URLبازگشت ناو سایوز ام اس-8 از سفر 6 ماهه

بازگشت ناو سایوز ام اس-8 از سفر 6 ماهه

كوتاه كننده لینك: سفینه فضایی روسی سایوز كه یك فضانورد روس و دو فضانورد ناسا سرنشینان آن بودند پس از ماموریتی 197 روزه از فضایی ایستگاه بین المللی به زمین برگشت و در استپ های جنوب قزاقستان و در نزدیكی شهر ژزكازگان بر زمین نشست.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، بخش فرودی ناو كیهانی سایوز ام.اس-8 در ساعت 7: 45 پس از ظهر به وقت محلی(4 به وقت گرینویچ) با چتر نجات به زمین نزدیك شد و در فاصله حدود یك متری و ناو بر روی بالشتكی از گاز خروجی موشك های كوچك زیرین سایوز آرام فرود بیاید.
تیم های بازیابی روسیه كه در نزدیكی محل فرود مستقر بودند، اولگ آرتمیف، درو فیوستل و ریكی آرنولد، را در خروج از سفینه كمك كردند. هر سه نفر ظاهری مناسب و روحیه خوبی داشتند و پس از معاینه پزشكی اولیه با تماس تلفنی خبر سلامتی خویش را به خانواده و دوستان اطلاع دادند.
سه فضانورد چهار ساعت قبل از آن در ساعت 3: 57 پس از ظهر در بالای ماداگاسكار سفینه سایوز را از ایستگاه فضایی جدا و راهی زمین شدند. نیم ساعت بعد، در ارتفاع حدود 159 كیلومتری زمین، سه بخش مداری، خدمات و فرودی سفینه سایوز ام.اس-8 طبق برنامه از هم جدا و بخش فرودی در راه بازگشت قرار گرفت.


در این زمان سپر حرارتی ناو از شدت حرارت قرمز شده بود و فشار به فضانوردان به 4 برابر جاذبه زمین رسید. چتر نجات اصلی بخش فرود در ارتفاع تقریبی 9 كیلومتری زمین باز شد و شدت نزدیك شدن به زمین را كم كرد. در این زمان مركز هدایت پرواز صدای آرتمیف را شنید كه گزارش داد: "ما احساس خوبی داریم." چند دقیقه بعد، ابر گرد و غبار به وجود آمده از موشك های نرم كننده فرود نشان داد كه سفر 196 روز و 18 ساعته فضانوردان به آخر رسید و این گروه كه از 21 مارس در فضا بسر می بردند، سالم به خانه برگشته اند.
مجموع زمان اقامت فضایی آرتمیف در جریان دو سفرش به 366 روز، فیوستل بعد از سه پرواز، همچون ماموریت برای تعمیر تلسكوپ فضایی هابل، 226 روز و آرنولد با دو ماموریت در ایستگاه فضایی بین المللی به 210 روز رسید.
در طول اقامت خود در ایستگاه، این سه نفر پذیرای الكساندر گرست، فضانورد آلمانی، سرگئی پروكوپف، كیهان نورد روس و سرنا آونون-چنسلور فضانورد ناسا بودند كه با ناو سایوز ام.اس-9 به دیدار آنان آمدند و اینك همچنان در ایستگاه فضایی بین المللی، ماموریت فضایی شان را ادامه می دهند.

1397/07/15
23:29:04
5.0 / 5
1315
تگهای خبر: تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک