URLتصویب دو استاندارد ملی در حوزه نانوحباب

تصویب دو استاندارد ملی در حوزه نانوحباب

به گزارش کوتاه کننده لینک، در صد و سی و هفتمین اجلاسیه کمیته ملی فناوری نانو سازمان استاندارد در بهمن ماه ۱۴۰۲، دو استاندارد جدید در حوزه فناوری نانو مصوب شد و آمار استانداردهای ملی به ۱۶۷ استاندارد رسید.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، استانداردهای ملی با حضور نمایندگانی از دانشگاه ها، سازمان استاندارد، شرکتهای فناور و لابراتوار های فعال و ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو در جلسات مختلف کمیسیون فنی مطرح می گردند و با عنایت به اهمیت مبحث و حجم استاندارد، تدوین آنها به ماه ها زمان برای تدوین و بررسی نیاز دارد. برگزاری این جلسات با سرپرستی گروه استاندارد و ایمنی ستاد نانو و میکرو انجام می گیرد. در ادامه توضیحاتی مختصر برای هر یک از دو استاندارد مصوب شده آورده شده است. متخصصان و علاقه مندان به آشنایی با این استانداردها می توانند به بخش استانداردهای ملی وب گاه استاندارد و ایمنی نانو رجوع کنند و به فایل مصوب آنها دسترسی مجانی داشته باشند.
۱. استاندارد «فناوری حباب ریز- مشخصه یابی حباب های ریز- قسمت ۱: ارزشیابی شاخصهای اندازه و غلظت با روش پراش لیزری»
فناوری حباب ریز در صنایع مختلفی مانند تمیزکاری، حمل و نقل، نگهداری، کشاورزی، آبزی پروری، غذا و نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی و همینطور زیست پزشکی به کار می آید. انتظار می رود این لیست با رشد فناوری حباب های ریز گسترش یابد و حتی رایج تر شود.
اکنون روش های ارزشیابی مشخصه های حباب های ریز مانند شاخصهای اندازه و غلظت برای روشن شدن عملکرد سامانه های مولد حباب ریز مورد استفاده برای کاربردهای مختلف، ضروری می شوند.
هدف از تدوین این استاندارد، تعیین روش ارزشیابی شاخصهای اندازه و غلظت حباب های ریز است که جهت استفاده ترکیبی از آنالیز اندازه مبتنی بر تعداد و آنالیز اندازه مبتنی بر حجم با روش پراش لیزری اعمال می شود.
۲. استاندارد «فناوری حباب ریز- کاربردهای تمیزکاری- قسمت ۳: تمیزکاری سطوح کف پوش های سخت- روش آزمون
هدف از تدوین این استاندارد، تعیین یک روش آزمون برای تمیزکاری سطوح کف پوش دشوار می باشد. از این روش آزمون میتوان برای نشان دادن مقایسه عملکرد تمیزکاری یک محلول حباب ریز با یک محلول تمیزکننده جایگزین برای حذف آلاینده از سطح آلوده شده استفاده نمود. این محلول می تواند تمیزکننده جایگزین محلول حباب ریز دیگر، آب لوله کشی شهری یا محلول تمیزکننده تجاری موجود با خصوصیت های ترکیب تعیین شده توسط سازنده باشد.


منبع:

1402/12/03
13:39:40
5.0 / 5
328
تگهای خبر: شركت , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک