URLیافته محققان نشان داد؛

پاکسازی نشت نفت با یک تکنولوژی جدید

پاکسازی نشت نفت با یک تکنولوژی جدید

به گزارش کوتاه کننده لینک، محققان موفق به ساخت نانوساختاری شدند که به مدیریت نشت نفت کمک می نماید.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، بهوونش بارتی از محققان رشته مهندسی شیمی دانشگاه ایالتی لویزیانا با همکاری جین گیون لی درحال ثبت پتنتی در حوزه نفت هستند. آنها موفق به ساخت نانوساختاری شدند که به مدیریت نشت نفت کمک می نماید.
در این فناوری از نانوذرات لیگنین برای عرضه روشی سازگار با محیط زیست برای پاکسازی نشت نفت استفاده می شود. لیگنین، یک پلیمر ارگانیک پیچیده موجود در چوب است که با الکل ترکیب می شود تا محلولی را تشکیل دهد. در نهایت این محلول فیلمی را تشکیل می دهد که قادر به جمع کردن نفت نشت یافته است. با این فناوری میتوان به روشی زیست سازگار نفت را از محیط جمع آوری کرد.
لیگنین در اغلب گیاهان وجود دارد تا به سلول ها سفتی بدهد. بدون لیگنین، درختان آویزان می شوند. این پلیمر طبیعی هم ارزان و هم بی خطر است.
در حال حاضر، سورفاکتانت های مبتنی بر سیلیکون معمولاً برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند، اما تجزیه پذیری ضعیف آنها نگرانی هایی در مورد استفاده از این روش ایجاد کرده، چون که این ماده می تواند به محیط زیست صدمه برساند و تأثیرات منفی بر سلامت و طول عمر انسان داشته باشد.
نشت نفت به اقیانوس، اثرات منفی زیست محیطی بر اکوسیستم دریا داشته و اثرات آن می تواند تا ده ها سال باقی بماند. نشت نفت می تواند اثرات مخرب زیست محیطی جدی را به دنبال داشته باشد، به صورتی که وارد شدن نفت به آب ها باعث آلودگی آب و به خطر افتادن زندگی آبزیان خواهد شد.
در سال ۲۰۱۰ فاجعه نشت نفت در خلیج مکزیک صورت گرفت که بزرگترین آلودگی نفتی در جهان محسوب می شود؛ این واقعه پس از سه ماه مهار گشت که صدمات بسیاری به محیط زیست وارد کرد. به صورت کلی زدودن آلودگی های نفتی از آب کار بسیار دشواری است.

1402/11/24
09:20:10
5.0 / 5
317
تگهای خبر: سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک