URLبا آزمایش جدید دیپ مایند و همكاری دانشمند ایرانی

هوش مصنوعی برای حل مشكلات لاینحل انسانها آموزش می بیند

هوش مصنوعی برای حل مشكلات لاینحل انسانها آموزش می بیند

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران شركت ˮدیپ مایندˮ با همكاری ˮعلی اسلامیˮ، دانشمند ایرانی موفق شدند هوش مصنوعی را با آزمایش های IQ مربوط به مهارت های استدلالی، آموزش دهند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، هوش مصنوعی، گامی دیگر برای دستیابی به افكار شبه انسانی برداشته است.
شركت هوش مصنوعی "دیپ مایند" (DeepMind) كه از شركت های تابع گوگل است، سیستم های یادگیری ماشینی را از طریق آزمایش های IQ كه برای مهارت های استدلالی طراحی شده اند، انجام می دهد.
معماهای این آزمایش، شامل مجموعه ای از شكل های مشابه هستند كه به صورت تصادفی عرضه می شوند و داوطلبان باید قوانین حاكم بر الگوی آنها را بررسی كنند. داوطلبان باید هنگام بررسی قوانین، بتوانند شكل بعد را به دقت در این توالی قرار دهند.


پژوهشگران دیپ مایند امیدوارند كه گسترش هوش مصنوعی با این روش، باعث شود ربات ها بتوانند برای مشكلاتی كه انسان ها از عهده آنها برنمی آیند، چاره هایی پیدا كنند. برای این كار، یك سیستم نرم افزاری خاص طراحی شده كه می تواند به معماهای مربوط به آزمایش IQ، تا 63 درصد پاسخ درست بدهد.
پژوهشگران دیپ مایند برای این پروژه، از آزمایشی موسوم به "ماتریس های پیش رونده ریون"(RPM) استفاده كردند. آزمون ماتریس های پیشرونده ریون، مجموعه تست های غیر زبانی است كه معمولا در زمینه های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون 60 سوالی، برای سنجش استدلال انتزاعی افراد بعنوان بخشی از هوش عمومی به كار گرفته می گردد. آزمون بهره هوشی ریون، متداول ترین و مشهورترین آزمونی است كه برای بازه سنی پنج سال به بالا طراحی شده است. ساختار این آزمون از 60 سوال تشكیل شده كه به صورت پاسخ چند گزینه ای(شش تا هشت گزینه) عرضه می گردد و ترتیب چیدمان دشواری سوالات، از آسان به دشوار می باشد. این آزمون، هوش استدلالی و هوش عمومی داوطلب را اندازه گیری می كند.
"دیوید برت" (David Barrett)، از پژوهشگران دیپ مایند اظهار داشت: استدلال انتزاعی، در حوزه هایی كه برای حل مشكلات، به فرضیه های استدلالی نیاز دارند، مهم می باشد. توجه به این نكته مهم می باشد كه هدف این آزمایش، رشد شبكه عصبی نیست بلكه پذیرفته شدن در آزمایش IQ است.


هوش مصنوعی معمولا از شبكه های عصبی با داده های گسترده برای یادگیری استفاده می نماید و می تواند به سادگی و بدون نیاز به تفكر انتزاعی، این الگوها را انتخاب نماید.
پژوهشگران، مجموعه ای از شبكه های عصبی استاندارد را روی خصوصیت خاص ماتریس آزمایش كردند و عملكرد آن را ضعیف و در حد 22 درصد یافتند اما شبكه عصبی كه به صورت خاص طراحی شده بود و توانست میان بخش های گوناگون معما رابطه برقرار كند، موفق شد بالاترین امتیاز یعنی 63 درصد را به دست آورد.
به خاطر طراحی خاص این آزمایش ها، مقایسه امتیاز هوش مصنوعی و انسان ممكن نبود چونكه هوش مصنوعی، از پیش، آزمایش هایی در مورد چگونگی دستیابی به این امتیاز می بیند.


برای تولید منظره كامل در این سیستم، از دو بخش استفاده شد. اولین بخش، یك منظره سه بعدی را به صورت یك تصویر ثابت و در یك شكل ریاضی پیچیده موسوم به "فضای برداری"، عرضه و كدگذاری می كند. بخش دوم كه بخش تولیدی است، از فضای برداری برای تصور یك چشم انداز متفاوت در منظره استفاده می نماید كه در تصویر ابتدایی وجود ندارد.
"علی اسلامی" (Ali Eslamil)، دانشمند بخش پژوهش دیپ مایند اظهار داشت: تصور كنید كه مقابل كوه اورست قرار دارید. اگر محل ایستادن خویش را تغییر دهید، چشم انداز شما تغییر كرده است اما تغییری در اندازه كوه تولید نشده است. سیستم ما هم به همین صورت عمل می كند.


با استفاده از داده های گردآوری شده از تصاویر ابتدایی، دیپ مایند می تواند روابط معینی در منظره تولید كند. این فناوری غیرمنتظره، با به كارگیری درك خود از روابط حاكم بر فضا، می تواند اشیا را از فضای انتزاعی تصور شده كنترل كند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آن را از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/04/27
14:03:36
5.0 / 5
1368
تگهای خبر: شبكه , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک