URLمدیر یك شركت دانش بنیان اعلام كرد؛

آمادگی ایران برای تامین نیاز منطقه به واکسن پاپیلومای انسانی

آمادگی ایران برای تامین نیاز منطقه به واکسن پاپیلومای انسانی

کوتاه کننده لینک: مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از آمادگی این شرکت برای تامین نیاز کشورهای منطقه و شمال آفریقا به واکسن پیش گیری از سرطان های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی آگاهی داد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، گروه دارویی نیواد فارمد سلامت با هدف توسعه واکسن های نیاز کشور فعالیت خودرا از آذر ۱۳۹۷ آغاز نموده است. این شرکت با هدف ارتقا سلامت جامعه، مبادرت به تولید واکسن های انسانی کرده و در این جهت باتوجه به اولویت های کشوری مبادرت به توسعه سه واکسن آنفلوانزای فصلی، روتاویروس و HPV کرده است. همین طور توسعه چند محصول جدید نیز در برنامه پیشروی شرکت می باشد.
با توجه به نیاز گسترده به واکسن های انسانی در جهان و محدودیت در تولید کننده های منطقه و ظرفیت تولید جهانی، تمرکز شرکت بر توسعه بازار صادراتی محصولات بوسیله گرفتن مجوزهای بین المللی خصوصاً مجوز سازمان بهداشت جهانی بعد از ورود به بازار هر محصول خواهد بود
دانش فنی تولید واکسن HPV (پاپیلومای انسانی) یکی از پیچیده ترین تکنولوژی های ساخت واکسن در دنیا است که این مجموعه توانسته از صفر تا ۱۰۰ ساخت این واکسن را بومی سازی کند. مطالعات بالینی این واکسن، بعد از گذراندن تست های کنترل کیفی و مطالعات پیش بالینی، در تیرماه ۱۳۹۸ به روی داوطلبان سالم شروع شده و بعد از اثبات اثربخشی واکسن در افزایش تیتر آنتی بادی و ایمن بودن آن، در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ تائیدیه سازمان غذا و دارو ایران را برای ورود به بازار دریافت کرد.
امین قبادی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت درباب اهمیت ساخت این واکسن اظهار داشت: طی سالهای اخیر بر اساس گزارش وزارت بهداشت، سرطان دهانه رحم از رتبه پنجم به رتبه دوم در شیوع سرطان ها رسیده است. از آنجا که برنامه های تشخیصی این ویروس، تحت پوشش بیمه در کشور ما عملی نیست و همین طور واردات واکسن های ضد این ویروس برای ریشه کن کردن آن در سطح کشور، هزینه سرسام آوری به همراه دارد، می توان گفت بهترین راهکار برای جلوگیری از لطمه های جسمی و روحی این ویروس به مردم تولید انبوه و به صرفه این واکسن در داخل کشور است.
وی همین طور مزیت رقابتی این واکسن نسبت به نمونه های خارجی را قیمت پایین تر در عین کیفیت مشابه آن دانست و اشاره کرد: ایران، سومین کشور تولید کننده این واکسن است و این جایگاه، سهم چشم گیری در بازار بین المللی این واکسن دارد. پیش بینی می شود با تولید انبوه این واکسن در سالهای آینده، ورود سالانه نزدیک به ۵۰ میلیون دلار ارز به داخل کشور را شاهد باشیم.
قبادی افزود: طی تلاش مستمر تعدادی از نخبگان جوان و اساتید برتر دانشگاه های ایران و بعد از انجام فاز مطالعاتی گسترده به مدت یک سال و دستیابی به نتایج اولیه، طرح تولید واکسن HPV توسط این مجموعه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شد که به عنوان طرح کلان ملی مورد تصویب قرار گرفت، همین طور این طرح به عنوان ایده برتر توسط دانشگاه تهران شناخته شده است. بعد از سه سال تحقیق و توسعه و تولید محصول در ابعاد آزمایشگاهی و نیمه صنعتی، این محصول آماده تولید انبوه شد تا بعد از تأیید کارآزمایی بالینی وارد بازار شود
مدیر عامل شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت، با اعلان اینکه پاپیلوگارد یک واکسن نوترکیب برای ایجاد محافظت کامل در مقابل سویه های ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی است، اشاره کرد: این ویروس عامل حدود ۷۰ درصد سرطان های وابسته به HPV است و واکسیناسیون به عنوان بهترین راه برای پیش گیری از سرطان های ناشی از HPV معرفی می شود.
وی با اشاره به اینکه داده های حاصل از چندین کارآزمایی بالینی جهانی در مورد واکسن HPV اثربخشی بسیار بالای واکسن را در مقابل ابتلاء به عفونت مقاوم به انواع HPV نشان داده است گفت: نمونه خارجی واکسن پاپیلوگارد با نام تجاری گارداسیل در بازار موجود است ولی نمونه داخلی دیگری ندارد. هزینه تمام شده واکسن ایرانی یک چهارم نمونه خارجی است.
قبادی اشاره کرد: شرکت ما ظرفیت تولید ۱۵ میلیون دوز در سال واکسن را دارد و می توانیم نیاز منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را بطورکامل برطرف نماییم.
به گفته وی، به جهت اینکه واکسن HPV به بهترین نحو کار کند، دریافت هر سه دوز پیش از شروع هرگونه فعالیت جنسی بسیار اهمیت دارد. همچنین، تجویز واکسن در سنین پایین در مقایسه با سنین بالاتر سطح آنتی بادی بالاتری به وجود می آورد.
از مزیت های واکسن پاپیلوگارد می توان به محافظت در مقابل سایر گونه های سرطان زا (۳۳، ۴۵، ۳۱، ۳۵، ۵۲، ۵۸) به سبب خاصیت محافظت متقاطع، تقویت سیستم ایمنی بیشتر و تخصصی به سبب فرمولاسیون منحصربه فرد (تیتر آنتی بادی بالاتر) و محافظت در حدود ۱۱ سال اشاره نمود.
قبادی با اشاره به شیوع ویروس پاپیلومای انسانی در کشور، اشاره کرد: بهتر است واکسن پاپیلوگارد در سنین ۹ تا ۱۵ سال زده شود و تلاش ما بر این است که این واکسن را به برنامه واکسیناسیون کشور واردکنیم تا همه بانوان ۹ تا ۱۵ سال بتوانند آنرا دریافت نمایند.


منبع:

1402/10/24
08:31:06
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک