URLدر دانشگاه ام.آی.تی صورت گرفت

كشف یك نشانه جدید از پیر شدن نورون ها

كشف یك نشانه جدید از پیر شدن نورون ها

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی.تیˮ در بررسی مغز موش ها و انسان ها توانستند نشانه جدیدی از پیر شدن نورون ها كشف كنند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از ام.آی.تی نیوز، با افزایش سن، نورون های مغز توسط رادیكال های آزاد گرفتار لطمه دیدگی می شوند. زیست شناسان دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT) دریافته اند كه این نوع لطمه موسوم به "استرس اكسیداتیو" (oxidative stress)، به انباشته شدن قطعه های كوتاهی از "آران ای"(RNA) در بعضی نورون ها منجر میگردد.
این انباشتگی آر.ان.ای كه به باور پژوهشگران، نشانگری از بیماری مربوط به عصب مغزی است می تواند به كاهش تولید پروتئین منجر شود. پژوهشگران، این سوژه را هم در مغز موش ها و هم در مغز انسان ها، به خصوص در ناحیه ای از مغز موسوم به "استریاتوم"(striatum) بررسی كردند. استریاتوم، در بیماری هایی مانند پاركینسون و هانتینگتون نقش دارد.
"كریستوفر برگ"(Christopher Burge)، استاد زیست شناسی دانشگاه ام.آی.تی اظهار داشت: مغز از نظر متابولیك بسیار فعال است و می تواند به مرور زمان، به لطمه اكسیداتیو منجر شود اما تاثیر آن بر برخی نورون ها بیشتر است. این پدیده پیشتر، توالی ناشناخته ای از استرس اكسیداتیو به نظر می رسید كه بر صدها ژن اثر می گذارد و می تواند تنظیم آر.ان.ای را باز تحت تاثیر قرار دهد.


در این روش جدید، ریبوزوم های سلول های خاصی با پروتئین سبز رنگ فلورسنت مشخص می شوند و پژوهشگران سپس تحلیل یك نمونه بافت، آر.ان.ای را با برچسب فلورسنت از سلول ها متمایز می كنند. این كار می تواند به آنها در شناسایی پروتئین های تولید شده توسط سلول های متفاوت كمك نماید.
برگ اضافه كرد: این روش، برای سیستم عصبی كه نورون های متفاوتی در آن وجود دارند باز مفید می باشد.
این پژوهش، در مجله " Cell Reports" به چاپ رسید.1397/09/07
21:50:23
5.0 / 5
1146
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک