URLبا ساخت الكترودهای سازنده عطر

ارسال بو با استفاده از اینترنت

ارسال بو با استفاده از اینترنت

به گزارش كوتاه كننده لینك دانشمندان مالزیایی موفق به اختراع دستگاهی شده اند كه با تحریك الكتریكی نورون های بینی باعث می گردد كاربر عطرهایی كه در محیط موجود نیست را حس كند.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از اسپكتروم، ایده ی حس كردن بوهای موجود در محیط فیلم ها و مستندها ایده جدیدی نیست. به صورتی كه سابقه كوشش برای دستیابی به آن به سال 1959 بازمی گردد كه طی آن یك تكنولوژی به نام "AromaRama" برای پخش بوی محیط در مخاطبان استفاده شد.

مزیت این فناوری، افزایش تعامل است. چون كه بعنوان مثال وقتی یك صحنه در یك باغ گرفته می شود، تماشاگران می توانند بوی گل ها را از پشت تلویزیون حس كنند.

ما می توانیم بوی الكترونیكی تولید كنیم!

اكنون در سال 2018 دانشمندان به یك روش بسیار كارآمد رسیده اند كه می تواند نتایج نزدیكی به دست آورد.

محققان موسسه"ایمجینیرینگ"(Imagineering) در مالزی روش جدیدی را كشف كرده اند كه می تواند عطر محیط مجازی را در بینی كاربر بسازد و می خواهد از آن در برنامه های مبتنی بر واقعیت افزوده(AR) و مجازی(VR) استفاده نماید.

محققان این فناوری را بوی دیجیتال نامیده اند. هم اكنون آنها با تداخل الكترودهای نازك در تماس با پوشش داخلی بینی انسان موفق به انجام این كار شده اند.

بله، نسخه فعلی نیاز دارد تا دو سیم در سوراخ بینی شما وارد شود.گفته می گردد محققان در حال تولید یك نمونه كوچكتر از این تكنولوژی هستند تا بتوان آنرا به راحتی حمل و بهره برد.

ایده این اختراع از ذهن "كاسون كارونانایاكا" می آید كه از این نوآوری بعنوان پروژه دكترای خود استفاده نمود. این اختراع با كمك "آدریان چوك" كه هم اكنون مدیر موسسه است، محقق شد.

كاسون رویای اینترنت چند حسی را در سر می پروراند كه طی آن بتوان همه حواس را با استفاده از اینترنت منتقل و تجربه نمود.

اولین نسخه این دستگاه شامل كارتریج های شیمیایی است كه مواد شیمیایی را برای تولید بوها مخلوط و آزاد می كند. اما این چیزی نبود كه كاسون می خواست. وی می خواهد یك سیستم تولید كند كه بتواند تنها به وسیله الكتریسیته عطر تولید نماید.

تیم كاسون همینطور با استارتاپ ژاپنی موسوم به "سنتی"(Scentee) همكاری می كند تا یك گجت گوشی هوشمند بسازند كه بتواند بوی مورد نظر كاربر را تولید كند.

این تیم برای تولید یك سیستم تمام الكتریكی، در حال كار بر روی نورون های انسانی است. این آزمایش نیاز به وارد كردن دو سیم در بینی كاربر دارد. الكترودها با فرستادن بار الكتریكی به ناحیه دریافت بو در بینی باعث تحریك بینی فرد برای احساس بوی مورد نظر می شوند.كارونانایاكا اظهار داشت: ما می بینیم كه كدام مناطق از مغز در شرایط مختلف و احساس بوهای متفاوت فعال می شوند و سپس هر دو الگو را با هم مقایسه می نماییم. آیا مناطق یكسان را فعال می كنند؟ اگر چنین باشد، این منطقه از مغز می تواند هدف پژوهش های آینده باشد.

محققان هر دو عامل آمپر و فركانس جریان را تغییر دادند تا تاثیر احساس بوهایی كه بوجود آورده اند را رصد كنند. برای برخی از تركیبات الكتریكی معین، بوی ادراك شده، خالص یا بوی شیمیایی موجود در طبیعت بود.

اكنون بخش بعدی تعیین پارامترهای دقیق برای تولید بوهای خاص است. همینطور تیم می خواهد دستگاه را دوباره طراحی كند تا كاربر در استفاده از آن راحت تر باشد.

بسیاری از شركت كنندگان آزمایش را نیمه كاره رها كردند، چون كه ادعا می كردند فرآیند كار دستگاه، آزار دهنده است.

تكمیل این تكنولوژی دارای امكانات بالقوه فراوانی است كه به افراد مبتلا به اختلال بویایی كمك شایانی خواهد نمود.

حتی سازندگان محتوا با استفاده از شبیه سازهای مغناطیسی مستقیم در هدست های واقعیت مجازی می توانند امكان حس بوی محیطی كه كاربران در حال دیدن آن هستند را فراهم نمایند. 

1397/07/29
18:56:42
5.0 / 5
2057
این مطلب را می پسندید؟
(4)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک