متعلق به شركت اسپیس ایكس، محموله جدیدی را كه بخشی از آن هدایای كریسمس فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بود، روانه این ایستگاه كرد و با موفقیت به دست آنها رساند.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، فضاپیمای دراگون (Dragon) متعلق به شركت فضایی اسپیس ایكس یك محموله ویژه را به ایستگاه فضایی بین المللی رسانده است. این فضاپیما روز شنبه ۸ دسامبر، سه روز سپس پرتاب از ایستگاه پرتاب نیروی هوایی "كندی" كیپ كاناورال در فلوریدا به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.

دراگون حامل بیشتر از ۲.۵ تن تجهیزات و لوازم و هدایا و وسایل كریسمس شامل میوه های تازه و وسایل برگزاری جشن برای ۶ فضانورد "گروه ۵۷" بود كه حالا ساكن ایستگاه فضایی هستند و سال نو میلادی را همان جا جشن خواهد گرفت.

البته موشك فالكون شركت اسپیس ایكس سپس پرتاب و ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین المللی، در راه بازگشت به زمین برای فرود، به سبب به وجود آمدن مشكلاتی نتوانست در پایگاه نیروی هوایی كیپ كاناورال فرود آید و بدین سبب مجبور به فرود اضطراری بر فراز "اقیانوس اطلس" شد.

"جوئل مونتالبانو"، مدیر برنامه ریزی ایستگاه فضایی اظهار داشت: ما مقداری مواد غذایی اضافی، برخی غذاهای مرسوم برای كریسمس، سیب زمینی شیرین، بوقلمون، ذرت، نخود فرنگی، لوبیا سبز و برخی وسایل مرسوم جشن كریسمس را برای خدمه فرستادیم. ضمن اینكه میوه های تازه باز برای آنها ارسال كردیم.

خدمه ایستگاه فضایی در سال های گذشته هم لوازم و هدایای كریسمس را دریافت كرده بودند. حتی پارینه ناسا یك درخت كریسمس و هدیه هایی از جانب خانواده و دوستان فضانوردان ساكن در ایستگاه فضایی را برای آنها ارسال كرد.

"آنتون شكاپلروف"(Anton Shkaplerov) فضانورد روس گفته بود كه بسته هایی برای ما آمده بود كه روی آنها نوشته شده بود "۲۵ دسامبر باز شود" و برای فضانوردان روسی نوشته بود "۳۱ دسامبر باز شود".منوی شام كریسمس پارسال برای خدمه ایستگاه فضایی شامل بوقلمون، كلوچه های زنجبیلی، كاكائوی داغ و نان ذرت بود.

كپسول دراگون همراه با این وسایل و غذاها، تجهیزاتی را برای تحقیقات علمی به ایستگاه فضایی برد. این وسایل شامل یك زیستگاه جوندگان شامل ۴۰ موش، لیزر قدرتمند GEDI برای مطالعه جنگل های زمین، یك دستگاه موسوم به "SlingShot" كه می تواند تا ۱۸ تاسواره را از فضاپیمای "سیگنوس"(Cygnus) كه هم اكنون در ایستگاه مستقر است و ۳۶ هزار عدد كرم بود.

دراگون همین طور سخت افزارهایی برای ایستگاه فضایی شامل تجهیزات كامپیوتری، ابزار راهپیمایی فضایی، اجزای مختلف لباس فضانوردان و دیگر وسایل مورد نیاز خدمه را به آنجا رساند.

این ماموریت، شانزدهمین ماموریت تحویل بار اسپیس ایكس برای ناسا بود. این فضاپیما در ماه فوریه ۲۰۱۷ باز محموله ای را به ایستگاه فضایی برده بود.

كپسول دراگون حدود یك ماه در ایستگاه فضایی سپری خواهدنمود و سپس به زمین بازخواهد گشت. فضانوردان آنرا در ماه ژانویه سال آینده با حدود ۲ تن نتایج آزمایش و سایر ابزارها پر و راهی زمین خواهند كرد.

پیش بینی میگردد كه دراگون در اقیانوس آرام و توسط یك كشتی مخصوص فرود موشك فرود بیاید.
1397/09/19
14:58:01
5.0 / 5
1272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک